Jak oświetlić miejsce pracy

Bez względu na to, czy jesteś właścicielem firmy, czy pracownikiem i chcesz dobrze zorganizować swoją przestrzeń do pracy, pamiętaj, że oświetlenie wpływa na naszą produktywność, więc jest bardzo ważną częścią wyposażenia. W zależności od tego, jaką prace wykonujemy, potrzebujemy innego rodzaju oświetlenie. Praca przy komputerze wymaga całkiem innego oświetlenia od pracy w warsztacie samochodowym czy hali produkcyjnej. Aby chronić nasze oczy przed zmęczeniem i wadami wzroku, i uzyskiwać jak najlepszą produktywność miejsce pracy powinno być odpowiednio oświetlone. Warto pamiętać, że naszym oczom szkodzi nie tylko zbyt mała ilość światła, ale również nadmierne oświetlenie. Powinno być ono zatem dostosowane do funkcji, jakie ma spełniać oraz powierzchni.

jak oświetlic biuro

Jak oświetlić miejsce pracy przy komputerze

W pomieszczeniach, w których pracujemy, zadbajmy o to, aby światło było rozproszone i nie odbijało się od przedmiotów, na które bezpośrednio patrzymy. Najlepiej zadbać o oświetlenie mieszane, czyli górne przy suficie i punktowe blisko miejsca wykonywanej pracy. Zadbajmy o to, aby lampy nie świeciło nam prosto w oczy. Osoby praworęczne powinny ustawić dodatkowe źródło światła po lewej stronie, żeby nie zasłaniały sobie światła ręką i odwrotnie osoby leworęczne powinny ustawić światło po prawej stronie. Na rynku oświetlenia znajdziemy wiele dobrych rozwiązań, które idealnie sprawdzą się w roli oświetlenia biurowego. Jednym z lepszych są panele Led, energooszczędne i mocne źródło światła dostępne w różnych wersjach. Panele Led mogą być kwadratowe czy prostokątne, ale ich największą zaletą jest równomiernie rozchodzące się po całej jego powierzchni światło, a także brak odczuwalnego migotania. Najlepiej sprawdzi się tutaj barwa światła biała neutralna, najbardziej przypominająca dzienną i najlepsza dla naszych oczu. Moc świetlną dobieramy oczywiście do powierzchni, jaką potrzebujemy oświetlić oraz indywidualnych upodobań.

jak oświetlić miejsce pracy

Jak oświetlić miejsce pracy na hali produkcyjnej, w warsztacie itp.

Jeśli szukamy mocnego oświetlenia do hal produkcyjnych warsztatów pracy i innych miejsc wielkopowierzchniowych, znaleźć możemy coraz lepsze i coraz tańsze oświetlenie. Jednym z najpopularniejszych stosowanych obecnie sposobów są nowoczesne świetlówki LED, które zastępują nam stare tradycyjne i pozwalają zmniejszyć zużycie energii o połowę. Świetlówki Led mają różne długości i różne sposoby zasilania, więc z powodzeniem dobierzemy takie, które idealnie sprawdzi się w naszym miejscu pracy. Świetlówki również posiadają różne barwy światła, więc dają nam możliwość wyboru takiego oświetlenia w miejscu pracy, które wypadnie najkorzystniej w danym miejscu. W firmach zajmujących się produkcją unikajmy raczej ciepłej barwy światła, tu również najlepiej sprawdzą się świetlówki Led z neutralna barwa światła, najbardziej zbliżoną do dziennej, dzięki czemu oczy nie będą się nam męczyć, będziemy mogli lepiej się skupić i pracować jak najefektywniej. Jeśli mamy możliwość również i tutaj zastosujmy kilka źródeł światła ogólne dające najwięcej światła i kierunkowe skierowane w miejsce, gdzie jest nam ono najbardziej potrzebne.

jak oświetlic sklep

Jak oświetlić miejsce pracy?

Podsumowując, pamiętajmy, że zawsze warto zastosować kilka źródeł światła, aby zapewnić sobie optymalne oświetlenie miejsca pracy. Warto pamiętać również o barwie światła, która pozwoli się nam skupić i nie będzie wpływać na zmęczenie naszych oczu, a co za tym idzie, nie będzie pogarszał się nasz wzrok.