Moc i strumień świetlny to nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu nowoczesnego oświetlenia. W przypadku tradycyjnych źródeł światła był to w większości przypadków pomijany element, który w przypadku ledów ma ogromny wpływ nawet na samą jasność światła. Kąt świecenia LED jest to obszar podany w stopniach, jaki jest w stanie nasza lampa oświetlić. Tutaj możemy dojść do bardzo ważnych i interesujących wniosków. Oprawy LED i czym szerszy kąt świecenia tym ich światło będzie bardziej rozproszone, ale również co się z tym wiąże, znacznie słabsze. Natomiast lampy o mocno skupionym świetle, pozwolą nam jasno oświetlić konkretne punkty, ale o znacznie mniejszej przestrzeni.

Szukasz oświetlenia LED? zadzwoń!

Spis treści:

  1. Jaki kąt świecenia LED wybrać?
  2. Żarówka LED, a kąt świecenia
  3. Kąt świecenia żarówki Edisona
  4. GU10 - kąt świecenia żarówek halogenowych LED

Kąt świecenia LED

Jaki kąt świecenia LED wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki kąt świecenia LED jest najlepszy dla danych przestrzeni. Możemy kierować się jedynie wytycznymi przedstawionymi przez samych producentów lub tymi zawartymi w naszym projekcie. Kąt świecenia LED jest niezwykle ważny nie tylko w przypadku oświetlenia domowego. Wybierając lampy przemysłowe na magazyny wysokiego składowania, czy hale logistyczne, to właśnie kąt strumienia świetlnego jest jednym z głównych czynników mających wpływ na jasność w naszym obiekcie. Podobnie będzie w przypadku, kiedy będziemy wybierać oprawy halogenowe do kuchni, czy przedpokoju. Kiedy zależy nam na ogólnym oświetleniu, warto wybierać żarówki o szerokim kącie świecenia, kiedy natomiast będą one służyć wyłącznie do punktowego doświetlenia, wybierajmy źródła światła o jak najwęższym kącie strumienia świetlnego.

Jaki kąt świecenia wybrać

Najczęściej źródło światła instalujemy w oprawach z zamontowanym odbłyśnikiem. On też ma ogromny wpływ na kąt świecenia zamontowanej żarówki, czy świetlówki, więc również powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę. Żyrandol, lampa sufitowa, czy oprawa świetlówkowa zawsze będzie w pewnym stopniu regulować kąt padania światła, które nie będzie niepotrzebnie kierowane na sufit. Wtedy, nawet jeśli wykorzystamy Ledy o kącie świecenia 360 stopni, to kąt świecenia całej lampy nie będzie szerszy niż 120 stopni.

Żarówka LED, a kąt świecenia

Sklep Żarówka LED w swojej ofercie posiada kilkaset różnych modeli żarówek, różniących się od siebie nie tylko rodzajem gwintu, ale również budową i co za tym idzie kątem świecenia. W naszym sklepie dostępne są żarówki o bardzo wąskim kącie świecenia sięgającym jedynie kilku stopni, ale również te świecące dookolnie, których kąt strumienia świetlnego wynosi aż 360 stopni. Oczywiście najszerszy kąt świecenia LED uzyskamy w przypadku żarówek w kształcie kulki. Kiedy nie posiadają one wyznaczonej dolnej powierzchni na radiator i świecą w całości, pozwalają nam wtedy uzyskać aż tak rozproszone światło. Podobnie jest w przypadku żarówek w kształcie świeczki. Jeżeli świecą one całą swoją powierzchnią, to wtedy ich kąt świecenia sięga aż 360 stopni. W przypadku kiedy zostały wyposażone w radiator nad samym trzonkiem, wtedy ich kąt świecenia jest dwa razy mniejszy i wynosi 180 stopni.

Kąt świecenia żarówki

Oczywiście występują także żarówki LED E27, czy E14 ą wąskim kącie świecenia. Są to najczęściej reflektory LED o oznaczeniu JDR, których kąt świecenia wynosi około 90 stopni. Są one najczęściej wykorzystywane jako źródło światła w oprawach nasufitowych (natynkowych tubach) lub w wysokich pomieszczeniach, których światło żarówek szerokokątnych jest zbyt słabe do doświetlenia całego wnętrza.

Żarówka LED kąt świecenia

Źródła światła o jak najwęższym kącie świecenia to oczywiście najpopularniejsze dziś żarówki LED GU10. Ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie spotkamy je w przeróżnych wersjach o kącie świecenia od jedynie 16 stopni do aż 120 stopni. Te o wąskim strumieniu świetlnym służą jako punktowe oświetlenie, natomiast te o szerokim doskonale sprawdzą się nawet jako główne źródło światła w przedpokoju, czy salonie.

GU10 Kąt świecenia

Kąt świecenia żarówki Edisona

Żarówka dekoracyjna Edisona nawiązuje swoim wyglądem do tradycyjnej żarówki wymyślonej przez Thomasa Edisona. Wyposażona w szklany klosz i trzonek wkręcany jest cały czas bardzo chętnie wybierana do dekoracyjnego i efektownego oświetlenia. Cały czas w tych żarówkach imponuje bardzo ciepła barwa światła, która w okolicach 2500 Kelwinów, potrafi wyróżnić się na tyle tych nowoczesnych źródeł światła. Żarówki Edisona zostały wyposażone w szklany klosz, a ich wewnętrznych źródłem światła jest kilkukrotnie opleciony węglowy drucik. Ich subtelne, ciepłe światło może stworzyć niepowtarzalny klimat w każdym wnętrzu. Kąt świecenia żarówki Edisona to podobnie jak ich nowoczesnych zamienników (żarówek Filament) około 360 stopni. Oznacza to, że tego rodzaju żarówka dekoracyjna emituje dookolne światło, co przez ich wyjątkową budowę i charakterystyczny kształt sprawia, że jest bardzo chętnie wybieranym źródłem światła do ozdoby naszego pomieszczenia.

Kąt świecenia żarówki Edisona

GU10 - kąt świecenia żarówek halogenowych LED

Najczęściej wybierane źródła światła do opraw halogenowych to oczywiście żarówki LED GU10. Do ich pracy nie potrzebujemy żadnych zewnętrznych transformatorów i podłączamy je bezpośrednio do instalacji 230V. Kąt świecenia LED tego rodzaju żarówek uzależniony jest od wykorzystanych w niej diod LED. Kąt świecenia żarówki wyposażonej w diody LED SMD to najczęściej około 120 stopni. Jej źródło światła najczęściej ukryte jest pod mlecznym kloszem, które jeszcze bardziej rozprasza światło. Jest to idealny wybór do ogólnego oświetlenia i doskonale sprawdzi się do wielu rodzajów wnętrz. W przypadku żarówek wyposażonych w diody LED COB spotkamy się najczęściej z przezroczystą wersją klosza. Jeśli nie ma ona żadnej soczewki, to taka żarówka LED ma kąt świecenia około 60 stopni. Jeżeli jednak została wyposażona w dodatkową soczewkę skupiającą światło, to jej kąt świecenia LED może wynieść nawet poniżej 36 stopni.

Kąt świecenia żarówek LED