Oznaczenia żarówek energooszczędnych LED podobnie jak telewizorów ledowych, czy lodówek posiadają na swoim pudełku zapis na temat efektywności energetycznej. Tego typu informację o żarówce najczęściej znajdują się na jej opakowaniu. Efektywność energetyczna stanowi nic innego jak stosunek wydajności żarówek do ich poboru energii.

Efektywność energetyczna żarówek LED

Jest to oznaczenie oszacowane lub zmierzone, które wskazuje nam ilość energii, która zaoszczędzimy, nie tracąc przy tym na jakości oświetlenia. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej każdy tego rodzaju produkt oświetleniowy o mocy świetlnej powyżej 30 lumenów, powinien taką etykietę posiadać.

Klasy efektywności energetycznej żarówek

 • A++ - najbardziej efektywna, którą posiadają najlepsze ledy o niskim poborze energii i dużej wydajności świetlnej.
 • A+ - druga z najlepszych klas efektywności, w której znajdziemy także bardzo energooszczędne produkt, które charakteryzują się niskim poborem energii.
 • A - w tej klasie znajdziemy średnie produkty LED, które względem efektywności do zużycia energii są na poziomie świetlówek kompaktowych.
 • B - najwyższej jakości halogeny najniższego napięcia, mało efektywne lampy LED, mało efektywne świetlówki,
 • C - halogeny najniższego napięcia
 • D - halogeny i najwyższej jakości klasyczne żarówki
 • E - klasyczne żarówki

Jak odczytywać klasy efektywności energetycznej w lampach

Uniwersalna klasa energetyczna

Produkt z etykietą tego rodzaju znajduje się w klasie energetycznej od A++ do E. Oznacza to, że można zamontować w nim żarówki ze wszystkich kategorii energetycznych (o ile pasuje mocowanie), począwszy od LEDów, na lampach żarowych skończywszy.

Etykieta energetyczna A

Artykuł do którego załączono etykietę energetyczną taką jak na powyższym rysunku ma ograniczony zakres zastosowania. Możemy w niej zamocować żarówki w klasie A++, A+ oraz A. Są to głównie źródła LED. Te klasy energetyczne zapewniają najmniejsze zużycie prądu.
Na dole znajduje się też informacja o tym, w jaką żarówkę wyposażono oprawę. W tym przypadku jest to źródło światła w klasie energetycznej A.

Etykieta LED

Oprawy z tą etykietą, podobnie jak powyższe pracują w klasach energetycznych od A++ do A. W porównaniu do poprzedniego modelu nie istnieje jednak możliwość wymiany źródła światła - element oświetleniowy posiada wbudowane, zintegrowane źródło LED.

Etykieta zintegrowany LED

Powyższa etykieta energetyczna jest swego rodzaju hybrydą. Łączy w sobie cechy powyższych modeli:

 • ma możliwość stosowania żarówek w klasie energetycznej od C do E,
 • ma zintegrowane źródło światła w technologii LED.

Ponadto widnieją tu dodatkowe informacje odnośnie lampy:

 • lampa jest sprzedawana w komplecie z żarówką z klasy D,
 • lampa nie obsługuje żarówek z klasy C.