Dioda LED, czyli dioda elektroluminescencyjna została opracowana już w latach 60-tych przez amerykańskiego inżyniera Nicka Holonyaka juniora. Jej działanie opiera się na zjawisku rekombinacji promienistej i po szeregu innych procesów otrzymujemy z niej światło. Diody LED SMD to najpopularniejszy rodzaj źródłą światła, który możemy spotkać w większości żarówek, halogenów, czy innego rodzaju lamp. Zastosowanie diody LED jest dziś praktycznie standardem w większości produktów oświetleniowych. Nowa technologia LED przyniosła nam nie tylko ogromne oszczędności energii, ale także długą i bezawaryjną pracę. Żarówki wyposażone w najjaśniejsze diody LED możemy kupić dziś jedynie za kilkanaście złotych. Bardzo popularnym źródłem światła są także inne rodzaje diod LED. Są to m.in. te o oznaczeniu LED COB, CREE LED, czy High Power LED. Oznaczenie diody może być przeróżne dlatego warto choć trochę zapoznać się z ich specyfikacją, podczas wyboru naszego nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia. Pamiętajmy o tym, że wszystkie diody LED zasilane są prądem o obniżonym napięciu, dlatego lampy LED w większości przypadków wyposażone są w wewnętrzną lub zewnętrzną przetwornicę, umożliwiającą podłączenie ich prosto do prądu 230V.

Poszukujesz dobrego oświetlenia LED? zadzwoń!

Spis treści:

  1. LED COB
  2. Diody SMD
  3. Rodzaje diod
  4. Oznaczenie diody

Diody LED

LED COB

Dioda COB do złudzenia przypomina jedną dużą diodę, ale tak naprawdę zawiera w sobie wiele pojedynczych diod co wskazuje nawet jej nazwa Chip on Board. Są to mocne diody LED, które cechują się wysoką jasnością światła, długą i bezawaryjną pracą, ale także dosyć wysoką ceną. Są one wykorzystywane najczęściej w żarówkach, czy innych lampach, w których producentowi zależy na wąskim, lecz długim strumieniu świetlnym. Żarówki LED COB emitują światło, którego kąt świecenia wynosi zaledwie 45 lub 60 stopni, a wykorzystując do tego dodatkową soczewkę, będziemy w stanie uzyskać jeszcze węższą wiążke światła. Dioda LED COB jest także bardzo często wykorzystywana w innego rodzaju lampach na przykład taśmy LED COB, które posłużą nam głównie do punktowego oświetlenia. Ze względu na wysoką moc i wydzielane z tym ciepło dioda COB zawsze występuje razem z radiatorem. Taka konstrukcja sprawia, że nawet podczas długiej pracy, nasze źródło światła nie przegrzewa się i nie traci swoich parametrów świetlnych.

LED COB

Diody SMD

Diody LED SMD to obecnie najpopularniejsze źródło światła wśród produktów wykonanych w nowoczesnej technologii. Diody SMD swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim długiej żywotności, ale także bardzo atrakcyjnej, niskiej cenie. Ledy SMD swoje oznaczenie wzięły od rodzaju swojego montażu - Surface Mount Device, czyli urządzenia do montażu na powierzchniowego. Ich optymalna konstrukcja pozwoliła na zdecydowaną miniaturyzację podzespołów, ale także w odróżnieniu od diod LED pierwszej generacji, wysoką sprawność w momencie zmiany energii elektrycznej, na tę świetlną. Diody SMD i ich oznaczenia symbolizują głównie wielkość samej diody, dlatego SMD 2835 czy 5050 będą miały odpowiednio wielkość 2,8x3,5 i 5,0x5,0. Oczywiście są to wartości podane w milimetrach. Głównie od mocy świetlnej lampy zależy model użytych diod LED, ale także ich ilość. Za najjaśniejsze diody LED SMD uznaje się te o oznaczeniu 5730, które są nawet kilkakrotnie jaśniejsze od tych o numerze 3528, czy 2835.

Rodzaje diod

Rodzaje diod SMD - oznaczenia diody:

  • SMD 2835 - dioda o wymiarze 2,8x3,5mm. Ulepszona wersja diody LED 3528, posiadająca większy radiator i większą efektywność świetlna. Jest niższa od swojej poprzedniczki, dzięki czemu emituje światło o znacznie lepszym kącie.
  • SMD 3528 - dioda o wymiarze 3,5x,28mm. Jedna z pierwszych diod LED stosowanych zarówno w taśmach i żarówkach ledowych. Jej małe rozmiary sprawiły, że stała się na tyle uniwersalna, że możemy spotkać ją nie tylko w żarówkach, ale także wyposażone zostały w nie oprawy meblowe, które na małej powierzchni wymagają optymalnie dużej jasności światła.
  • SMD 5050 - o wymiarach 5,0x5,0mm. Ulepszona i rozwinięta dioda SMD 3528, która w tej wersji daje znacznie większą ilość światła.
  • SMD 5630 - wymiary 5,6x3,0mm. Dioda o mniejszej powierzchni niż 5050, ale o prostokątnym kształcie. Emituje dwukrotnie więcej światła od kwadratowej diody SMD 5050 i występuje główne w mocniejszych żarówkach i taśmach ledowych.
  • SMD 5730 - wymiary: 5,7x3,0mm. Jedna z najnowszych diod LED, będąca ulepszoną wersją diody SMD 5630. Najmocniejsza dioda LED, emitująca także największe ilości ciepła, dlatego w ich przypadku warto stosować wydajne radiatory. W tego typu źródło światła wyposażone zostały m.in. moduły LED, które od małej ilości diod, wymagają odpowiedniej jasności światła.

LED SMD

Rodzaje diod

Różne rodzaje diod LED sprawiły, że obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli lamp wyposażonych w całkiem inne źródła światła, które nadal będą produktami wykonanymi w technologii LED. Dzisiaj prócz diody SMD, czy LED COB możemy spotkać takżę znacznie mniej popularne w ogólnym zastosowaniu źródła światła typu CREE LED, czy High Power LED (Power LED). Diody CREE i jej różne rodzaje możemy spotkać przede wszystkim w firmowych produktach. Ten rodzaj diody charakteryzuje się głównie jedną z najlepszych jakości i wydajności. Diody High Power LED możemy nazwać tymi o wysokiej mocy, które jednak do poprawnej pracy wymagają odpowiedniego chłodzenia i źródła zasilania. Jest to model, który najczęściej występuje u znanych i cenionych producentów oświetleniowych takich jak OSRAM. Philips, czy NICHIA.

diody LED SMD

Oznaczenie diody

Różne rodzaje samych żarówek, jak i diod LED, w które zostały wyposażone, sprawiło, że oznaczenie diody LED, stało się na porządku dziennym i możemy je spotkać na opakowaniu każdego produktu, wykonanego w tej technologii. Bardzo często spotykam się także z klientami, którzy szukają żarówek, czy innego rodzaju lamp, wyposażonych wyłącznie w dany model diody LED, który wcześniej w ich użytkowaniu okazał się tym najbardziej bezawaryjnym. Tak naprawdę na wydajność i trwałość lampy prócz samego źródła światła ma ogromny wpływ konstrukcja całej lampy, jej radiator, a także układ zasilający. Diody LED SMD, czy inne modele wydzielają ciepło, a nie preferują zbytnio wysokich temperatur, dlatego ważny jest użyty w całej lampie radiator. Bardzo często dotykając klosza żarówki LED nawet po dłuższym czasie pracy, zauważymy, że jest on chłodny, natomiast całe ciepłe gromadzone jest w jej radiatorze, znajdującym się nad samym trzonkiem. Najczęściej jest on wykonany z materiałów doskonale odprowadzających ciepło, takich jak aluminium, czy ceramika. Jak już dobrze wiemy. Jak już dobrze wiemy dioda świecąca LED, zawsze jest zasilana obniżonym napięciem, dlatego najczęściej posiada dodatkową przetwornicę. To właśnie ona jest bardzo ważną częścią całego układu elektrycznego i głównie wpływa na jakość pracy samego źródła światła. Dlatego w produktach z wyższej półki cenowej, np. tych do oświetlenia przemysłowego spotkamy się z zasilaczami markowych producentów, takich jak Philips, czy Mean Well. Ich wysoka odporność na drgania w sieci może mieć ogromny wpływ na długą i bezawaryjną pracę naszej lampy, które będzie służyć do oświetlenia hali, czy magazynu.

Ledy SMD