Halogeny LED to lampy zewnętrzne wykonane w energooszczędnej technologii. Od pewnego już czasu stają się one powoli standardem i dziś praktycznie najczęściej spotkamy je na elewacjach naszych domów, hal, magazynów, czy wykorzystamy do oświetlenia reklam i bannerów. Są to w pełni szczelne lampy, dzięki czemu są odporne na działanie szkodliwych dla elektroniki substancji, jak pył, kurz i wilgoć i w pełni zabezpieczone przed wnikaniem ich wewnątrz obudowy.

Halogeny LED

Halogeny LED i optymalny sposób ich wykorzystania

Wśród wielu produktów opartych na technologii LED, znaleźć możemy lampy nazywane potocznie halogenami LED. Nazywa się je tak dlatego, że są naturalnym zamiennikiem tradycyjnych lamp metalohalogenowych dużej mocy. Jakie są ich zalety w porównaniu do tradycyjnych lamp gazowych? Czy są one równie uniwersalne, jeśli chodzi o wykorzystanie?

Spis treści

Halogen LED

Halogen LED – główne zalety

Zanim przejdziemy do tego, gdzie wykorzystać halogeny LED, warto wymienić główne zalety tego typu oświetlenia. To właśnie one decydują o tym, że reflektory LED tego typu posiadają tak szerokie zastosowanie. Zatem co odróżnia halogeny LED od ich metalohalogenowych, gazowych odpowiedników?

Halogen LED - diody LED

Przede wszystkim wymienić należy o wiele niższy pobór mocy. Dzięki oparciu o technologię LED, oszczędności w zużyciu energii po wymianie lamp gazowych sięgać mogą nawet 90%. Jest to główny powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na naświetlacze tego typu. Mniejszy pobór energii = mniejsze koszta użytkowania.

Halogeny LED - rozsył światła

Kolejny powód to większa dowolność w regulowaniu rozsyłu światła. Dzięki specyfice lamp LED z łatwością możemy wykorzystać przeróżne soczewki, które odpowiedni dostosują kąt świecenia lampy, bądź też zmienią rozsył na asymetryczny, pozwalający na redukcję ilości lamp przy oświetleniu tej samej powierzchnii. Co więcej, standardowe halogeny LED posiadają szeroki promień świecenia, dzięki czemu pokrywają światłem duże połacie terenu.

naświetlacz ledowy

Ważnym, choć często niedocenianym plusem halogenów ledowych są ich kompaktowe obudowy i niewielka waga. Pozwalają one na montaż produktów tego typu w wielu miejscach niedostępnych dla klasycznych lamp sodowych czy też metalohalogenowych. Można również montować je na lekkich konstrukcjach, gdzie waga każdego elementu ma duże znaczenie.

Naświetlacze LED

Ostatnim istotnym elementem charakteryzującym halogeny LED jest ich trwałość. Mowa tu zarówno o żywotności lamp, jak i ich odporności na warunki atmosferyczne, czy też uszkodzenia mechaniczne. Wysoka trwałość gwarantuje to, że naświetlacze tego typu będą funkcjonować przez wiele lat.

Halogeny LED jako oświetlenie zewnętrzne

Halogeny LED są naturalnym odpowiednikiem lamp metalohalogenowych, dlatego też ich naturalnym środowiskiem pracy są tereny zewnętrzne. To właśnie z tego powodu praktycznie wszystkie halogeny ledowe posiadają obudowy w klasie szczelności co najmniej IP65. Reflektory LED spotkać można praktycznie wszędzie, jednak poniżej przedstawię kilka podstawowych miejsc, w których się je wykorzystuje.

Halogeny LED zewnętrzne

Pierwszym i prawdopodobnie najczęściej stosowanym miejscem, w których używa się naświetlaczy LED, są elewacje budynków przemysłowych, z których doświetlają one wszelkiego rodzaju place firmowe, czy drogi bezpieczeństwa. Naturalny sposobem montażu halogenów LED jest właśnie montaż do elewacji, a szeroki kąt świecenia zapewnia światło na dużym obszarze. Większość dużych obiektów, które potrzebują chociaż trochę światła na zewnątrz, stosuje właśnie ten typ oświetlenia. Najczęściej widać je na dużych obiektach magazynowych, jednak nawet mniejsze obiekty jak warsztaty, chlodnie itp. korzystają z lamp LED tego typu.

Halogeny na magazynie

Kolejnym miejscem, w którym często korzysta się z halogenów LED są parkingi. Wiele parkingów nie posiada wystarczającej ilości słupów z wysięgnikiem, aby skorzystać wyłącznie z lamp ulicznych, dlatego też parkingi doświetla się właśnie halogenami. Często wykorzystuje się specjalne maszty, czasem, znajdujące się w okolicy elementy zabudowy. Wszystko zależy od indywidualnych warunków zabudowy w danym miejscu.

Halogeny LED - zastosowanie

Inne miejsce w dużym stopniu wykorzystujące halogeny ledowe to różnego rodzaju obiekty sportowe, które wyposażone są w specjalne maszty, na których używa się naświetlaczy LED dużej mocy. Dzięki wysokiej wydajności i odpowiednio szerokiemu strumieniowi światła, lampy LED zapewniają równomierne pokrycie światłem, które jest bardzo istotne na obiektach tego typu. Najczęstszy sposób montażu halogenów LED na obiektach sportowych to wysokie maszty, dzięki czemu pokrycie światłem jest bardzo duże, a zawodnicy nie są oślepiani przez sztuczne źródło światła.

Lampy zewnętrzne - podsumowanie

Halogeny LED można nazwać uniwersalnymi lampami, które w zależności od miejsca zastosowania doskonale je rozświetlą i poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Oczywiście halogen o innych specyfikacjach posłuży nam do oświetlenia garażu, czy elewacji budynku, a nieco innej lampy użyjemy do oświetlenia hali, czy obiektu sportowego. Wybierając jednak naświetlacze LED, decydujemy się na energooszczędne lampy o długiej żywotności, których zakup wiąże się ze zwrotem kosztów w postaci niższych rachunków, nawet w ciągu kilku lat. Przy zakupie naświetlaczy LED pamiętajmy o najważniejszych jego cechach jak:

  • moc świetlna w lumenach
  • barwa światła: ciepła, neutralna, czy zimna
  • kąt świecenia

Wybór odpowiedniej lampy zewnętrznej, pozwoli nam zdecydowanie zmniejszyć wydatki na energię, ale także odpowiednio rozświetli wybraną przez nas przestrzeń.

Energooszczędne halogeny LED