Nowoczesna technologia LED to produkty oświetleniowej, w których możemy wybrać, która barwa światła, jak i temperatura barwowa będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Wybór jest ogromny, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa krótki wpis na temat kolorów światła LED, gdzie postaramy się objaśnić, która z barw najbardziej przypomina tradycyjne światło i jaka najlepiej sprawdzi się do danego pomieszczenia.

Nie wiesz jaką barwę światła wybrać? Zadzwoń do nas!

Temperatura barwowa

Przy artykułach LED ze wbudowanym źródłem światła, żarówkach, czy lampach możemy w danych technicznych znaleźć ilość kelwinów, jaką dysponuje dany produkt. Jest to temperatura barwowa LED, która określana jest właśnie tymp parametrem. Czym więcej Kelwinów ma dana żarówka tym jej światło będzie chłodniejsze i bielsze, natomiast im ta liczba jest bliższa zeru, tym światło jej będzie cieplejsze i znacznie bardziej żółte. Na wybór temperatury barwy światła i na to jakie rodzaje barw zastosujemy, znaczący wpływ ma rodzaj pomieszczenia. Inne światła ledowe zastosujemy w sypialni, korytarzu, czy łazience.

Rodzaje barw

Tradycyjna źródła światła, które nie były ledowymi też znacząco różniły się rodzajem światła w zależności od tego, jakie było ich zastosowanie. Poniżej dla przykładu podamy Państwu tabelkę, w której zamieścimy najpopularniejsze tradycyjne źródła światła i ich przybliżone temperatury barwy.

Temperatura barw


Jak mogą Państwo zauważyć światło białe, jak i różne temperatury jego barwy towarzyszyły nam już od początków ludzkości w formie światła dziennego, a także płomienia świeczki. Technologia LED dała nam jednak możliwość wyboru barwy światła, dzięki czemu sami możemy zdecydować czy tutaj chcemy światło LED ciepłe, czy zimne, lub wybierzemy jednak barwę dzienną. Więcej informacji na temat większości oznaczeń, które znajdą Państwo na opakowaniach produktów LED zamieściliśmy we wpisie pod tytułem „Oznaczenia żarówek LED”, który znajduje się na naszym blogu.

Barwa światła LED

Jak już dobrze wiemy barwa i kolory światła białego zależą od parametru, jakim jest ilość kelwinów. Oświetlenie LED dysponuje szeroką możliwością doboru odpowiedniej barwy światła, przez co możemy wybierać źródła LED w temperaturze od 2200K do nawet 11000K. Dzielimy je na trzy podstawowe kategorie:

Temperatury barwy światła

 • Barwy ciepłe : 2200-3500 Kelwinów - barwa światła 2700K i 3000K to najbardziej zbliżone barwy światła do tradycyjnego oświetlenia.
 • Barwy neutralne: 3500-4500 Kelwinów - barwa światła 4000K ze względu na swoją uniwersalność staje się coraz bardziej popularna.
 • Barwy zimne: 4600-11000 Kelwinów - barwa 6500K to wcale nie najchłodniejsza, ale optymalna w miejscach, gdzie pracujemy i potrzebujemy silnego doświetlenia.

Jak mogą Państuo zauważyć ilość produktów LED o różnych temperaturach barwy i zarazem barwach światłą jest ogromna. W dzisiejszych czasach producenci biją się o jak największą ilość klientów, przez co nawet takie niszowe ilości ludzi lubiących bardzo ciepłe lub zimne światło znajdą coś dla siebie. Najczęściej jednak tego rodzaju światła LED stanowią element dekoracyjny wnętrza, który pozwoli wprowadzić w nim niesamowity klimat i nastrój. Nic nie stoi na przeszkodzie także, aby pokusić się o mieszanie różnych barw światła. Główne oświetlenie ciepłe, a punktowe zimne może doskonale sprawdzić się w wielu rodzajach pomieszczeń i nadać im swojego niepowtarzalnego stylu.

Temperatura w Kelwinach

Zimne światło

Barwy zimne to najchłodniejsze z dostępnych barw światła ledowego, ale także takie, które najbardziej pobudzą nasz organizm do ciężkiej pracy. Barwa światła 6000K i 6500K świetnie sprawdzi się do wyeksponowania różnych miejsc, które teraz będą znacznie szybciej zauważalne przez ludzkie oko. Przy wyższych temperaturach sięgających nawet 10000 Kelwinów będziemy mogli zauważyć jak światło powoli będzie otrzymywać lekkie odcienie niebieskiego. Jest to naturalny postęp rzeczy, gdyż jak już wiemy, czym więcej Kelwinów tym światło będzie chłodniejsze.

barwy zimne

Barwy zimne to bardzo często wykorzystywane rodzaje światła do oświetlenia:

 • centrum handlowych
 • magazynów
 • hal produkcyjnych
 • piwnic

Światło białe

Barwa biała to najbardziej zbliżony rodzaj barwy do światła słonecznego. Znajduje się ona pomiędzy ciepłą, a zimną i słynie ze swojej uniwersalności. Jest to bardzo popularna barwa światła dziennego, która daje wrażenie najczystszej bieli i posiada bardzo szerokie spektrum zastosowań. Bardzo wielu współczesnych klientów, którzy niezbyt lubią światło żółte często decyduje się właśnie na tego typu kolory światła. Możemy ich używać zarówno w łazience, jak i kuchni, ale najlepiej sprawdza się w biurze, kiedy to potrzebujemy mocnego światła, które nie będzie męczyć naszego wzroku i pozwoli nam w pełni wykorzystać nasze możliwości.

Światło białe

Barwa światła w okolicach temperatury 4000K to najczęściej wybierany kolor światła LED do oświetlenia:

 • biur
 • łazienek
 • kuchni
 • sklepów
 • galerii

Barwy ciepłe

Ciepłe Ledy emitują światło najbardziej zbliżone do tradycyjnego oświetlenia. Temperatura w kelwinach tradycyjnej żarówki to około 2700K i właśnie dlatego najbardziej zbliżone do tego światła ledowe są tak bardzo popularne na naszym rynku. Jest to idealny wybór do miejsc o charakterze wypoczynkowym i relaksacyjnym. Bardzo ciepłe barwy nadają też niesamowitego klimatu pomieszczeniom, sprawiając, że stają się one znacznie bardziej przytulne i wyjątkowe w swoim wyglądzie. Przez wiele lat właśnie ten rodzaj koloru światła dominował w naszych domach i dlatego tego rodzaju barwa jest tak pożądana na współczesnym rynku oświetleniowym.

Barwy ciepłe


Barwa ciepła LED to rodzaj światła, który polecamy w szczególności do oświetlenia:

 • salonu
 • sypialni
 • przedpokoju
 • korytarzu

Zaprezentowane przez nas przykłady zastosowań barw światła są wyłącznie naszymi własnymi doświadczeniami i nie należy ich traktować regułowo i dokładnie się nich trzymać. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, jak i warunków oświetlanego pomieszczenia.