Każde podłączenie Ledów powinniśmy zacząć oczywiście od wyboru odpowiedniej taśmy ledowej i zasilacza, który obsłuży nam całą naszą instalację oświetleniową. Zasilacz LED, który wybierzemy, powinien być dedykowany do nowoczesnych instalacji i posiadać stabilizowane napięcie. Nie możemy zapominać również o zapasie mocy, który pozwoli na to, aby nasza taśma świeciła równolegle na całej swojej powierzchni, a przy tym nie powinniśmy w pełni wykorzystywać potencjału transformatora. W naszym wpisie postaramy się Państwu objaśnić i odpowiedzieć na główne i najważniejsze pytanie, czyli „Jaki zasilacz do LED wybrać?”

Szukasz odpowiedniego zasilacza do oświetlenia LED, zadzwoń!


Zasilacze Ledowe

Transformator do LED stanowi jedno z najważniejszych akcesoriów w całym systemie oświetleniowym. Taśmy Ledowe, jak i inne produkty wykonane w technologii LED wymagają odpowiedniego systemu zasilania. Do tego typu instalacji nie możemy użyć tradycyjnych transformatorów elektronicznych, a wyłącznie tych impulsowych o stabilizowanym napięciu. Zasilacz do oświetlenia LED to nic innego jak transformator wykonany w technologii napięciowej. Oznacza to, że jest to produkt o stabilizowanym napięciu, którego pobór prądu zależy od obciążenia i mocy podłączonej instalacji. Jest to najczęściej używany transformator do ledów, z którym stosowane są taśmy ledowe, moduły LED, czy inne źródła światła wykonane w tej technologii.

Zasilacze Ledowe

Odpowiedni dobór zasilacza do naszego oświetlenia ledowego, będzie miał znaczący wpływ na jego trwałość, jak i jakość światła. Diody LED są wrażliwe na odpowiednie parametry zasilania, dlatego większość zasilaczy posiada również odpowiednie zabezpieczenia takie jak:

  • Nadnapięciowe
  • Nadprądowe (przeciążeniowe)
  • Zwarciowe
  • Temperaturowe

Czasem możemy spotkać się również z zasilaczami, których moc będzie podana wyłącznie w Amperach. Sposób na to, jak obliczyć moc zasilacza, która w ten sposób została podana, jest bardzo prosty. W tego typu przypadkach powinniśmy pomnożyć napięcie transformatora przez jego natężenie (ampery). Dla przykładu

  • Zasilacz LED 12V 1,25A to moc 15W (1,25*12=15)
  • Zasilacz LED 12V 2,1A to moc 25W (2,1*12=25)
  • Zasilacz LED 12V 2,9A to moc 35W (2,9*12=35)

Jaki zasilacz do LED wybrać?

Odpowiadając na pytanie jaki zasilacz wybrać to musimy brać pod uwagę, że wybór zasilacza do taśmy LED powinniśmy zacząć od warunków, w jakich będzie on zainstalowany. Jeśli będzie on narażony na podwyższoną wilgotność, zapylenie, czy zamontowany na zewnątrz to w tego typu sytuacjach najrozsądniejszym wyborem są zasilacze hermetyczne. Posiadają one szczelną obudowę, przez co mają dodatkową ochronę i nie są im straszne szkodliwe warunki atmosferyczne. Jeśli natomiast nasz zasilacz będzie zamontowany wewnątrz i nie będzie narażony na żadne szkodliwe warunki, to wtedy możemy zdecydować się na zasilacze modułowe. Nie są one zabezpieczone szczelną obudową, ale także są odpowiednio tańsze.

Ilu watowy zasilacz wybrać? To kolejne ważne pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć i odpowiednio doradzić na przykładzie najpopularniejszych taśm LED znajdujących się w ofercie naszego sklepu internetowego. Na początku oczywiście musimy pamiętać o tym, aby moc zasilacza posiadała odpowiedni zapas. Zalecamy minimum 10-15% zapasu mocy. Poniżej przedstawimy Państwu rozpiskę, jaki zasilacz do taśmy LED 5m wybrać i co w przypadku takiej dużej różnorodności diod i taśm ledowych.

  • Taśma LED 2835/3528 5m - rodzaj paska, który pobiera 4,8W z jednego metra bieżącego. Oznacza to, że cała taśma ledowa pobiera 24W. W tym przypadku minimalna moc naszego zasilacza powinna wynosić około 27W (24W*10-15%), więc powinniśmy do tego typu instalacji wybrać najbardziej zbliżone do tej mocy zasilacze. Są do dla przykładu zasilacz hermetyczny GLP 35W lub zasilacz modułowy LED 35W.

Transformator do LED

  • Taśma LED 5050 5m - jest to taśma ledowa o poborze mocy 14,4W/m. Oznacza to, że odcinek o długości 5 metrów będzie posiadać pobór energii na poziomie 72W. W tym przypadku dobór zasilacza powinniśmy zacząc przynajmniej od mocy około 80W (72W*10-15%). W tym przypadku najlepszym wyborem będą: zasilacz modułowy ADLER 80W lub zasilacz hermetyczny MW Power 80W.

Dobór zasilacza

  • Taśma LED 5630 5m - jest to jeden z najmocniejszych pasków ledowych, których pobór mocy wynosi aż 19,2W/m. Cały odcinek naszego paska ledowego będzie pobierać aż 96W, dlatego wybór zasilacza do tego typu instalacji powinniśmy zaczynać od mocy przynajmniej 106W (96W*10-15%). Tutaj najbardziej zbliżonymi zasilaczami są: zasilacz modułowy 120W oraz zasilacz hermetyczny GLP 120W.

Transformator do ledów

Jaki zasilacz wybrać w przypadku taśmy LED o długości 10m. Jak podłączyć tego rodzaju zasilacz? Tutaj powinniśmy pamiętać, aby najdalszy odcinek taśmy do zasilacza wynosił maksymalnie 5 metrów, dlatego powinniśmy podłączyć go dokładnie pośrodku naszego paska ledowego. W tego rodzaju przypadkach możemy również przyjąć nieco wyższy zapas mocy, aby mieć pewność, że nasza taśma ledowa będzie świecić równomiernie na całej swojej powierzchni.

Podłączenie taśmy LED do zasilacza

Zasilanie LED odbywa się najczęściej za pomocą prądu o napięciu 12V lub 24V. Oznacza to, że pomiędzy zasilaniem gniazdowym a naszą instalacją znajdują się zasilacze ledowe, które skutecznie obniżają napięcie. W przypadku prądu o napięciu 230V mamy dwa przewody N (niebieski) - neutralny i L (brązowy) - fazowy. Po podłączeniu zasilacza otrzymujemy natomiast + i -, czyli przewód czerwony i czarny. Prąd 12V nie jest zmienny, dlatego podłączenie tego rodzaju instalacji powinno przebiegać zgodnie z zasadą + do + i - do -.

Podłączenie zasilacza LED

Podłączenie taśmy LED do zasilacza, jak i odpowiedniego kontrolera nie jest trudne, więcej na ten temat dowiedzą się Państwo z naszego wpisu pod tytułem „Jak podłączyć taśmę LED". W nim postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytanie przez klientów naszego sklepu takie jak: „Jak podłączyć ledy?”, „Jak podłączyć zasilacz?”, czy „Jaki zasilacz do żarówek LED wybrać?” Znajdą tam Państwo gotowe schematy, które znacznie ułatwią podłączenie instalacji, jak i sprawią, że nie będziemy potrzebować do tego wykwalifikowanych elektryków, a zrobimy to sami w domowych zaciszu.

Zasilacz do taśmy LED