Oprawy halogenowe to obecnie bardzo chętnie wykorzystywany rodzaj oświetlenie różnych wnętrz. Możemy je spotkać zarówno w salonie, sypialni, korytarzu, czy łazience. Za ich ogromną popularność odpowiada nie tylko bardzo atrakcyjna cena (kompletny zestaw kupimy już za 9 zł brutto), ale także elegancki wygląd i prosty montaż. Podczas ich instalacji powinniśmy zwrócić uwagę jednak na otwór pod halogen sufitowy, a także jego wielkości. Nie bez znaczenia będzie tutaj średnica oczek halogenowych, która w zależności od wybranej wersji może się nieco różnic od siebie. Nie musi być to także wyłącznie okrągły otwór. W przypadku kiedy zdecydujemy się na oprawki na dwie, a nawet trzy żarówki LED, będziemy musieli przygotować do ich instalacji eliptyczny otwór montażowy.

Szukasz sprawdzonych opraw halogenowych? zadzwoń!

Spis treści:

  1. Otwór pod halogen sufitowy
  2. Średnica otworu pod halogen
  3. Średnica oczek halogenowych

Jaki otwór pod halogen

Otwór pod halogen sufitowy

Otwory pod halogeny przed rozpoczęciem prac montażowych powinny być już odpowiednio rozmieszczone na naszym suficie i oznaczone. Ważne jest, aby nie pracować nad nimi bez odpowiedniego planu, a wszystko mieć przygotowane jeszcze przed rozpoczęciem wiercenia. Zacząć należy więc od wyznaczenia punktów montażowych oprawek, a następnie naniesienie ich na sufit. Najlepiej zrobić to za pomocą zwykłego ołówka. W taki sposób przygotowane miejsce naszych prac pozwoli nam na znacznie szybszą instalację, ale także dzięki niemu unikniemy przypadkowym błędom, nierównością, a także rozmieścimy same oprawki w odpowiedni i równomierny sposób. Sprawdź również nasz wpis Jak rozmieścić halogeny w kuchni?, gdzie dowiesz się, w jaki sposób najlepiej rozmieścić otwory pod oczka sufitowe.

Oprawy halogenowe

Średnica otworu pod halogen

Otwór pod halogen powinien mieć również odpowiednią średnicę, przystosowaną do wybranego przez nas modelu oprawek halogenowych. Ważna jest również przestrzeń nad samą oprawką. Żarówki LED GU10 mają wysokość około 6 cm, do tego dochodzi samo gniazdo montażowe, więc podczas instalacji nie możemy zapomnieć także o odpowiedniej przestrzeni dla samego źródła światła.

otwory-pod-halogeny

Od tego, jaka średnica otworu pod halogeny będzie odpowiednia, zależy przede wszystkim typ samej oprawki. Jeżeli zdecydujemy się na oprawy halogenowe stałe, to uniwersalna średnia ich otworu montażowego to około 60-65 mm. Jest to oczywiście przybliżony wymiar do najbardziej popularnych oczek sufitowych, dlatego zawsze warto wzorować się na danych podanych przez samego ich producenta. Oprawy halogenowe ruchome ze względu na możliwość regulacji kąta świecenia mają nieco większą średnicę otworu montażowe. Jest to zwykle około 80-85 mm. Nie możemy tutaj nie wspomnieć o oprawkach wodoodpornych. Są to oczka bez możliwości regulacji, ale ze względu na specjalną uszczelkę potrzebują otworu o średnicy około 10 mm większej niż zwykłe oprawy halogenowe.

Otwór pod halogen

Powyższe dane to oczywiście najpopularniejsze wymiary opraw halogenowych, w których zamontujemy żarówki LED o średnicy 50 mm (GU10 i MR16). Dostępne są obecnie także małe oczka sufitowe, których otwór pod halogen w wersji stałej powinien mieć około 40-45 mm, a natomiast w wersji ruchomej około 63 mm. Oczywiście mowa tutaj o oprawach halogenowych przystosowanych do żarówek o średnicy 35 mm, czy tych o oznaczeniu GU11 i MR11

Średnica oczek halogenowych

Średnica oczek halogenowych

Występują dwie podstawowe wielkości oczek halogenowych w zależności od wielkości żarówki, którą w niej zamontujemy. Najpopularniejsza to oczywiście oprawa sufitowa do żarówek o średnicy 50 mm. W ich przypadku mamy największy wybór odnośnie do wyglądu samej oprawki, a także rodzaju źródła światła. W ich przypadku średnica oczek halogenowych może wynosić od 85 mm do nawet 130 mm. Kolejna wersja to znacznie mniejsza oczka sufitowe, w których zamocujemy żarówki o średnicy 35 mm. Wielkość takiej oprawy halogenowej może wynosić od 60 do 70 mm, a ich otwór na żarówkę został przystosowany do źródeł światła o średnicy 35 mm. Będziemy mogli więc zamontować w niej zarówno żarówki pod 230V, czyli te o oznaczeniu GU11, jak i źródła światła 12V, czy te o oznaczeniu MR11.

Średnica otworu pod halogen