Co to jest żarówka LED?

Może wydawać się dziwne, ze na stronie poświęconej oświetleniu LED znajdą Państwo artykuł wyjaśniający czym tak naprawdę jest żarówka LED. W końcu skoro znaleźli się tu Państwo, to przecież wiedzą czym są żarówki ledowe i do czego służą. To prawda, ale ile osób wie, w jaki sposób źródło tego typu emituje światło, oraz skąd wywodzi się geneza nazwy, która swoją drogą jest nieprawidłowa? Ano właśnie. Chętnych, którzy chcą dowiedzieć się więcej odnośnie ciekawostek tego typu zapraszam do poniższego artykułu.

Żarówki LED

Skąd wywodzi się nazwa żarówka LED?

Jeśli zastanawiacie się skąd wywodzi się nazwa żarówka LED to jest to bardzo proste. Przyjęła się ona potocznie ze względu na fakt, że są one zamiennikami tradycyjnych żarówek. Żeby ułatwić klientom dobór oświetlenia w technologii LED zaczęto stosować właśnie to określenie. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że prawidłowa nazwa to lampa LED. Dlaczego nie żarówka? Jak sama nazwa wskazuje – żarówka pochodzi od słowa żar. Odnosi się to bezpośrednio do zasady działania tradycyjnego oświetlenia, gdzie tak zwany żarnik rozgrzewany jest do bardzo wysokiej temperatury, przez co emituje światło. W przypadku żarówek ledowych, nagrzewanie się jest bardziej efektem ubocznym, niż podstawowym powodem emisji światła. Dlatego też, nazwa żarówka LED jest nazwą nietrafioną i tak jak wspomniałem wcześniej – funkcjonuje tylko i wyłącznie ze względu na to, iż ludzie są przyczajeni do nazewnictwa tradycyjnego oświetlenia.

Jak świecą żarówki ledowe?

Skoro wyjaśniliśmy już sobie, że nazwa żarówka nie jest najodpowiedniejsza dla oświetlenia LED, gdyż ma ono inną zasadę działania, niż oświetlenie żarowe, to nasuwa się inne pytanie. W jaki sposób żarówki LED emitują światło? Otóż ich działanie oparte jest o zjawisko elektroluminescencji. W prostych słowach – poprzez dostarczenie energii elektrycznej, elektrony niejako przeskakują na niższe poziomy energetyczne. Przejściu temu towarzyszy energia. To właśnie energia towarzysząca przesunięciu elektronu na inny poziom energetyczny jest źródłem światła w żarówkach LED. Jest to oczywiście duże uproszczenie, ale oddaje ono zasadę działania żarówek ledowych.

Żarówka LED E27

Rodzaje żarówek LED

Żarówki LED wykonywane są w przeróżnych wariantach – począwszy od kształtów klasycznych baniek, przez wersje przypominające energooszczędne spirale, po świeczki etc. Dlatego też wymienianie wszystkich mija się z celem. Dodając do tego fakt, że istnieje wiele gwintów, mamy do czynienia z chyba najbardziej zróżnicowanym typem oświetlenie LED. Dlatego też wspomnę po prostu, że większość żarówek ledowych robiona jest tak, aby być zamiennikiem tradycyjnego oświetlenia żarowego i dopasowuje się swoim kształtem właśnie do tego typu żarówek.

Specjalistyczne żarówki LED

Oprócz standardowych modeli oświetlenia LED typu żarówka, znaleźć można rożne typy o specjalistycznym zastosowaniu. Idealnym przykładem jest tutaj żarówka LED typu flame, którą opisywaliśmy w jednym z poprzednich artykułów. Jednak jest ona jednym wielu przykładów, gdyż wśród żarówek LED znaleźć można takie, które odstraszają owady, sprawiają, że rośliny szybciej rosną, czy mają możliwość zmiany koloru świecenia (RGB, bądź multi white).

Podsumowanie

Jak widać, żarówki LED nie są tak łatwe w klasyfikacji jak mogłoby się wydawać. Ich mnogość sprawia, że dla każdego żarówka LED której poszukuje może znaczyć co innego. Dlatego też, zachęcamy, aby zapoznać się z pełną ofertą żarówek ledowych dostępnych w naszym sklepie.