Ledy w samochodzie to nie tylko energooszczędność względem tradycyjnego oświetlenia, ale także znacznie wyższa wydajność i większe możliwości. Montaż diod LED w samochodzie wiąże się jednak z wieloma pytaniami odnośnie do samej instalacji i podłączenia, jak i wyboru odpowiednich komponentów. Instalacja led w samochodzie, która będzie służyła nam jako światła mijania, postojowe, czy drogowe musi posiadać także homologację i spełniać odpowiednie normy. Ważny jest także wybór samego modelu takiej żarówki. Obecnie tanie żarówki samochodowe LED nie różnią się praktycznie niczym od standardowych, a bardzo często świecą od nich znacznie słabiej, a przepalają się znacznie szybciej. Naszym zdaniem warto zainwestować trochę więcej w markowe produkty (firmy Osram, czy Philips), aby nasze oświetlenie dobrze wyróżniało szczegółowe punkty, a przede wszystkim było trwałe i bezawaryjne.

Spis treści:

 1. Ledy w samochodzie
 2. Jak podłączyć Ledy w samochodzie?
 3. Jak podłączyć Ledy w aucie na zewnątrz?
 4. Jak podłączyć oświetlenie LED w samochodzie?
 5. Jak założyć Ledy w samochodzie?

Jak podłączyć ledy w aucie na zewnątrz

Ledy w samochodzie

Podłączenie ledów w samochodzie możemy podzielić na to wewnętrzne i zewnętrzne. Do oświetlenia zewnętrznego, legalnie możemy wykorzystać jedynie zgodne z normami żarówki, czy paski ledowe z homologacją. Na różnych zlotach samochodowych, możemy spotkać się także z zamontowanymi neonami pod autem. Mają one jedynie charakter estetyczny, który miłośnicy tuningu wykorzystują do podświetlenia podwozia. Wygląda to niesamowicie, ale ich miejsce montażu, jest restrykcyjnie ustalone w naszym prawie. Neony LED możemy wykorzystywać jedynie do podświetlenia wnętrza auta, progów wewnętrznych, miejsc na nogi i bagażnika. Równie często do tego typu instalacji wykorzystywane są także taśmy i moduły LED. Wszystkie te komponenty są przystosowane do pracy przy prądzie 12V, więc są bardzo proste do podłączenia w aucie. Możemy się nimi wpiąć zarówno do stacyjki, radia, lampki, czy gniazdka zapalniczki.

Jak założyć Ledy w samochodzie

Jak podłączyć Ledy w samochodzie?

Podłączenie ledów w samochodzie nie stanowi większego wyzwania nawet dla prawdziwych laików. Żarówki podłączamy tak samo, jak standardowe halogeny, więcej problemów i pytań możemy mieć jedynie podczas podłączenia naszego oświetlenia do jazdy dziennej, czy dodatkowego oświetlenia wnętrza. Obecnie w nowoczesnych samochodach światła do jazdy dziennej LED są już standardem, ale jeśli mamy nieco inny, starszy model warto pokusić się o ich dodatkową instalację. Ledy w samochodzie w postaci świateł do jazdy dziennej nie tylko znacząco oszczędzają nasze światła mijania, ale także pobierają znacznie mniejsze ilości energii potrzebnej do pracy. Światła do jazdy dziennej podłączamy do akumulatora i wpinamy się nimi do świateł pozycyjnych. Odpowiednio podłączone będą się gasiły się w momencie włączenia świateł mijania, a zapalały, kiedy będą one zgaszone. Na temat podłączenia oświetlenia wnętrza samochodu, a także tuningu świetlnego dowiedzą się Państwo w pozostałej części naszego wpisu.

Ledy w samochodzie

Jak podłączyć Ledy w aucie na zewnątrz?

Od tego, jak podłączyć LED w samochodzie na zewnątrz zależy wiele czynników, jak i sam model naszego auta. Podłączenia takiego oświetlenia musi być oczywiście zgodne z prawem, które bardzo często ogranicza nasze szaleństwa z nim związane. W przypadku samochodów osobowych mamy znacznie mniejsze pole do manewru, ale w przypadku samochodów ciężarowych z kabiną możemy Ledy wykorzystywać jako oświetlenie obrysowe z przodu lub z tyłu. Obecnie nawet barwa światła samochodów regulowana jest przez ustawę. Światła czerwone mogą być montowane jedynie z tyłu pojazdu, natomiast światła białe (prócz świateł cofania) będziemy mogli zamontować jedynie z przodu pojazdu. Oczywiście Ledy samochodowe przystosowane są do zasilania prądem o napięciu 12V, dlatego będziemy mogli podłączyć je bezpośrednio do akumulatora, lub wpiąć się z instalacją bezpośrednio do występującego już oświetlenia.

Prawnie dozwolone światła nieobowiązkowe w pojazdach:

 • Dla pojazdów samochodowych:
 1. drogowe
 2. przeciwmgłowe przednie
 3. postojowe
 4. odblaskowe przednie i boczne
 5. do jazdy dziennej
 6. pozycyjne boczne
 • Dla pojazdów ciężarowych lub przyczep:
 1. obrysowe przednie i tylne
 2. cofania
 3. awaryjne i przeciwmgłowe
 4. odblaskowe tylne inne niż trójkątne
 5. pozycyjne przednie

montaż diod led w samochodzieJak podłączyć oświetlenie LED w samochodzie

Podłączenie Ledów w samochodzie bez różnicy od miejsca montażu i samej instalacji, zawsze będzie miało podobny schemat. Niezależnie czy wybierzemy do tego taśmy LED, moduły, czy neony będziemy musieli podłączyć naszą instalację do istniejącego miejsca zasilania lub sami je poprowadzić bezpośrednio od akumulatora. Podłączenie ledów w samochodzie warto więc zacząć od zlokalizowania miejsca zasilania. W bagażniku może być to już istniejąca lampka, natomiast z przodu samochodu, będziemy mogli wykorzystać do tego skrzynkę bezpieczników, stacyjkę, gniazdo zapalniczki, lub lampki, które najczęściej automatycznie zapalają się w momencie otworzenia drzwi auta. Wtedy wystarczy już nam jedynie odpowiednio połączyć ze sobą przewód czerwony, czyli + i przewód czarny, czyli minus.

jak założyć ledy do samochodu

Jak założyć Ledy do samochodu?

Przejdźmy więc do tego, jak zamontować Ledy w aucie. Jak już dobrze wiemy, każda instalacja oświetleniowa oparta o technologię LED, wymaga odpowiedniego odprowadzania ciepła. Na to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, kiedy zdecydujemy się na taśmy LED. Z reguły posiadają one bardzo cienki podkład PCB, dlatego w przypadku ich instalacji w domach i mieszkaniach, najczęściej decydujemy się kleić je bezpośrednio na profile aluminiowe. W samochodach rzadko będziemy mieć taką możliwość, więc warto wybierać tutaj taśmy LED z serii profesjonalnej (o znacznie grubszym podkładzie PCB), lub dobierać do nich cienkie płaskowniki służące im do dodatkowego odprowadzania ciepła. Inaczej jest w przypadku kiedy zdecydujemy się na Ledy w samochodzie w postaci modułów LED, czy neonów. W ich przypadku nie będziemy potrzebować dodatkowych akcesoriów, a ich odpowiednia konstrukcja sprawia, że nigdy nie ulegną przegrzaniu. Neony LED doskonale sprawdzą się, kiedy zależy nam na liniowym oświetleniu, natomiast moduły LED posłużą nam jako punktowe, dodatkowego doświetlenie.

Neony do samochodu