Lampy solarne do ogrodu to połączenie naświetlacza, zbudowanego na bazie energooszczędnej technologii LED oraz panelu fotowoltaicznego, czyli po prostu źródła światła i źródła energii. Lampy solarne ogrodowe zmniejszają koszty związane z zużyciem energii do zera, a do pracy nie potrzebują żadnych, skomplikowanych instalacji elektrycznych. Wystarczy, że nasza lampa będzie miała swobodny dostęp do słońca, aby przez praktycznie całą noc mogła pracować. Lampy solarne ogrodowe, od tego, jak działają, zależą przede wszystkim od ilości promieni słonecznych, które potrzebują do naładowana swoich akumulatorów. Dobre lampy solarne do ogrodu są wyposażona w wysokiej jakości akumulatory litowo-jonowe oraz dosyć duży panel fotowoltaiczny. Jest to połączenie, które gwarantują długi czas pracy podczas nocy oraz bezawaryjność całego układu.

Spis treści

  1. Lampy solarne ogrodowe
  2. Lampy solarne ogrodowe jak działają
  3. Lampy solarne jak uruchomić

Lampy solarne jak działają

Lampy solarne ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe na baterie słoneczne jest coraz chętniej wybierane przez współczesnych klientów. Lampki solarne mogą być używane na balkonie, czy tarasie, a także doskonale sprawdzą się w ogrodzie, do dekoracyjnego doświetlenia roślin, czy skalniaków, a także punktowego oświetlenia ścieżek. Lampiony solarne ogrodowe nie potrzebują stałego dostępu do prądu, dlatego podczas ich montaż nie musimy martwić się, o skomplikowaną instalację elektryczną, którą zwykle musimy doprowadzić do zwykłych lamp zewnętrznych.

Lampy solarne do ogrodu

W niedalekiej przeszłości lampy solarne zewnętrzne mogły stanowić jedynie dekoracyjne lub punktowe oświetlenie, które wyróżniają aranżację naszego ogrodu. Obecnie dzięki nowoczesnej i energooszczędnej technologii LED jesteśmy w stanie uzyskać dużo więcej światła z jednej lampy, dzięki czemu lampy na baterie słoneczne znacznie powiększyły zakres swoich zastosowań. Możemy je wykorzystywać do między innymi do oświetlenia podjazdów, ścieżek, a także skrzynek na listwy, czy numerów budynków. Coraz częściej światełka solarne LED wykorzystujemy także zamiast typowych lamp zewnętrznych nad drzwiami budynku. Będą one emitować jeszcze nieco słabszy strumień świetlny od klasycznych opraw zewnętrznych, ale ich światło będzie wystarczające, aby swobodnie poruszać się w obrębie naszego budynku.

oświetlenie solarne do ogrodu

Lampy solarne ogrodowe jak działają

Lampy solarne ogrodowe pobierają energię z promieni słonecznych, a ich zasada działania nie jest zbyt skomplikowana. Tanie lampy solarne ogrodowe, jak i te nieco droższe zostały wyposażone w panel solarny. Oczywiście w zależności od mocy źródła światła, będzie on innej wielkości, i różne ilości energii będzie musiał pobierać, aby lampa spełniła oczekiwania swoich użytkowników. W ciągu dnia panel solarny jest przygotowany na działanie promieni słonecznych. Zawarte w nim ogniwa fotowoltaiczne ogrzewają się i w nich właśnie odbywa się konwersja energii słonecznej na tę elektryczną. Ona następnie jest transportowana do akumulatorów, zainstalowanych w lampie, które ją magazynują. Po zmierzchu, kiedy promienie słonecznie nie będą już dostępne, lampa będzie pobierać zmagazynowaną energię z akumulatorków, która posłuży nam do zasilania źródła światła, zapewniając nam ogromną oszczędność i wygodę.

Lampy na baterie słoneczne

Lampy solarne zewnętrzne zawsze są wyposażone w wewnętrzne akumulatory magazynujące energię, które jednak mogą być wykonane w aż trzech różnych technologiach, a obecnie najpopularniejsze to te litowo-jonowe, ołowiowo-żelowe i niklowo-metalowo-wodorkowe. Oczywiście podobnie jak w telefonach komórkowych, laptopach posiadają one różne pojemności. Oczywiście, im wyższa tym lepsza, gdyż nasza lampa solarna przy większym pojemnościowe akumulatorku, będzie świeciła zdecydowanie dłużej. Dla tych mniejszych lampek solarnych spokojnie wystarczy akumulator o pojemności około 1000 mAh, ale w przypadku tych mocniejszych spotkamy się już z pojemnością sięgającą nawet 8000mAh.

Dlaczego lampa solarna nie świeci

Lampy solarne jak uruchomić

Lampa solarna ogrodowa nie świeci w dzień w momencie, kiedy ładuje swoje akumulatory. Ona jest przystosowana do pracy w nocy, kiedy to najbardziej potrzebujemy dodatkowego oświetlenia. Oświetlenie solarne w domu również nie spełni swojej funkcji, chyba że zdecydujemy się na coraz popularniejsze panele fotowoltaiczne, które zamontujemy na dachu naszego domu, czy firmy. Światełka solarne LED to w pełni zautomatyzowane produkty, które będą uruchamiać światło w wyłącznie wymaganych do tego warunkach. Najczęściej są one wyposażone w czujnik ruchu i zmierzchu. Oznacza to, że kiedy na zewnątrz zapanuje optymalny zmierzch i w momencie, kiedy czujka ruchu, wykryję ruch, automatycznie włączy nasze oświetlenie. W pozostałych sytuacjach nie będzie ona reagować, czyli kiedy nie będziemy potrzebować światło, to ono po prostu się nie włączy.

Dobre lampy solarne do ogrodu

Na obudowie takiego czujnika znajdziemy oczywiście potencjometry, dzięki którym ustawimy lampiony solarne ogrodowe w ten sposób, aby pracowały tak, jak od nich tego wymagamy. Posiadają one wbudowaną możliwość regulacji:

  • jasności, przy której lampa będzie się uruchamiać
  • czułości czujnika ruchu
  • czasu, przez który lampa będzie świecić po ostatnim wykryciu ruchu

Jest to niezwykła wygoda, która pozwoli w pełni zautomatyzować nasze oświetlenie, a także zapewni lampie możliwość pracy przez całą noc w nawet w te bardziej pochmurne dni.

oświetlenie ogrodowe na baterie słoneczne