Oświetlenie w restauracji powinno być odpowiednio dobrane do jej wnętrza i stylu. W zależności, czy zaprojektowaliśmy bar wykonany w nowoczesnym stylu, czy kawiarnie Retro dobierzemy do tych wnętrz inny rodzaj oświetlenia. Każdy projekt oświetlenia restauracji powinniśmy zacząć od wyboru oświetlenia. To ono przede wszystkim będzie przyciągać uwagę klientów, a także zbuduje niezwykły klimat i nastrój w jej wnętrzu.

Jak oświetlić restauracje

Oświetlenie restauracyjne

W wyborze oświetlenia restauracji będziemy mieli obecnie ogromną dowolność odnośnie do wyboru odpowiednich lamp, czy opraw świetlnych. Współczesna technologia LED wniosła ze sobą nie tylko znacznie niższe zużycie energii, ale także ogromny wybór lamp i żarówek, który jeszcze dosyć niedawno był znacznie ograniczony. Jako oświetlenie restauracyjne mogą posłużyć nam żyrandole i lampy sufitowe, które zawiesimy nad stolikami gości, eleganckie żarówki dekoracyjne, a także kinkiety ścienne, które punktowym światłem zbudują nastój romantycznych kolacji. Zarówno główne źródło światła, jak i te mniejsze punktowe w przypadku restauracji będą odgrywać niesamowitą rolę w przypadku odbioru wnętrza przez potencjalnych klientów.

Oświetlenie restauracyjne

Oświetlenie zewnętrzne restauracji jest również niezwykle ważne. To ono będzie przyciągać uwagę klientów, a także zapraszać ich do odwiedzenia waszego wnętrza. Niezwykle ważną rolę będzie pełnić tutaj dobrze wykonana reklama, a co za tym idzie, musi być ona również dobrze oświetlona. Tutaj możemy wybrać zarówno lampy zewnętrzne LED, które zamontowane na wysięgniku oświetlą nam banner, ale także możemy wykorzystać do tego bardzo popularne dziś moduły, czy taśmy ledowe.

Oświetlenie w restauracji

Natężenie oświetlenia - restauracja

Planując oświetlenie restauracyjne, nie możemy zapomnieć o odpowiednim natężeniu światła w miejscach dla gości, ale także w kuchni, czy pomieszczeniach dla personelu. Natężenie oświetlenia, jakie powinna mieć restauracja, czy inne wnętrza została dokładnie określona w normie PN-EN 12464-1 mówiącej o oświetleniu w miejscu pracy. Według tej ustawy w miejscach, w których spożywamy posiłki, natężenie światła nie powinno być mniejsze niż 200 lx, a w przypadku kuchni minimum 500 lx. Te wymogi będzie trzeba odpowiednio połączyć, tak aby stworzyć oświetlenie restauracji, które będzie równomiernie rozświetlać, ale także odpowiednio wyglądać. Obecnie wybór odpowiednich lamp, które są nie tylko niezawodne, ale również wyglądają stylowo i wyjątkowo nie będzie zbyt trudny. Świetnie do tego celu sprawdzą się zarówno eleganckie żyrandole, lampy sufitowe wiszące, czy innego rodzaju lampy ścienne.

Natężenie światła restauracja

Oświetlenie kuchni w restauracji

Dobrze oświetlona kuchnia w restauracji to podstawa w miejscu, w którym chcemy wydawać smaczne jedzenie, a także dbać o bezpieczeństwo naszych pracowników. Kuchnia jest miejscem, w którym światło musi spełniać głównie swoje oświetleniowe funkcje i nie musi już tak doskonale wyglądać, jak w pozostałej częściej restauracji. Ważne, aby było łatwe w czyszczeniu i bezpieczne dla żywności. Norma, która mówi o natężeniu światła w kuchni, na poziomie minimum 500 lx nie jest przypadkowa. To właśnie tam kucharze i kucharki doprowadzają do perfekcji swoje dania. W tych miejscach stale używane są sztućce, czy kuchenki, które w słabo oświetlonym pomieszczeniu mogą stanowić zagrożenie dla naszego życia, czy zdrowia. Bardzo ważne jest więc odpowiednie oświetlenie kuchni w restauracji, praktycznie tak samo, jak jej łazienki, czy pomieszczeń dla personelu. Nie skupiajmy się wyłącznie na oświetleniu pomieszczenia dla gości, ale zadbajmy o zdrowie, wygodę pracy i przede wszystkim bezpieczeństwo naszych pracowników.

Oświetlenie kuchni w restauracji

Oświetlenie awaryjne w restauracji

Bary, restauracje i kawiarnie to także obiekty użyteczności publicznej, dlatego powinny być wyposażone również w lampy awaryjne. Oświetlenie awaryjne w restauracji musi znajdować się przede wszystkim w miejscach pracy personelu (np. kuchnia), gdzie zachodzi największe ryzyko pożaru, czy zagrożenia życia w momencie utraty dostępu głównego źródła prądu. Lampy awaryjne LED są wykonane w energooszczędnej technologii, dlatego na akumulatorze pracują nawet kilka razy dłużej od tradycyjnego oświetlenia. Są również niezwykle trwałym rozwiązaniem, które zapewni bezpieczeństwo, a także odpowiednio oświetli ewentualną drogę ewakuacyjną.

Oświetlenie awaryjne w restauracji

Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego czasami warto zmienić nieco, wystrój naszej restauracji w ten sposób, aby w przypadku awarii lub innego nieszczęścia, wszyscy jej goście, jak i personel mogli bezpiecznie i szybko opuścić budynek.