Chciałbyś zmienić rodzaj oświetlenia w swoim pomieszczeniu, ale nie wiesz jak podłączyć żyrandol? Podłączenie lampy wydaje się skomplikowanym procesem do którego potrzebny jest specjalista. Nic bardziej mylnego, z poradami zawartymi w tym artykule przekonasz się, że jest to proste zadanie, które wykonasz w dosłownie parę minut. Żyrandol to tradycyjna forma oświetlenia dekoracyjnego oraz przede wszystkim oświetlenia użytkowego, które towarzyszy nam od wielu lat. Żyrandole nowoczesne najczęściej wybierane są jako ozdoba do naszego salonu lub sypialni. Lampy sufitowe dostępne w ofercie naszego sklepu pozwolą na wprowadzenie niepowtarzalnego klimatu do Twojego pomieszczenia.

Szukasz ciekawego oświetlenie sufitowego?

Spis treści:

  1. Podłączenie lampy
  2. Podłączenie lampy sufitowej
  3. Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki
  4. Montaż lampy sufitowej
  5. Jak zamontować żyrandol - podsumowanie

Jak podłączyć żyrandol

Podłączenie lampy

Jak zamontować żyrandol? Przede wszystkim bezpiecznie, przed przystąpieniem do pracy pamiętaj aby upewnić się, że bezpiecznik odpowiadający za instalację elektryczną jest wyłączony. Probówka do prądu lub śrubokręt z miernikiem prądu pozwoli na upewnienie się, że w instalacji nie płynie prąd. Podłączenie lampy powinno nastąpić jedynie w przypadku, gdy upewniłeś/aś się, że zasilanie jest odłączone.

Większość żyrandoli posiada dołączoną kostkę instalacyjną, która służy do połączenia przewodów oraz posiada oznaczenia, które pokazują jak podłączyć odpowiednio przewody. Jeżeli kostka instalacyjna nie jest w zestawie, można dokupić ją w ofercie naszego sklepu. Proces montażu jest prosty i szybki, wystarczy odkręcić śrubkę w kostce instalacyjnej, wprowadzić przewód do środka, a następnie dokręcić śrubkę aby umocować przewód.

Podłączenie lampy

Podłączenie lampy sufitowej

Podłączenie w nowej instalacji

Jeżeli dopiero w Twoim domu lub mieszkaniu w ostatnich latach była robiona instalacja elektryczna, to z pewnością fachowiec zorganizował nowy styl instalacji zgodny z dzisiejszymi standardami. Instalacja elektryczna zgodna z dzisiejszymi normami powinna zawierać trzy przewody:

Neutralny – oznaczany kolorem niebieskim oraz literą N

Dwa przewody fazowe – oznaczane kolorem czarnym, brązowym lub czerwonym oraz literą L

Dodatkowo czasem może pojawić się przewód żółto-zielony, który oznacza uziemienie, oznaczane literami PE.

Pamiętaj więc, że kolory kabli zasilających mają znaczenie. Podłączenie lampy sufitowej przy nowej instalacji jest proste i szybkie. Wystarczy podłączyć przewody za pomocą kostki zgodnie z kolorystyką oraz ich oznaczeniem. Pamiętaj jednak aby podłączenie lampy do kostki zaczynać zawsze od przewodu ochronnego.

Podłączenie lampy sufitowej

Podłączenie w starej instalacji

Podłączenie lampy sufitowej w starej instalacji może być niestety bardziej problematyczne. Jeżeli instalacja elektryczna została wykonana wiele lat temu, istnieje prawdopodobieństwo, że kolory kabli prądowych będą tego samego koloru. Wiele lat temu niestety nie przestrzegano żadnych standardów i przewody miały różne oznaczenia. Istnieje natomiast rozwiązanie tego problemu, jeżeli kolory kabli zasilających są różne od tych, które masz w żyrandolu, to możesz je sprawdzić. W takim przypadku włącz zasilanie a probówka do prądu lub śrubokręt z miernikiem prądu pokaże Ci, w którym przewodzie płynie napięcie. Jeżeli już znajdziesz odpowiedni przewód, to oznacz go literą L. Następnie proces podłączenia przewodów jest taki sam jak w przypadku nowej instalacji. Jeżeli nie czujesz się na siłach lub wydaje Ci się to za bardzo skomplikowane, to dobrym rozwiązaniem w przypadku starej instalacji jest skorzystanie z usług profesjonalnego elektryka, który zaoszczędzi Ci wiele nerwów i stresu.

Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki

Jak podłączyć światło, aby żyrandol podzielić na dwie strefy? Dzięki strefom można zapalić oświetlenie tylko przy jednej, dwóch lub razem trzech żarówkach. Pozwoli to na większą manipulację oświetleniem oraz wprowadzenie lepszego klimatu do Twojego pomieszczenia. Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki? Wymagane przede wszystkim z sufitu bądź ściany są minimum 3 przewody, dwa fazowe oraz jeden neutralny, opcjonalnie do tego może dochodzić przewód ochronny. Następnie zgodnie z poniższym schematem podłączanie światła to prosty proces. Kostka elektryczna powinna posiadać dwa wejścia fazowe (zazwyczaj jeden czarny a drugi brązowy) oraz jedno wejście neutralne o kolorze niebieskim. Jeżeli z sufitu bądź ściany wystaje żółto-zielony przewód, to możesz go podłączyć jako uziemienie do lampy, o ile lampa została w takie wyposażona. Dzięki temu uzyskujesz podłączenie lampy na 2 włączniki, przez co możesz włączać tylko jedną żarówkę, dwie żarówki lub razem wszystkie trzy.  

 Jak podłączyć żyrandol na 3 żarówki

Montaż lampy sufitowej

Teraz gdy już wiemy jak podłączyć lampę, wystarczy ją w prosty sposób zamontować do sufitu. Na początku przyłóż lampę do sufitu i odrysuj ołówkiem jej obrys, tak abyś wiedział, w którym miejscu przygotować otwory montażowe. Pamiętaj jednak, że warto upewnić się, że w miejscu, w którym chcesz wiercić, nie jest poprowadzony przewód, który przypadkiem można by uszkodzić. Montaż oświetlenia sufitowego należy rozpocząć od wywiercenia otworów. W trakcie wiercenia warto odsysać pył odkurzaczem, jeżeli masz możliwość, poproś kogoś z domowników o przytrzymanie rury odkurzacza najbliżej punktu, w którym wiercimy. Następnie wsadzamy kołki rozporowe i wkręcamy hak. Ilość kołków jest zależna od rozmiarów i wagi lampy. Kolejny krok to zawieszenie lampy na haku i przystępujemy do podłączenia instalacji elektrycznej, a następnie montaż oświetlenia sufitowego kończymy zakryciem instalacji elektrycznej za pomocą obudowy. Po wszystkim warto wkręcić żarówkę i włączyć bezpiecznik odpowiadający za instalację elektryczną i upewnić się, że żyrandol działa.

 Montaż lampy sufitowej

Jak zamontować żyrandol - podsumowanie

Teraz już wiesz jak podpiąć żyrandol oraz jak wygląda montaż lampy sufitowej. Jak widzisz, jest to proste i szybkie zadanie, które możesz wykonać nawet w kilka minut. Pamiętaj, aby zawsze pracować przy wyłączonym bezpieczniku odpowiadającym za instalację elektryczną. Jeżeli nie jesteś pewien czy prąd jest wyłączony, to zawsze możesz upewnić się probówką do prądu. Zawsze warto mieć kogoś do pomocy, kto może ewentualnie nam przytrzymać narzędzia lub lampę. Podłączenie lampy do kostki to łatwy proces polegający na odkręceniu śrubki, wprowadzeniu przewodu, a następnie dokręcenie śrubki. Pamiętaj, aby zawsze upewnić się, czy kolorystyka przewodów w Twojej instalacji jest zgodna z Twoją lampą. Jeżeli nie, to przy włączonej instalacji elektrycznej zbadaj miernikiem gdzie płynie prąd. Pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowca. 

Jak zamontować żyrandol - podsumowanie