Praca z domu ma wiele oczywistych zalet, jednak na dłuższą metę stanowi spore wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie praktykowały takiej formy zatrudnienia wcześniej. Podpowiadamy, jak najlepiej się zorganizować, aby osiągnąć optymalne efekty i jednocześnie zadbać o dobre samopoczucie.

Jak walczyć z rozproszeniem uwagi?

Utrata koncentracji to największy wróg home office. Bodźców jest nieskończenie wiele, a przebywając tyle godzin w domu pokusa zajęcia się czymś niezwiązanym z pracą ogromna, co przekłada się na niższą produktywność, niż gdybyśmy spędzili te godziny w biurze. Często przedłużamy w tej sytuacji czas przed komputerem i w efekcie tracimy równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym, a na maile służbowe odpowiadamy w nocy. Psychologowie doradzają zastosowanie w tym przypadku metody zwanej Prawem weta. Oznacza to, że gdy tylko zdamy sobie sprawę ze źródła rozproszenia, musimy natychmiast oddalić te myśli. Jeśli zajmiemy się czymś innym „tylko na chwilę”, później ciężej będzie nam skupić się ponownie.

Jak walczyć z rozproszeniem uwagi

Wykorzystaj technologię

Istnieje wiele aplikacji, które pomagają zorganizować pracę z domu. Menedżer zadań Todoist pozwala łatwo ustalać priorytety, zarządzać projektami, można też dodawać komentarze i pliki do zadań. Evernote umożliwia gromadzenie notatek w najróżniejszych formach: dźwiękowych, tekstowych, wizualnych i graficznych, wzbogacanych o przypisy i elementy graficzne, takie jak fragmenty stron internetowych. Pocket zapisuje na później treści, które odnajdziemy przypadkiem, ale w danym momencie nie mamy czasu się z nimi zapoznać. Warto zadbać również o bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystamy, zwłaszcza jeśli jest to sprzęt prywatny. Wygodne rozwiązanie to instalacja rozszerzenia wirtualnej sieci prywatnej bezpośrednio w przeglądarce, na przykład Mozilla Firefox VPN. Usługa zmieni nasz adres IP, dzięki czemu będziemy niewidoczni dla potencjalnych hakerów. Uzyskamy też dostęp do stron www, które zostały zablokowane z uwagi na ograniczenia terytorialne.

Wykorzystaj technologię

Dbaj o dobre samopoczucie

Zaspokój potrzeby organizmu - sen, dobre odżywianie i ćwiczenia fizyczne to podstawa. Rób regularnie krótkie przerwy, przygotuj pyszną kawę z pianką. Przejdź się na balkon. Zadzwoń do znajomych z pracy, najlepiej poprzez wideorozmowę, która najlepiej odzwierciedla naturalne warunki i dowiedz się, jak sobie radzą – unikniesz w ten sposób poczucia odosobnienia. Przygotuj słuchawki lub stopery na wypadek hałasu.

Dbaj o dobre samopoczucie

Stwórz własne domowe biuro. Postaraj się wykorzystać cały potencjał pracy z domu. Nie musisz ubierać się oficjalnie, ale piżama przez cały dzień również nie jest najlepszym pomysłem. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, dobry zasięg Internetu i bliskość gniazdek elektrycznych. Miej w pobliżu butelkę wody i w miarę możliwości zdrowe przekąski. Zamów czasem coś smacznego do jedzenia w porze lunchu lub na koniec dnia.

Home office to duże wyzwanie: dyskomfort spowodowany brakiem kontaktu z innymi ludźmi, utrudniona możliwość konsultacji z zespołem lub przełożonym, ryzyka utraty motywacji i pracoholizmu. Z drugiej jednak strony praca z domu oznacza wolność i niezależność, oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy, możliwość samodzielnego stworzenia warunków dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Przy odpowiedniej organizacji osiągnąć można efekty lepsze, niż
przebywając fizycznie w biurze.