Oświetlenie dekoracyjne oparte na paskach ledowych jest najbardziej imponującym i pożądanym efektem świetlnym współczesnych czasów. Możemy używać ich praktycznie wszędzie, a mnogość dzisiejszych wersji taśm ledowych sprawia, że doskonale sprawdzą się zarówno wewnątrz (do oświetlenia salonu, czy sypialni), ale także na zewnątrz (jako oświetlenia elewacji budynku). Czy do stworzenia takiej instalacji oświetleniowej będziemy potrzebować profesjonalnych elektryków, czy sami będziemy mogli pokusić się o montaż taśmy LED? Na te i inne pytania odnośnie do instalacji tego typu oświetlenia, postaramy się Państwu odpowiedzieć w naszym, krótkim poradniku.

Poszukujesz sprawdzonej taśmy LED? zadzwoń!


Jak podłączyć Ledy?

Podłączenie taśmy LED może stanowić nie lada wyzwanie, dla laików, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z tego typu instalacjami. Od czego powinniśmy zacząć? Oczywiście od wyboru odpowiedniej taśmy ledowej. Paski Ledowe 12V to obecnie najpopularniejsze ledy paskowe dostępne na naszym rynku. Zasilane bezpiecznym napięciem 12V do swojej pracy potrzebują zewnętrznego zasilacza (dedykowanego do oświetlenia LED). To wystarczy nam w przypadku taśmy jednokolorowej, ale gdy zdecydujemy się na taśmę RGB lub RGBW, wtedy będziemy potrzebować również odpowiedniego sterownika. Wybór takiego kontrolera ułatwi Państwu wpis pod tytułem „Sterownik RGB - jak ustawić”, który znajdą Państwo na naszym blogu. Oczywiście montowanie taśmy LED nie mogłoby się odbyć bez odpowiedniego podłoża montażowego. Tutaj najlepszym wyborem są profile aluminiowe. Są to produkty, które doskonale współpracują z taśmami LED. Zapewniają im trwały i bezpieczny montaż, ale także znacząco wydłużają ich żywotność.

Montaż Taśmy LED


Montaż listew ledowych rozpoczynamy od przyklejenia ich do profilu aluminiowego. W większości paski ledowe posiadają dwustronną taśmę klejącą, którą wystarczy oderwać, a następnie dokładnie i równomiernie nałożyć pasek LED na profil LED. Przed tą czynnością najlepiej dokładnie wyczyścić i odtłuścić miejsce klejenia, tak aby nasz pasek dobrze trzymał się wybranej powierzchni. Po naklejeniu następnym krokiem jest podłączenie taśmy LED do zasilacza. W zależności od wybranego zasilacza wystarczy, że przylutujemy do siebie przewody (plus z plusem, minus z minusem) w przypadku zasilacza hermetycznego lub dokręcimy wychodzące przewody do transformatora (zasilacz modułowy). Teraz możemy spokojnie przymocować profil (za pomocą uchwytów lub dwustronnej taśmy) tam, gdzie ma pełnić on swoją rolę oświetleniowa. Po wszystkim pozostaje nam podłączenie całej instalacji do prądu, aby cieszyć się naszym nowym, nowoczesnym oświetleniem.

Pasek Ledowy

Lutowanie taśmy LED

Łączenie taśm LED w dłuższe odcinki, czy podłączenie taśmy LED do zasilacza odbywa się przy pomocy lutowania, lub przy użyciu dedykowanej złączki. Z naszej strony zalecamy tradycyjną metodę ze względu na trwałość i niezawodność tego rodzaju instalacji. Pamiętajmy o tym, że każdorazowe prace nad naszym paskiem ledowym powinniśmy wykonywać zawsze przy odłączonym zasilaniu. Lutowanie taśmy LED możemy wykonać przy użyciu standardowej lutownicy transformatorowej. Taśmę LED najlepiej lutować przed instalacją w profilu aluminiowym, aby było to proste i żeby zrobić to, jak najbardziej precyzyjnie. Na każdym pasku ledowym znajdują się luty, do których możemy zainstalować następny odcinek taśmy, lub podłączyć dodatkowy zasilacz. Przy lutowaniu bliskich, sąsiednich punktów pamiętajmy o przerwach na ostygnięcie lutu. Są to podstawowe zasady, których powinniśmy przestrzegać w trakcie prac nad tego typu instalacją.

Jak zamontować taśmę LED


Podłączenie taśmy LED do zasilacza

W zależności od rodzaju wybranego przez nas transformatora do LED, będziemy mogli zainstalować go na 3 różne sposoby. Do wyboru mamy:

 • Zasilacz wtyczkowy - wersja zasilacza, wyposażona we wtyczkę, którą podłączamy bezpośrednio do gniazdka. Zakończona wtykiem DC, który wraz z gniazdem DC możemy szybko i sprawnie zainstalować wraz z taśmą LED lub podłączyć do sterownika. Idealny wybór do niezbyt dużej mocy instalacji oświetleniowych.

Podłączenie taśmy LED do zasilacza

 • Zasilacz modułowy - typowy, wewnętrzny zasilacz, w którym przewody instalujemy poprzez ich przykręcenie. Z dołu zasilacza przykręcamy przewody 230V, czyli L - brązowy i N - neutralny. Natomiast z góry transformatora podłączamy naszą taśmę ledową zgodnie ze schematem: czerwony przewód do plusa, a czarny do minusa.

Jak podłączyć zasilacz

 • Zasliacz hermetyczny - tutaj jest to wersja transformatora, z którego wychodzą przewody. Wystarczy połączyć je z prądem 230V (przewód brązowy i niebieski) i z taśmą ledową (przewód czerwony i czarny). Możemy to wykonać za pomocą złączek lub po prostu przylutować. Trwały i bezpieczny wybór w instalacjach narażonych na trudne warunki.

Jak podłączyć Ledy

Podłączenie taśmy LED do zasilacza nie stanowi wielkiego wyzwania. Do tego typu pracy nie potrzebujemy wykwalifikowanych elektryków, a możemy to zrobić sami w domowym zaciszu. Więcej na temat wyboru odpowiedniego zasilacza do naszej taśmy ledowej dowiedzą się Państwo ze wpisu „Jaki zasilacz do taśmy LED".

Jak podłączyć taśmę LED

Cięcie taśmy LED

Paski Ledowe najczęściej są sprzedawane w rolkach o długości 5 metrów. Co w przypadku kiedy potrzebujemy nieco krótszego odcinka? Wtedy podłączenie LED powinniśmy rozpocząć od dokładnego zmierzenia potrzebnej ilości. Taśmy Led posiadają miejsce cięcia zaznaczone nożyczkami co 2,5/5 cm, dzięki czemu będziemy mogli je skrócić bez większego problemu. Możemy to zrobić za pomocą zwykłych nożyczek lub nożyka modelarskiego. Pamiętajmy, że cięcie taśmy LED powinniśmy wykonywać wyłącznie przy odłączonym zasilaniu.

Cięcie taśmy LED

Łączenie taśmy LED


Pasek LED jest na tyle uniwersalny, że odcięty odcinek możemy spokojnie użyć do następnej instalacji ledowej. W przypadku taśmy LED w silikonie musimy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu cięcia, tak aby nie straciła ona swojej podwyższonej szczelności.

Schemat podłączenia oświetlenia LED

Montaż taśmy LED o długości dłuższej od 5 metrów należy dokładnie przeanalizować. Paski Ledowe 12V ze względu na niskie napięcie zasilające wraz ze wzrostem długości obniża swoje napięcie. Może to spowodować, że nasza taśma w końcowym odcinku będzie, świecić nieco słabiej, niż na początku. Jedynym rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednie podłączenie zasilacza LED - wielopunktowe. Aby jak najbardziej rozjaśnić Państwu tego rodzaju instalację, podamy kilka przykładów.

 • Taśma LED 10 metrów
 1. Instalacja zasilacza pośrodku paska, tak aby rówomiernie zasilił cały odcinek.
 2. Podłączenie dwóch mniejszych zasilaczy po obu stronach listwy LED.
 • Taśma LED 20 metrów

W przypadku odcinów powyżej 10 metrów musimy użyć jednego lub większej liczby zasilaczy i podłączyć je w ten sposób, aby najdalszy odcinek taśmy LED od zasilacza miał maksymalnie 5 metrów. Są na to dwa sposoby

 1. Jeden zasilacz, z którego odpowiednio grube przewody są przeciągnięte w miejsca wymagające zasilania.
 2. Kilka zasilaczy, które podłączamy odpowiednio do każdego paska ledowego o długości maksymalnie 5 metrów.

Jak zagiąć taśmę LED

Paski Ledowe to z reguły dosyć sztywne produkty, które będzie nam trudno zainstalować po łuku lub kątowo. W tego rodzaju przypadkach podłączenie ledów możemy wykonać na trzy sposoby.

 • Złączka kątowa

Dedykowana złączka, która pozwoli nam w prosty sposób na kątowe łączenie taśmy LED metodą zaciskową, bez lutowania. Wadą tego rodzaju instalacji jest to, że złączka nie mieści się w profilach dedykowanych do jednej taśmy LED.

Łączenie taśmy LED

 • Przylutowanie przewodów

Kolejnym rozwiązaniem tego problemu jest rozcięcie taśmy i połączenie jej za pomocą przewodów, które zostały nam z wykonywanego oświetlenia. Rozwiązanie najtrudniejsze, ale także najtrwalsze i praktycznie niewidoczne w gotowej instalacji.

Lutowanie taśmy LED

 • Elastyczna taśma LED

Rodzaj taśmy ledowej w innowacyjnej, pokręconej formie. Wykonane z wyjątkowo giętkiej konstrukcji laminatu pozwalają na wyklejanie fantazyjnych kształtów w dowolnej płaszczyźnie. Doskonały wybór w miejsca, w których różne kształty i płaszczyzny byłyby problemem dla zwykłej taśmy ledowej.

Taśma LED Elastyczna