Podłączenie lampy z czujnikiem ruchu nie stanowi większego wyzwania nawet dla laików oświetleniowych. Problem może stanowić jednak wybór samej lampy, do której możemy dokupić zewnętrzny czujnik ruchu, lub zdecydować się na oprawę ze wbudowanym już czujnikiem ruchu i zmierzchu. Lampa halogenowa z czujnikiem ruchu będzie znacznie wygodniejsza w obsłudze, a także zapewni nam jeszcze większą energooszczędność.

Decydując się na lampę wyposażoną już w czujkę ruchu, otrzymujemy gotową lampę, którą wystarczy podłączyć do prądu, aby zaczęła swoją pracą. W przypadku kiedy zdecydujemy się na lampę, do której dokupimy czujnik ruchu zewnętrzny, wtedy będziemy musieli go zainstalować pomiędzy źródłem zasilania a samą oprawą świetlną. Zewnętrzny czujnik ruchu pozwoli nam na dowolne ustawienie miejsca jego montażu, a jedynym ograniczeniem będzie położenie instalacji elektrycznej. W przypadku lampy ze wbudowanym czujnikiem nie będziemy mieć takiej możliwości, ponieważ czujnik w większości przypadków jest wbudowany w lampie i dostaniemy możliwość jedynie ustawienia jego kąta detekcji.

Poszukujesz sprawdzonego naświetlacza LED? zadzwoń!

Spis treści

  1. Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?
  2. Schemat podłączenia czujnika ruchu
  3. Ustawienie czujnika ruchu
  4. Podłączenie lampy halogenowej z czujnikiem ruchu

podłączenie halogenu z czujnikiem ruchu

Jak podłączyć czujnik ruchu do lampy?

Od tego, jak podłączyć czujnik ruchu, będzie zależeć przede wszystkim rodzaj urządzenia, na które się zdecydowaliśmy. Wyróżniamy czujniki ruchu MV i PIR. Te pierwsze działają na zasadzie emisji i odbioru fal elektromagnetycznych, natomiast w drugim przypadku będziemy mieli do czynienia z popularnym już wykrywaniem ruchu na zasadzie podczerwieni.

Lampa halogenowa z czujnikiem ruchu

Niezależnie czy zdecydujemy się na pierwszą lub drugą opcję, zawsze czujnik ruchu do lampy podłączamy pomiędzy źródłem światła a źródłem energii. Odpowiednie podłączenie czujnika sprawi, że ten nie wykrywając ruchu, nie będzie przepuszczał energii dalej. W momencie jego wykrycia, energia elektryczna zostaje przepuszczona przez czujnik i trafia do lampy na określony czas, który wyznaczymy na wbudowanym potencjometrze.

Schemat podłączenia czujnika ruchu będzie nieco inny, jeśli będziemy potrzebować czujki ruchu do instalacji 12V i czujnika do standardowej instalacji 230V. Reguła jednak zawsze zostaje taka sama, czyli zawsze tego typu urządzenia powinniśmy podłączać pomiędzy lampą a źródłem zasilania.

Schemat podłączenia czujnika ruchu

Podłączenie halogenu z czujnikiem ruchu zawsze powinniśmy zacząć od dokładnego przeczytania instrukcji obsługi. Tam w większości przypadków znajdziemy dokładny schemat podłączenia czujnika ruchu, który poprowadzi nas przez cały proces instalacji.

Czujka ruchu schemat podłączenia

230V

Schemat podłączenia czujnika ruchu

12V

Schemat podłączenia czujnika ruchu 12V

Jak można zauważyć na pierwszy rzut oka, robimy to w bardzo podobny sposób. W przypadku instalacji 230V działamy na przewodzie fazowym, neutralnym i uziemieniu, natomiast w przypadku bezpiecznego napięcia, będziemy mieć do czynienia z przewodem czerwonym i czarnym, czyli „plusem” i „minusem".

Czujnik ruchu 230V jest najczęściej wykorzystywany w ogólnie dostępnych na rynku lampach, natomiast wersja niskonapięciowa, doskonale sprawdza się w przypadku lamp wykonanych z profili i taśm ledowych, oraz w oświetleniu łazienkowym, kiedy zależy nam na tym, aby było ono w pełni bezpieczne podczas użytkowania.

Powyższe schematy są oczywiście przykładowe i mogą różnić się nieco w zależności od konstrukcji samego czujnika, dlatego podkreślamy jeszcze raz, że kluczową rolę będzie odgrywać tutaj dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi czujnika.

Ustawienie czujnika ruchu

Ustawienie czujnika ruchu w lampie halogenowej, czy innej oprawie świetlnej będzie polegać na odpowiednim dostosowaniu jego potencjometrów. Bez różnicy, czy naszym wyborem będzie lampa halogenowa z czujnikiem ruchu, czy dokupimy go oddzielnie, w większości przypadków na jego obudowie znajdziemy 3 możliwości regulacji (w tańszych czujnikach nie będziemy mieli takiej możliwości i będzie on ustawiony optymalnie przez swojego producenta).

ustawienie czujnika ruchu w lampie halogenowej

Od tego, jak ustawić czujnik ruchu w lampie będzie zależeć oczywiście jej zastosowanie. Ustawienie czujnika ruchu możemy w każdej chwili zmienić, za pomocą trzech regulacji. Są to:

LUX - ustawienie trybu pracy Dzień/Noc - możliwość optymalnego ustawienia jasności, przy której uruchomi się nasze oświetlenie.
TIME - ustawienie czasu, przez który będzie świecić nasza lampa od momentu ostatniego wykrycia ruchu.
SENS - ustawienie czułości czujnika na ruch, możliwość regulacji jego zasięgu.

ustawienie czujnika ruchu

Podłączenie lampy halogenowej z czujnikiem ruchu

Podłączenie halogenu LED z czujnikiem ruchu odbywa się na podobnej zasadzie co w przypadku zwykłego naświetlacza ledowego. Halogen ze wbudowanym czujnikiem nie różni się niczym w podłączeniu od zwykłej lampy zewnętrznej. Posiada trzy wychodzące przewody: N - niebieski (neutralny), L - brązowy (fazowy) i uziemienie (zielono/żółty) Podłączamy ją bezpośrednio do instalacji 230V, a ze względu na rodzaj zastosowań, musimy dokładnie zabezpieczyć łączenia przewodów przed dostępem pyłu, kurzu, czy wilgoci.

czujka ruchu schemat podłączenia

Wyjątkiem są halogeny LED firmy Led Line, które posiadają specjalny slot umożliwiający podłączenie do nich dodatkowego czujnika PIR, lub MV. Naświetlacze tej firmy dostępne są w wersji bez czujnika, ale nic nie stoi, na przeszkodzi, aby dokupić go oddzielnie i po prostu metodą wciśnięcia w pusty slot, umieścić w lampie. Taka opcja charakteryzuje głównie produkty Premium z wyższej pułki cenowej, które znane są jednak ze swojej wysokiej jakości i bezawaryjności.

jak podłączyć halogen z czujnikiem ruchu schemat