Często zdarza nam się, że rezygnujemy z jakiegoś pomysłu, który się nam podoba z obawy, że bez pomocy fachowca nie będziemy potrafili go sami zrealizować. W związku z powyższym wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i zaczynamy serię artykułów, dzięki którym dowiesz się jak prosto zamontować i zdemontować niektóre z dostępnych produktów. Na początek postanowiliśmy rozwiać Wasze obawy i opisać jak banalnie prosto zamontują państwo Plafon podtynkowy Led, jedno z popularniejszych i bardzo eleganckich źródeł światła. Plafon, czyli nowoczesna lampa Led to jeden z chętnie kupowanych i montowanych rodzai oświetlenia. Głownie ze względu na uniwersalną i klasyczną obudowe, ale również ze względu na mocne i energooszczędne źródło światła. Plafony dzielimy ze względu na rodzaj montażu na podtynkowy i natynkowy i ze względu na kształt okrągły bądź kwadratowy. Dziś powiemy Państwu jak zamontować jego podtynkową wersję.

Czego potrzebujemy do zamontowania plafonu Led?

Do zamontowania plafonu Led  w płycie osb lub karton gipsie potrzebujemy:

  • ołówek
  • miarkę 
  • kątownik
  • śrubokręt
  • wkętarka
  • wiertło
  • wyrzynarka lub obcjionalnie nożyk do płyt z karton gipsu

Sposób montażu plafonu Led-krok po kroku.

Kiedy skompletujesz niezbędne rzeczy, czas zabrać się do pracy. Pamiętaj aby sę nie śpieszyć i lepiej dwa razy wszystko sprawdzić niż wyciąć za dużo lub za mało. Dobry humor to tez postawa i trochę chęci też sie przyda.

Wymierz dokładnie z każdej strony tył plafonu pamiętając o sprężynach mocujących. Sprawdź dokładnie wymiary, jeżeli planujesz montaż więcej niż jednego plafonu warto zrobić szablon otworu montażowego z kartonu.

Montaż Plafonu led podtynkowego

Nanieś dokładnie na ścianę, sufit czy inną powierzchnię, wcześniej zebrane wymiary. Sprawdź ponownie i upewnij się, iż to co naniosłeś na scianę zgadza się z wymiarami twojego plafonu.

Montaz plafonu Led

 Kiedy przeniesiesz wymiary na sufit czy też ścianę i upewnisz się, że to właśnie w tym miejscu ma zostać umieszczony twój plafon, możesz przystąpić do wycinania otworu. 

Aby ułatwić sobie wprowadzenie wyrzynarki, wywierć w podłożu niewielki otwór za pomocą wiertarki.

jak zamontować plafon led

Wybierz do wycinania nóż z drobnymi ząbkami,by powierzchnia wycinana była odpowiednio gładka.  

jak zamontować plafon led

Po wycięciu otworu, najtrudniejszą część masz już za sobą. Teraz wystarczy jedynie śrubokręt kostka i odrobina rozwagi. Przy podłączeniu pamiętaj o tym, iż plafon zasilany jest napięciem 230V i aby podłączyć go do kostki należy bezwględnie wyłączyć zasilanie by niedopuścić do porażenia prądem. 

jak zamontowac plafon led podtynkowy

Jedyne co teraz musisz zrobić to wprowadzić przewód zasilający AC do kostki.  Upewnij się, że wszystkie kabelki sa odpowiednio umocowane i połączone z kostką.

jak zamontowac podtynkowy plafon led

W komplecie z plafonem otrzymujesz sterownik Led, który łączymy z drugiej strony z naszą kostką. Schemat postępowania w tym przypadku jest analogiczny z podłączaniem jej do przewodu. Sprawdzamy czy kabelki są poprawnie i mocno umocowane. 

jak zamontowac plafon led

Teraz pozostaje nam najłatwiejsza czesć zadania. Do sterownika podłączamy plafon i gotowe. Panel jest już podłączony do zasilania więc pozostaje nam umiejscowić go w otworze montażowym.

jak zamontowac plafon led

Unieś uchwyty sprężynujące i powoli umieść plafon w otworze montażowym. Sprawdź czy plafon mocno siedzi na swoim miejscu. Gotowe.  

Jak zamontowac plafon Led

Czyż to nie banalnie proste? Oczywiście, że tak. Jeśli kiedykolwiek postanowisz zmienić plafon na inny lub z niego zrezygnować, demontaż plafonu jest równie prosty co jego montaż. Na początek oczywiście odłącz zasilanie. Aby wyjąć plafon wystarczy podważyć lekko obudowę, żeby sprężynki puściły brzeg otworu montażowego i delikatnie wysunąc go z otworu. Nastepnie odłączamy zasilacz od plafonu. Za pomocą śrubokręta odłączamy zasilacz od kostki i gotowe.

Teraz już doskonale wiesz jak zamontować i wymontować plafon podtynkowy Led i sam możesz stać się prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie. 

Powodzenia!