W domu, a także wokół niego, w garażu czy ogrodzie istnieje wiele miejsc niewymagających stałego źródła oświetlenia, a jedynie czasowego. Tu z pomocą przychodzi nam kinkiet z czujnikiem ruchu. Początkowo czujnik ruchu zewnętrzny stosowany był w systemach alarmowych, uruchamiając oświetlenie w sytuacji znalezienia się intruza w obrębie działania danego czujnika. Dziś kinkiet na czujnik ruchu to rozwiązanie powszechnie stosowane zarówno przypadku budownictwa jedno- jak i wielorodzinnego, a także w obiektach przemysłowych. Kinkiet z czujnikiem ruchu i zmierzchu jest funkcjonalnym rozwiązaniem oświetlenia domu, ogrodu, podjazdu czy też innego miejsca, w którym nie wymagamy stałego źródła światła. Wewnętrzny kinkiet z czujnikiem ruchu również spełni swoją funkcję w wielu miejscach wewnątrz domu, garażu, pomieszczeń gospodarczych. Kinkiet ogrodowy z czujnikiem ruchu okaże się niezastąpiony, gdy podjeżdżamy późnym wieczorem pod dom, a wysiadając z auta ręce mamy pełne np. toreb z zakupami. Natomiast kinkiety z czujnikiem ruchu wewnętrzne będą wybawieniem, gdy np. musimy wnieść po schodach do sypialni na górze domu na rękach śpiące, małe dziecko.

Spis treści:

  1. Kinkiet ogrodowy z czujnikiem ruchu
  2. Kinkiet z czujnikiem ruchu i zmierzchu
  3. Kinkiet z czujką ruchu - nowe możliwości
  4. Kinkiet wewnętrzny z czujnikiem ruchu
  5. Czujnik ruchu do kinkietu

Kinkiet z czujnikiem ruchu

Kinkiet ogrodowy z czujnikiem ruchu

Kinkiety ogrodowe z czujnikiem ruchu sprawdzają się jako oświetlenie zewnętrzne budynków mieszkalnych, firm, a także instytucji. Stanowią przy tym rozwiązanie praktyczne, często będąc atrakcyjnym wizualnie i przy zastosowaniu kinkietów LED z czujnikiem ruchu okazując się wysoce energooszczędnym.

Kinkiet ogrodowy z czujnikiem

Nowoczesne, dobrze dobrane oświetlenie terenu wokół domu i ogrodu nadaje mu elegancji, przytulności i atrakcyjności. Odpowiednio opracowana i zainstalowana architektura światła to podstawa dobrze zaprojektowanego ogrodu. Jednocześnie zwiększa ono bezpieczeństwo osób poruszających się po dany terenie po zmroku. O właściwe działanie takiego oświetlenia dbają wbudowane czujniki ruchu, czujniki zmierzchowe oraz włączniki z programatorem czasu działania danej lampy. Do wyboru mamy latarnie ogrodowe, słupki oświetleniowe, lampy dogruntowe oraz kinkiety z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Kinkiety zewnętrzne

Kinkiety zewnętrzne charakteryzują się estetycznym wyglądem, dając atrakcyjny efekt oświetleniowy. Podkreślają walory architektoniczne budynku dzięki kloszom zmiękczającym światło, które jest naturalne i delikatne. Umiejscowienie ich na ścianie domu pięknie rozświetlają zarówno fasadę, jak i alejkę biegnącą wzdłuż niego. Podobnie właściwy dobór oświetlenia w ogrodzie sprawi, iż będzie on miejscem atrakcyjnym, przyjemnym i niejako „magicznym” nawet po zmroku. Szeroki wybór kinkietów umożliwia właściwy wybór dla każdego miejsca, stylu architektonicznego i gustu.

Kinkiet z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Kinkiet zewnętrzny LED z czujnikiem ruchu to rodzaj lampy wyposażonej w detektor ruchu, uruchamiający ją automatycznie, gdy w polu jego widzenia pojawia się ruchomy przedmiot określonej wielkości. Kinkiet uruchomi się więc automatycznie w momencie wyjścia przed dom, na ganek lub taras bądź wjechania autem na podjazd. Programator reguluje czas świecenia takiej lampy, wyłączając ją po zadanym czasie. Jest więc to rozwiązanie praktyczne (nie musimy uruchamiać i wyłączać oświetlenia samemu używając włącznika), efektowne (samoczynnie zapalające się i gasnące oświetlenie zawsze robi wrażenie), bezpieczne (oświetlenie uruchomi się automatycznie, gdy w polu działania czujnika znajdzie się osoba niepożądana), a zarazem oszczędne (właściwie zaprogramowany czas świecenia w wydatny sposób zmniejsza koszt utrzymania oświetlenia wokół domu, szczególnie przy zastosowaniu lamp LED). Kinkiety z czujnikiem zmierzchu dodatkowo zwiększają energooszczędność aktywując działanie czujnika ruchu dopiero, gdy na zewnątrz jest już ciemno i wyłączając je nad ranem.

Kinkiet z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Kinkiet z czujką ruchu - nowe możliwości

Szeroka możliwość regulacji umożliwia nam ustawienie odpowiedniego progu czułości w luxach (im niższa wartość lx tym czujnik będzie reagował przy mniejszej ilości światła tzn. po zmroku), wielkości poruszającego się w polu działania czujnika obiektu (eliminując częste uruchamianie się lampy, gdy np. po podwórku biega swobodnie pies, mogący co chwila aktywować oświetlenie), odległości, z jakiej wykrywany będzie ruch (lampy dalekiego zasięgu posiadaj detekcję sięgającą nawet 12m), a także czasu działania lampy od momentu jej uruchomienia.

Kinkiet z czujką ruchu
Lampy zewnętrzne posiadają zwiększoną klasę ochrony, uodparniając je niejako na warunki atmosferyczne. Nie ulegają one więc łatwo uszkodzeniom na skutek mrozu bądź upału. Nowoczesne urządzenia wykrywają ruch poprzez szkło, płyty k-g, gips czy tworzywa sztuczne. Nie potrzebują więc instalacji w miejscach widocznych. Wiele lamp posiada wbudowany czujnik. Tak więc sam czujnik nie jest elementem mogącym wizualnie naruszać architekturę danego budynku. Połączenie czujnika zmierzchu, ruchu, programatora czasu pracy i źródła światła w postaci lampy LED zauważalnie i znacząco ogranicza ilość zużywanej energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia danego terenu.

Kinkiet zewnętrzny z żarówką LED

Kinkiet wewnętrzny z czujnikiem ruchu

Kinkiety znajdują zastosowanie nie tylko na zewnątrz budynków. Kinkiet wewnętrzny z czujnikiem ruchu często jest idealnym do zastosowania w jego wnętrzu. Zamknięty ganek, piwnica, strych, schody czy toaleta to najczęstsze miejsca jego zastosowania. Kinkiet z czujką ruchu oszczędza nam konieczności szukania włącznika światła, zapewniając właściwe oświetlenie pomieszczenia lub też drogi, jaką przebywamy, poruszając się w domu. Właściwie dobrany czas świecenia takiej lampy, a także skorzystanie z technologii LED również i w tym przypadku okaże się rozwiązaniem korzystnym finansowo.

Kinkiet wewnętrzny z czujnikiem ruchu
Idealnym miejscem do zastosowania lampy w postaci kinkietu wewnętrznego z czujnikiem ruchu są wszelkie wnętrza budynków wielorodzinnych, a także firm i instytucji. Szczególnie w tych przypadkach wskazana jest oszczędność energii zużywanej na oświetlenie halli, korytarzy czy schodów.

Czujnik ruchu do kinkietu

Można powiedzieć, że kinkiet, zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny, a szczególnie kinkiet LED z czujnikiem ruchu ma same zalety. Jest rozwiązaniem wygodnym, bezpiecznym, atrakcyjnym wizualnie, i oszczędnym. Szczególnie ta ostatnia cecha jest warta rozważenia w przypadku wyboru oświetlenia, zwłaszcza na zewnątrz budynku. W dzisiejszych czasach niewłaściwe byłoby używanie innego rodzaju oświetlenia terenu wokół domu czy też innego budynku niż lampa LED z czujnikiem ruchu, a także zmierzchowym.

Czujnik ruchu do kinkietu