Męczy Cię ciągłe zapalanie światła schodowego po zmroku? A może robisz remont swojego domu i chcesz zmienić rodzaj oświetlenia na bardziej wygodny i energooszczędny? Oprawy schodowe LED charakteryzują się wysoką energooszczędnością w zaskakująco niskiej cenie. W tym artykule dam Ci kilka cennych rad jak podłączyć włącznik schodowy, który pozwala na sterowanie oświetleniem z góry i dołu schodów. Rozwiązanie to jest coraz częściej praktykowane w domach, które gwarantuje wysoką wygodę. Wyłącznik schodowy to proste rozwiązanie sterowania oświetleniem, które może być wykorzystywane przy schodach, na posesjach, w pomieszczeniach z dwoma wejściami itp.

Spis treści:

  1. Podłączenie schodowe
  2. Jak podłączyć włącznik schodowy
  3. Schemat włącznika schodowego
  4. Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny
  5. Schemat instalacji schodowej
  6. Montaż włącznika światła i zakończenie instalacji

Jak podłączyć oświetlenie schodowe

Podłączenie schodowe

Przystąpienie do podłączenia łącznika schodowego wymaga pewnych przygotowań. Przede wszystkim, aby zrealizować podłączenie schodowe, należy uprzednio przygotować instalację elektryczną. Montaż włącznika światła do istniejącej instalacji, wiążę się z dołączeniem dodatkowych przewodów oraz zrobieniem miejsca na łączniki, co wszystko prowadzi do rozkuwania ścian, a następnie ich łatania. W nowo wyremontowanym domu lub mieszkaniu jest to pomysł, który będzie się wiązał z dodatkowymi kosztami oraz marnowaniem cennego czasu. Dlatego najważniejszym aspektem podłączenia oświetlenia jest ówczesne zaprojektowanie instalacji elektrycznej. Łączniki, których nazwa potoczna to włączniki lub wyłączniki, nadają się nie tylko, jak sama nazwa wskazuje do oświetlenia schodów, ale też w ciągach komunikacyjnych, długich korytarzach, przedpokojach itp.

Podłączenie schodowe

Jak podłączyć włącznik schodowy

W internecie można znaleźć wiele metod jak podłączyć oświetlenie schodowe oraz schemat instalacji schodowej. Jeżeli jesteś osobą znającą się na temat elektryki, temat podłączenia pojedynczego lub podwójnego włącznika nie będzie dla Ciebie trudny. Niestety warto wiedzieć, jak instalacja elektryczna w domu została wykonana, a ta często wykonywana jest przez profesjonalistę. Dlatego wykonywanie trudniejszych prac przez osobę niedoświadczoną jest wysoce niebezpieczne. Na forach można przeczytać, jak proste jest zainstalowanie włącznika schodowego, natomiast odradza się tego typu pracę, bez podstawowej wiedzy na temat instalacji elektrycznych. Dlatego, jeżeli nie jesteś pewien swoich umiejętności, to polecam skontaktować się z profesjonalistą, który z wie jak podłączyć układ schodowy.

Jak podłączyć włącznik schodowy

Schemat włącznika schodowego

Podstawowa wersja schematu włącznika schodowego zawiera dwa włączniki, gdzie jeden jest zazwyczaj zamontowany na dole schodów, a drugi na górze. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz nieprzyjemnej sytuacji wchodzenia po schodach w pełnej ciemności i wyłączysz oświetlenie na górze. Oczywiście schemat podłączenia schodowego pozwala zachować się tak samo, w momencie, kiedy chcemy zejść ze schodów. Logika nakazuje nam wywnioskować, że schemat włącznika schodowego musi być połączony dwoma przewodami. Ważne jest, że pierwszy łącznik schodowy musi być podłączony do fazy za pomocą przewodu elektrycznego, a drugi łącznik podłączony jest do źródła światła. Pamiętać trzeba, aby lampa zawsze była podłączona neutralnym oraz ochronnym przewodem. Przełącznik schodowy dzięki tak prostemu schematowi powinien działać sprawnie przez wiele lat.

Schemat włącznika schodowego

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny

Schemat włącznika schodowego może zawierać też włącznik podwójny. Jego działanie różni się od pojedynczego tym, że możemy sterować dwoma źródłami światła w dwóch różnych miejscach. Tego typu rozwiązanie pomaga zaoszczędzić sporo przestrzeni na ścianie i ograniczyć ilość zbędnych włączników, ponieważ podwójne włączniki zajmują znacznie mniej miejsca. Ponadto podwójny włącznik pozwala na wygodne i wysoce komfortowe zarządzanie oświetleniem w całym domu. Wyłącznik schodowy podwójny musi być połączony czterema przewodami między lewą a prawą stroną. Z jednej strony wyłącznika schodowego podwójnego prowadzimy przewód fazowy. Za to z drugiej strony źródło światła połączone jest dwoma przewodami, gdzie w najprostszym schemacie występują dwie żarówki w dwóch różnych miejscach. Należy pamiętać, że między lampami muszą być poprowadzone przewody neutralne oraz ochronne. Łącznik schodowy podwójny pozwala na sterowanie oświetleniem w dwóch różnych miejscach. Swoje zastosowanie często znajduje na klatach schodowych lub długich korytarzach.

Jak podłączyć włącznik schodowy podwójny

Schemat instalacji schodowej

Włącznik klatkowy to uniwersalne rozwiązanie, które nie stosujemy tylko na schodach. Schemat instalacji schodowej dla każdego przypadku może być różny. Wszystko zależy od ilości włączników oraz potrzeb użytkownika. Dlatego najtrudniejszym etapem pracy jest odpowiednie zaprojektowanie całej instalacji elektrycznej, w której trzeba przewidzieć jak podłączyć światło oraz ewentualną rozbudowę w przyszłości. Warto więc przemyśleć czy w przyszłości nie chcielibyśmy dołożyć dodatkowych włączników, w przypadku zmiany rodzaju oświetlenia. Przystosowanie instalacji schodowej do przyszłego rozbudowania zaoszczędzi nam wiele czasu, nerwów a przede wszystkim pieniędzy. Pamiętać też trzeba, że oprócz możliwości wyłączenia i włączenia światła, ważne jest, aby po wyłączeniu oświetlenia nie pozostało napięcie na oprawce.

Schemat instalacji schodowej

Montaż włącznika światła i zakończenie instalacji

Gdy już wiemy jak podłączyć włącznik schodowy oraz mamy przygotowany schemat schodowy możemy przystąpić do montażu i zakończenia instalacji. Przede wszystkim najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. W tym celu wyłącz bezpiecznik odpowiadający za instalację elektryczną, a następnie dla pewności sprawdź miernikiem, czy w przewodach nie płynie prąd. Pamiętać też trzeba, że włączniki schodowe są stosowane w różnych miejscach, a więc warto montować włączniki o konkretnej klasie szczelności. Tak więc dla miejsc takich, jak łazienki, kuchnie oraz inne miejsca, w których jest delikatna wilgoć włącznik o klasie szczelności IP44 spokojnie wystarczy. Natomiast do stosowania na zewnątrz trzeba zastosować łącznik o klasie ochronności IP65, który gwarantuje nam wysoki stopień ochrony. Montaż włącznika światła podwójnego lub pojedynczego jest praktycznie taki sam. Wystarczy wsunąć przewód elektryczny do zacisków śrubowych lub sprężynowych nowego włącznika. Pamiętaj przede wszystkim o kolorystyce przewodów oraz poprawnym ich połączeniu. Kolejnym krokiem jest delikatne umieszczenie włącznika w puszce, tak aby nie uszkodzić oraz nie wyrwać przewodów z zacisków. Następnie włącz instalację elektryczną i sprawdź, czy wszystko działa. Jeżeli instalacja przebiegła pomyślnie, to dokręć śruby łączące puszkę z osprzętem. Ostatnim krokiem jest założenie ramki, dociskając ją mocno, tak aby wszystkie zatrzasnęły się wszystkie zatrzaski. Włóż klawisz we wgłębieniu i ponownie sprawdź, czy wszystko działa.


Montaż włącznika światła i zakończenie instalacji