Od tego, jak działa świetlówka liniowa, zależy przede wszystkim technologia, w której została wykonana. Tradycyjne świetlówki fluorescencyjne były pokryte wewnątrz luminoforem i wypełnione argonem i parami rtęci. Światło w nich powstawało przez wzbudzanie luminoforu przez promieniowanie ultrafioletowe, powodujące wyładowanie jarzeniowe w rurze. Zdecydowanie inaczej jest w przypadku świetlówek ledowych, które dzięki swojej konstrukcji są znacznie bardziej energooszczędne, a przy tym ekologiczne, ponieważ nie emitują szkodliwego promieniowania UV, ani nie posiadają rtęci, oraz argonu. Technologia LED wśród świetlówek przyniosła również wiele korzystnych zmian odnośnie do poboru energii. Świetlówka T8, czy świetlówka T5 pobiera nawet 50% mniej energii od swoich tradycyjnych zamienników.

Poszukujesz odpowiednich świetlówek? zadzwoń!

Spis treści:

 1. Rodzaje świetlówek
 2. Oznaczenia świetlówek
 3. Świetlówka T5
 4. Świetlówka T8
 5. Jak działa świetlówka
 6. Świetlówka T5 czy T8

Rodzaje świetlówek

Rodzaje świetlówek

Obecnie najpopularniejsze typy świetlówek to oczywiście te wykonane w technologii LED i właśnie głównie tym rodzajem lamp liniowych zajmiemy się w naszym wpisie blogowym. Występują dwa główne rodzaje świetlówek liniowych wykonanych w technologii LED. Najpopularniejsza to oczywiście świetlówka T8, czyli ta, którą spotykamy w halach przemysłowych, czy w oprawach świetlówkowych w naszych garażach i warsztatach. Kolejny bardzo popularny model w naszym kraju to świetlówka T5, czyli ta o mniejszej średnicy, która była bardzo popularna w obiektach komercyjnych, czy akwarystyce. Rodzaje świetlówek T5 są aż dwa i dzielimy je na te z wewnętrznym sterownikiem i zintegrowaną obudową. Pierwszy model jest energooszczędnym zamiennikiem tradycyjnych świetlówek gazowych, natomiast drugi posiada zintegrowaną obudowę, dzięki podłączamy ją bezpośrednio do prądu 230V.

Świetlówki LED wymiary

Oznaczenia świetlówek

Czytając oznaczenia świetlówek liniowych, będziemy w stanie szybko i sprawnie ocenić, w jakiej została wykonana technologii, a także ile pobiera energii, czy jaka jest jej barwa światła. Najważniejsze oznaczenia świetlówek, jakie znajdziemy na nich oraz ich opakowaniach to oczywiście:

 • Napięcie zasilające - symbolizuje rodzaj prądu, który powinien zasilać świetlówkę. W przypadku świetlówek LED, które nie potrzebują dodatkowych starterów, ani stateczników jest to najczęściej 230V. Oczywiście świetlówki LED podobnie jak większość ledów posiadają wewnętrzną przetwornicę i to właśnie w stosunki do niej podany jest zakres napięcia wejściowego.
 • Moc (W) - oznaczenie mocy sugeruje nam nieco inny parametr, niż to było w przypadku tradycyjnych świetlówek. W przypadku świetlówek LED moc oznacza jedynie ilość energii elektrycznej, jaką będzie pobierać nasze urządzenie, ale nie symbolizuje ona bezpośrednio jasności światła. Tradycyjne świetlówki im mocniejsze tym świeciły jaśniej, natomiast w świetlówkach LED więcej zależy od wykorzystanych diod LED, czy jakości samej przetwornicy. Właśnie dlatego moc świetlna tuby LED podawana jest w lumenach i nie musi być wcale tak, że świetlówka LED, która pobiera więcej prądu, będzie świecić jaśniej niż ta pobierająca tego prądu znacznie mniej.
 • Temperatura barwowa świetlówek - jak już dobrze wiemy, produkty wykonane w technologii LED mogą emitować światło w temperaturze od 2500K do nawet 12000K. Podobnie jest w przypadku świetlówek LED, które możemy wybierać pośród tych w barwie ciepłej, dzienne, czy zimnej.
 • Rodzaj zasilania - świetlówki LED mogą być zasilanie jednostronnie lub dwustronnie, ale jak sprawdzić świetlówkę LED i jej rodzaj zasilania? Najczęściej tego typu informacja umieszczona jest na obudowie, lub na bocznych trzonkach samego produktu. Świetlówki jednostronne będą mieć na jednym trzonku oznaczenie L i N, natomiast drugi będzie pusty. W przypadku świetlówek zasilanych dwustronnie, na jednym trzonku będziemy mieć oznaczenie N natomiast na drugim L.

Oznaczenia świetlówek

Świetlówka T5

Świetlówki Liniowe o oznaczeniu T5 to tuby LED o najmniejszej średnicy dostępne obecnie na rynku. Rura jarzeniowa tego typu posiada średnicę jedynie 16mm, a przez swoje minimalistyczne wymiary jest bardzo często stosowana w oświetleniu meblowym i akwarystycznym. Występują dwa rodzaje świetlówek T5 - zwykłe oraz te ze zintegrowaną obudową. Poniżej przedstawię Państwu rozmiary świetlówek T5, które różnią się w zależności od wybranej wersji.

Świetlówka T5 wymiary:

 • 55cm
 • 85cm
 • 115cm

Świetlówka T5 ze zintegrowaną obudową wymiary

 • 30cm
 • 60cm
 • 90cm
 • 120cm

Świetlówka T5

Świetlówka liniowa T5 wykonana w technologii LED jest energooszczędnym zamiennikiem tradycyjnej świetlówki, który jest zasilany dwustronnie. Do swojej pracy nie potrzebuje ona żadnych dodatkowych akcesoriów takich jak startery, czy zapłonniki. Kiedy świetlówka T5 będzie zamontowana do tradycyjnej oprawy, musimy pamiętać o tym, żeby ją odpowiednio przerobić. Oprawy świetlówkowe T5 były przystosowane do innej technologii, dlatego podczas montażu ledów, musimy wymontować z nich dodatkowego akcesoria, tak aby do samej świetlówki kierowane było czyste zasilanie 230V.

Świetlówka T8

Najpopularniejsze w naszym kraju rodzaje świetlówek LED to oczywiście te o oznaczeniu T8. Są to świetlówki ledowe wyposażone w rury o średnicy 26mm. Świetlówka G13 (bo tak nazywamy trzonek świetlówki T8) występuje dziś praktycznie wszędzie i spotkamy ją zarówno w pomieszczeniach przemysłowych, czy naszych garażach, jak i warsztatach. Ogromną zaletą, jaką posiadają oprawy oświetleniowe do jarzeniówek, jest możliwość wymiany źródła światła. W momencie uszkodzenia jednej ze świetlówek możemy wymienić wyłącznie ją, bez potrzeby wymiany całej lampy. Wymiary świetlówek o oznaczeniu T8 rozpoczynają się od długości 60cm. Wykorzystywane są one najczęściej do dodatkowego doświetlenia, lub razem z oprawami rastrowymi w sufitach podwieszanych. Kolejny rozmiar to 90cm. Są to chyba najrzadziej spotykane świetlówki, które jednak doskonale uzupełniają lukę pomiędzy ledami o długości 60cm i 120cm. Ten wymiar świetlówki jest najczęściej wykorzystywany w miejscach o ograniczonej powierzchni montażowej. Świetlówki ledowe o długości 120cm to najpopularniejszy obecnie wybór, który dostępny jest w najlepszym stosunku ceny do parametrów świetlnych. Świetlówkę LED o tej długości kupimy już za niecałe 10 zł brutto, a do niej będziemy mogli dobrać szereg dodatkowych akcesoriów jak zwykłe belki, czy oprawy świetlówkowe. Najdłuższe świetlówki LED to te o rozmiarze 150cm. Są one także tymi najmocniejszymi i najczęściej spotkamy je wysokich halach przemysłowych i warsztatach.

Świetlówka T8

Jak działa świetlówka

Świetlówki liniowe wykonane w technologii LED działają zdecydowanie inaczej, niż to było w przypadku tradycyjnych źródeł światła. Rura jarzeniowa LED wewnątrz obudowy posiada PCB diodowe, a dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu diod LED w pełni imituje ona światło tradycyjnej świetlówki. Świetlówki LED zasilane są jednostronnie lub dwustronnie co zależy przede wszystkim od ich wewnętrznej konstrukcji. Każda z nich posiada wbudowaną przetwornicę, najczęściej ukrytą w jednym z trzonków, która obniża napięcie i doprowadza je do źródła światła. Rodzaj zasilania zależy więc tutaj od rozprowadzania przewodów zasilacza. Jeśli przewód fazowy i neutralny L i N dochodzi wyłącznie do jednego gniazda świetlówki, jest ona zasilana jednostronnie. W przypadku świetlówek zasilanych dwustronnie jeden z przewodów jest przeciągnięty po całej obudowie świetlówki, tak aby dostarczyć go do drugiego trzonka tuby ledowej. Podczas montażu świetlówek jednostronnych należy pamiętać, aby trzonek zasilający lampy, umieścić w zasilanej gnieździe oprawy. W przypadku odwrotnej instalacji oprawa może ulec uszkodzeniu. Takiego problemu nie ma w przypadku świetlówek zasilanych dwustronnie. Prąd 230V jest przemienny, dlatego niezależnie od strony montażu, nasza świetlówka będzie pracować prawidłowo.

Jak działa świetlówka

Świetlówka T5 czy T8

Obecnie na rynku, wśród produktów wykonanych w technologii LED mamy do dyspozycji dwa typy świetlówek. Różnią się one nie tylko samą średnicą, ale także zastosowaniem. Świetlówka T5, czyli ten węższy model najczęściej służy nam do dodatkowego doświetlenia. Nie posiada ona tak silnego strumienia świetlnego, ale swoimi wymiarami jest na tyle uniwersalna, że będziemy mogli ją zastosować praktycznie wszędzie. Dominują one przede wszystkim w oświetleniu meblowym, a także akwarystycznym. Bardzo często świetlówki T5 ze zintegrowaną obudową służą do ogólnego oświetlenia akwarium. Ich strumień świetlny jest wystarczający do oświetlenia nawet większych objętościowo zbiorników wodnych, a zawsze długość samej świetlówki możemy dostosować do wielkości akwarium. Świetlówki LED do akwarium to najlepsze rozwiązanie do oświetlenie wszelakich akwariów. 

Świetlówka T5 czy T8

Kolejny model, który obecnie jest tym najpopularniejszym to świetlówka T8, czyli rura jarzeniowa o średnicy 26mm, wyposażona w trzonek G13. Świetlówki liniowe T8 dominują przede wszystkim w ogólnym oświetleniu pomieszczeń. Tego typu lampy jarzeniowe z oprawami spotkamy bardzo często w garażach i warsztatach, ale także większych halach, czy magazynach. Mają one bardzo wszechstronne zastosowanie ogólnooświetleniowe, a ich uniwersalność i możliwość wymiany źródła światła sprawiła, że oprawy ze świetlówkami LED nie zostały zastąpione całkowicie nawet przez bardzo popularne obecnie lampy liniowe.