Każdy akwarysta początkujący czy zaawansowany wie, jak ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie akwarium. Dobre oświetlenie zbiornika pełni funkcję dekoracyjną, ale również praktyczną, zwłaszcza gdy w naszym akwarium znajdują się rośliny. Postęp technologii pozwala nam zapewnić odpowiednie oświetlenie również w technologii Led i zaoszczędzić na ilości zużywanego prądu.

Najlepsze oświetlenie akwarium!

Spis treści:

 1. Oświetlenie LED akwarium
 2. Jaka barwa światła do akwarium
 3. Oświetlenie akwarium roślinnego
 4. Oświetlenie RGB akwarium
 5. Oświetlenie akwarium - LED czy świetlówka?

Oświetlenie do akwarium LED

Oświetlenie LED akwarium

Lampy Led są prostym i zarazem bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, które stosować możemy bez względu na wielkość naszego zbiornika. Lampa do akwarium LED musi być jednak odpowiednio dobrana. Musimy zatem wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych czynników. Przede wszystkim są to wymiary naszego zbiornika, wielkość naszego zbiornika, ale również jego wysokość. Wielkość to główny czynnik doboru odpowiedniej lampy akwariowej Led. Dzięki odpowiednim obliczeniom wiemy, jakie i ile żarówek Led do akwarium wybrać. Im większy zbiornik posiadamy, tym większa ilość światła będzie nam potrzebna. Moc danego oświetlenia zależna jest od rodzaju wybranej lampy, jak i miejsca montażu lampy Led akwariowej. Im większa pojemność zbiornika, tym więcej światła będziemy potrzebować. Jak wspomnieliśmy wcześniej, bardzo istotne jest również jego wysokość. Im wyższy zbiornik, tym mocniejszych lamp do akwarium Led będziemy potrzebować. Jest to spowodowane odległością źródła światła od roślin znajdujących się w naszym akwarium. Oświetlenie jest bardzo istotne głównie z uwagi na znajdujące się w nim rośliny, które potrzebują odpowiedniej ilości światła do wzrostu odżywiania. Przy oświetleniu diodowym akwarium liczy się nie tylko moc świetlna, ale również barwa światła, która wybierzemy.

Jaka barwa światła led do akwarium roślinnego

Jaka barwa światła do akwarium

Oświetlenie akwarystyczne Led to nowy sposób oświetlenia akwarium i wypiera ono tradycyjne lampy akwariowe z wielu praktycznych względów. Tak jak wspomnieliśmy, jednym z jego dużych zalet jest fakt, że oświetlenie diodowe do akwarium ma wiele barw, które łatwo można ze sobą mieszać. Jaką barwę światła do akwarium wybrać? Po pierwsze musimy zastanowić się, jaką rolę ma ono spełniać. Czy będzie to oświetlenie typowo dekoracyjne, czy funkcjonalne? Barwa światła w akwarium to sprawa indywidualna, aczkolwiek polecamy zastanowić się nad zastosowanie kilku źródeł lub takiego z oświetleniem zmiennym. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się moduły Led, które posiadają wiele zalet. Jest to między innymi mnogość wyboru barwy światła do akwarium, ale także stopień zabezpieczenia źródła światła przed wilgocią. Moduły posiadają klasę szczelności w IP68, czyli mamy pewność, że nawet w przypadku zachlapania wodą nie zostaną uszkodzone. W ofercie producentów znajdziemy moduły w standardowych barwach odcieni białego, ale również te kolorowe. Moduły Led to bogaty wybór oświetlenia i znajdziemy tu takie z różną ilością diod, 2, 3 i 4. Tak jak wspomnieliśmy, ich największą zaletą jest duży wybór, jaką barwa światła w akwarium zastosować. Do wyboru mamy barwę białą ciepła, neutralna, zimna w różnych temperaturach barwowych więc możemy precyzyjnie dobrać pożądaną barwę. Na tym wybór się nie kończy, moduły to także mnogość kolorów jak:

 • pomarańczowa
 • czerwona
 • niebieska
 • zielona
 • RGB

akwarium roślinne oświetlenie led

Jeśli planujemy zastosować w akwarium rośliny, polecamy wybrać barwę światła w odcieniach bieli. Do prawidłowego wzrostu roślin wodnych potrzebujemy światła w odpowiedniej ilości. Jest ono niezbędne do procesów fotosyntezy, co skutkuje dodatkową ilością tlenu w zbiorniku. W przypadku akwarium roślinnego zadbać musimy nie tylko o ilość światła, ale również o jego odpowiednią temperaturę. Jaka barwa światła Led do akwarium roślinnego będzie najlepsza? Polecamy wybrać neutralna lub zimną, ponieważ bez względu na wysokość zbiornika wiązki światła najlepiej dotrą do twoich roślin pomimo rozpraszania światła przez wodę. Dokonując wyboru, jaka barwa światła do akwarium roślinnego będzie najlepsza, weźmy pod uwagę również to, że czym bardziej zimna barwa tym wzrost rośli lepszy, ale również więcej glonów będzie pojawiało się w naszym zbiorniku. Do oświetlenia akwarium roślinnego potrzebować będziemy znacznie większej ilości światła niż w przypadku tego bez roślin. Nie  zapominajmy, jednak że światło jest niezbędnym czynnikiem również do dobrej kondycji ryb. Jak zainstalować światło w akwariach roślinnych aby najlepiej spełniało swoje funkcje?

Oświetlenie Led RGB do akwarium

Oświetlenie akwarium roślinnego

Oświetlenie w akwarium roślinnym instalujemy tak jak w przypadku bezroślinnego. Najlepsze rozwiązanie to zainstalowanie go w pokrywie. W naszych akwariach możemy zastosować kilka różnych źródeł światła. Jakie Ledy do akwarium roślinnego najlepiej wybrać? Najpopularniejsze z nich to świetlówki LED. Są one nowoczesną wersją świetlówek gazowych. Są one proste w montażu i charakteryzują się wysoką energooszczędnością. Tuby LED emitują również bardzo dużo światła w różnych barwach do wyboru. Posiadają one wbudowane zasilacze, które podłączamy bezpośrednio pod napięcie sieciowe 230V, więc montaż jest całkowicie bezproblemowy. Nie tylko barwa światła jest tak istotna w oświetleniu do akwarium roślinnego, równie istotna Ilość lumenów zastosowanych w akwarium roślinnym dobieramy również od rodzaju roślin, które w nim zastosujemy. Rośliny bardziej wymagające potrzebować będą więcej światła. Jeśli natomiast nie posiadasz żywych roślin, a chcesz jedynie ładnie oświetlić swoje akwarium, nie musisz posiadać aż tak dużego oświetlenia i barwa światła nie będzie miała aż tak dużego znaczenia.

Światło w akwariach spełnia różne funkcje, więc planując je oświetlić, zastanówmy się na kilkoma kwestiami:

 • czy planujemy żywe rośliny,
 • jaki rodzaj roślin zastosujemy,
 • ilość światła niezbędna dla roślin i ryb,
 • ozdobną funkcję oświetlenia,
 • oświetlenie akwarium w nocy.

Bez względu na rodzaj i funkcję oświetlenia Led roślinnego mamy kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać. Ledy w akwarium roślinnym nie mogą zawilgotnieć. Jeśli do tego dojdzie, znacznie skróci to żywotność zastosowanego oświetlenia Led. Druga podstawowa rzecz to zapewnienie diodom LED odpowiedniego odprowadzania ciepła. Bez względu czy zdecydujemy się na świetlówki LED do akwarium, żarówki LED czy moduły wybierajmy te z ochroną IP65 i więcej. Są one na tyle zabezpieczone, że pył i wilgoć nie będą wnikać do wnętrza zastosowanego oświetlenia. Tego typu lampy, moduły czy taśmy Led bez problemu możemy montować w bliskim otoczeniu wody. W przypadku montażu Taśmy, zalecamy skorzystanie z profili aluminiowych do taśm które odprowadzają ciepło i przedłużą żywotność zastosowanego paska. Gdybyśmy chcieli zamontować oświetlenie bezpośrednio w wodzie, musimy wybrać takie z klasą szczelności IP68 i więcej. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania. Najlepiej zamontować oświetlenie w pokrywie, pozwoli to na odpowiednie odprowadzanie ciepła, generowanego przez diody Led. Warto zachować odpowiednie odległości źródła światła. Najlepiej, aby obudowa miała otwór wentylacyjny, którym odprowadzany będzie dodatkowo nadmiar wilgoci. Zapewni to również odpowiedni przepływ powietrza. Pomijając kwestie techniczne, oświetlenie pełni również funkcję dekoracyjną. Oświetlenie akwarium diodami Led RGB to świetny i tani sposób na oryginalne i ozdobne światło.

Jakie oświetlenie Led do akwarium wybrać

Oświetlenie RGB akwarium

Najpopularniejszą formą oświetlenia Led RGB do akwarium są moduły Led, rzadziej stosujemy do tego taśmy Led RGB. Moduł LED to innowacyjne rozwiązania, stworzone na potrzeby tworzenia różnokolorowych iluminacji świetlnych. Moduły LED posiadają klasę szczelności IP68 więc problem ewentualnego zawilgocenia diod nie występuje. Moduły to bardzo uniwersalne produkty, które znajdą swoje zastosowanie zarówno w oświetleniu dekoracyjnym, jak i głównym. Do wyboru moduły w różnych barwach białych, jednokolorowych, ale także te zmieniające kolor, czyli RGB. Niebieska barwa światła będzie ładnie podkreślać roślinne kompozycje i kolor wody. Ta światła stworzy nam również morski klimat. Wykorzystując oświetlenie RGB do akwarium mamy możliwości zmiany barwy światła w zależności od nastroju lub pory dnia. Pamiętajmy jednak o tym, że światło nie może straszyć rybek. Stworzenie oświetlenia i szybkie zmienianie kolorów, na pewno nie będzie im służyć. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie 2 rodzaje światła: dziennego i nocnego. Oświetlenie Led RGB do akwarium posiada również dużą zaletę z jego sterowaniem. W łatwy sposób, za pomocą pilota możemy zmienić jego kolor.

Barwa światła do roślin akwariowych

Oświetlenie akwarium - LED czy świetlówka?

Do oświetlenia akwarium wybrać możemy standardowe świetlówki lub tradycyjne żarówki, lub to na bazie diod Led. Bez różnicy czy będą to moduły Led taśmy, czy świetlówki Led, warto zapoznać się z całą gamą możliwości. Pamiętajmy, że zwłaszcza w przypadku akwarium roślinnego nasz zbiornik będzie stale oświetlony więc zużycie prądu jest bardzo istotnym kryterium doboru odpowiedniego oświetlenia.
Tak jak wspomnieliśmy, jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są nowoczesne tuby Led. Montujemy je bezpośrednio w obudowie. Moc i długość świetlówki Led dobieramy oczywiście do wielkości pojemnika. Jakie świetlówki Led do akwarium mamy do wyboru?
W ofercie znajdziemy świetlówki Led T5. Są to energooszczędny następca tradycyjnej świetlówki fluorescencyjnej. Są one chętnie wybierane ze względu na niewielki wymiar i łatwy montaż. Dzięki swojej konstrukcji nie potrzebują dodatkowych urządzeń sterujących. Bez problemu zamontujemy je w zwyczajnej oprawie liniowej.

Znacznie rzadziej do oświetlenia akwarium stosowane są świetlówki Led T8. Są one znacznie większe i zastąpiły tradycyjne świetlówki gazowe.świetlówki Led T8 również występują w różnych długościach mocach i barwach światła.

Podstawową przewagą oświetlenia Led jest jego energooszczędność. Zatem zastanawiając się jakie oświetlenie do akwarium wybrać, Led czy tradycyjna świetlówka warto przemyśleć ten czysto praktyczny akcent.