Oświetlenie pomieszczenia ma ogromny wpływ na jego estetykę, funkcjonalność i ogólne wrażenie. Jest jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Ciekawą alternatywą dla wszelkiego rodzaju, żyrandoli, plafonów, kinkietów i innych źródeł światła w pomieszczeniu jest podświetlenie sufitu. Dzięki dużej powierzchni, jaką mamy do wykorzystania, uzyskujemy możliwość uzyskania naprawdę ciekawego efektu świetlnego i dużej funkcjonalności w danym pomieszczeniu. Montując LEDy na suficie, te możliwości są jeszcze większe przy jednoczesnym uzyskaniu dużej oszczędności w zużywanej energii elektrycznej.

Spis treści:

  1. Ledy w suficie
  2. Sufit podświetlany LED
  3. Jakie taśmy LED do podświetlenia sufitu?
  4. Jak wykonać podświetalny sufit LED?

Ledy w suficie

Ledy w suficie

Oświetlenie LED w suficie sprawdzi się w praktycznie każdym pomieszczeniu. Znajdzie swoje zastosowanie zarówno w sypialni, salonie, jak i łazience czy kuchni. Niezależnie od stylu wnętrza, przeznaczenia i wielkości. Oświetlenie LED podwieszanego sufitu może być głównym źródłem światła, dopełniającym, łagodnym oświetleniem, a także dekoracją świetlną, uatrakcyjniającą pomieszczenie. Oświetlenie LED sufitu doskonale ukryje wszelkie niedoskonałości, nierówności sufitu i ścian. Jednocześnie optycznie powiększy wnętrze. Podświetlenie sufitu wykonać możemy, korzystając z taśm LED, paneli i plafonów, a także opraw sufitowych, halogenowych w formie oczek. Oświetlenie LED może być o neutralnej, białej barwie światła, ale także w wielu innych kolorach, lub nawet wielobarwne z możliwością sterowania. Dzięki temu możemy uzyskać nowoczesną dekorację, uzyskując atrakcyjne efekty świetlne. Oprawy halogenowe w formie oczek umożliwiają umieszczenie w suficie punktowych źródeł światła. Pozwoli to wyeksponować wybrane elementy wystroju pomieszczenia, będąc jednocześnie efektownym światłem dopełniającym. Oczka znajdą swoje zastosowanie przy oświetleniu wszelkich blatów roboczych, wnęk i półek wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych. Wykonać możemy oświetlenie w postaci wyspy (okrągłej, prostokątnej lub innej), a także opaski montowanej po obrysie sufitu. Stosując taśmy LED, w niebanalny sposób uatrakcyjnimy. Z ich pomocą możemy również efektownie wyodrębnić i zaakcentować pewne strefy naszego mieszkania, a Wykorzystując LEDy o zwiększonej klasie szczelności, możemy zainstalować oświetlenie sufitu nawet w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności takich jak np. łazienka. Obecnie coraz częściej tradycyjne halogeny zastępuje się żarówkami LED. Są one bowiem dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem (zużywają nawet kilkukrotnie mniej mocy), będą jednocześnie rozwiązaniem bezpieczniejszym. Często bowiem sufit podwieszony jest na stelażu drewnianym lub stosowane w nim jest docieplenie będące łatwopalnym, LEDy emitując dużo mniej ciepła od tradycyjnych halogenów, nie staną się przyczyną zniszczenia sufitu, jego konstrukcji lub nawet pożaru. Dobierając oświetlenie LED o odpowiedniej dla nas mocy i kącie świecenia, uzyskamy równomierne oświetlenie dużej powierzchni lub punktowe oświetlenie danego miejsca czy też przedmiotu w pomieszczeniu. Oświetlenie punktowe o szerokim kącie może pełnić funkcję oświetlenia głównego. Natomiast takie o wąskim kącie doskonale sprawdzi się w roli oświetlenia dekoracyjnego.

Sufit podświetlany LED

Sufit podświetlany LED

LEDy na suficie mogą mieć także postać plafonu lub panela wpuszczanego. Sprawdzą się one doskonale zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych, Są to lampy ze zintegrowanym źródłem światła. Dostępne są w wielu rozmiarach. Doskonale spełniają funkcję głównego oświetlenia wnętrza (istotne jest równomierne rozmieszczenie w celu dokładnego jego oświetlenia). Plafony najczęściej wykorzystywane są w kuchniach i łazienkach. Można oczywiście zamontować je także w innych pomieszczeniach. Doskonale nadają się jako główne źródło światła do pomieszczeń o niewielkiej wysokości wnętrza, uniemożliwiającej wyposażenie ich w lampy wiszące. Tuby sufitowe dają wiele możliwości aranżacyjnych. Różnorodność wielkości, kolorów i wykończenia sprawia, że znajdą swoje miejsce w każdym wnętrzu.

Jakie taśmy LED do podświetlenia sufitu?

Oświetlenie LED podwieszanego sufitu jest rozwiązaniem wysoce energooszczędnym, trwałym i atrakcyjnym wizualnie. Sufit podświetlany odmienia nasze wnętrze i sprawia, że w danym pomieszczeniu jest przyjemnie i przytulnie, a jednocześnie funkcjonalnie. Odpowiednie ukrycie źródła światła LED lub nawet jego widoczności powoduje, że uzyskujemy tak pożądany w nowoczesnych wnętrzach minimalistyczny efekt.

Jakie taśmy LED do podświetlenia sufitu?

Jaka taśma LED na sufit może być zainstalowana w suficie podwieszanym? Jak już wcześniej napisaliśmy, możliwości i wariantów mamy dużo. Ledy w suficie w postaci taśmy mogą mieć kolor biały, być w jednym z wybranych innych kolorów (czerwone, niebieskie, żółte itp.). Możemy również wyposażyć nasze wnętrze w taśmy LED wielokolorowe RGB, umożliwiające zmianę koloru oświetlenia w zależności od nastroju danej chwili lub uzyskanie ciekawych efektów świetlnych. Możemy wybrać LEDy w suficie barwy ciepłej lub zimnej. Wybór barwy ma wpływ na oddawanie kolorów przez elementy wystroju pomieszczenia. Dlatego warto dobrze zastanowić się przy wyborze oświetlenia, jaki efekt zamierzamy uzyskać. Ciepła barwa wpłynie korzystnie na estetykę wnętrza i będzie przyjemna dla oka. Neutralna poprawiając koncentrację i wydajność, bardzo dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy. Zimna natomiast doskonale spełni funkcje dekoracyjne. Sterować Ledami w suficie możemy za pomocą włącznika ściennego lub pilota. Taśmy LED mogą mieć diody rozmieszczone gęsto, jak i rzadko. Zestaw potrzeby do oświetlenia LED podwieszanego sufitu składa się z taśmy LED o zadanej długości i odpowiedniego zasilacza. Dodatkowym wyposażeniem zestawu może być pilot służący do sterowania oświetleniem. Możemy za jego pomocą zmieniać kolor oświetlenia, rozjaśniać je lub przyciemniać. Taśmy LED powinniśmy często montować za pomocą specjalnych profili aluminiowych. Profile aluminiowe do taśm LED nadają estetyki całej instalacji, służą jako wykończenie, podwyższają stopień ochrony montowanej taśmy LED. Sam profil działa jednocześnie jak radiator i odprowadza ciepło wydzielane przez taśmy LED. Profile mogą być wpustowe, nawierzchniowe, hermetyczne czy narożne. Profile aluminiowe chronią i zabezpieczają znajdującą się w nich taśmę LED. Sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, w jakich je zainstalujemy. Znajdą zastosowanie zarówno w łazience i kuchni, jak i salonie czy sypialni. Doskonale sprawdzą się także w pomieszczeniach biurowych, sklepach, restauracjach. Wyposażając je (profile) w mleczną osłonkę, możemy stworzyć wyjątkowe, przyjemne oświetlenie. Rozproszy ona odpowiednio światło, tworząc jednolitą linię, niwelując efekt punkcików świetlnych, który niekoniecznie jest mile widziany. Korzystając natomiast z profili wodoodpornych bezproblemowo, wyposażymy w oświetlenie LED np. łazienkę.

Jak wykonać podświetlany sufit LED

Jak wykonać podświetlany sufit LED?

Przed przystąpieniem do wykonania sufitu podwieszanego musimy zaplanować całą jego konstrukcję. Ważne jest określenie powierzchni, jaką chcemy podświetlić, miejsca zainstalowania źródła światła i dobrać właściwy rodzaj oświetlenia. Zaczynamy od wykonania konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Do jej powstania wykorzystujemy profile ścienne, do których przymocujemy płyty. Podczas montażu płyt należy wykonać instalację elektryczną oraz wywiercić otwory na oczka halogenowe, jeśli takie zamierzmy zamontować. Po zamontowaniu płyt przechodzimy do spoinowania łączeń, nakładania, gładzi, szlifowania i malowania. Po ukończeniu wszystkich tych prac możemy podłączać nasze oświetlenie i cieszyć się pięknym, nowoczesnym i interesującym sufitem. Dokładnych instruktaży wykonania sufitu podwieszanego znajdziemy mnóstwo, przeglądając Internet. My tylko skrótowo przedstawiliśmy kolejność działań podczas jego wykonywania.

Oświetlenie LED sufitu

Oświetlenie LED sufitu daje nam szerokie możliwości aranżacyjne, uatrakcyjniając wnętrze, ukrywając jego mankamenty, nadając wnętrzu „charakteru” i przytulności. Jest przy tym rozwiązaniem wysoce energooszczędnym. Może być stosowane jako główne źródło światła lub mieć charakter jedynie dekoracyjny. W dzisiejszych czasach oświetlenie sufitu (coraz częściej w postaci LEDów) stało się standardem w większości świeżo wykańczanych czy remontowanych mieszkaniach i pomieszczeniach. Dzięki niemu cieszyć możemy się nowoczesnym wnętrzem przy zachowaniu pełnej funkcjonalności i wygody. Różnorodność wyboru źródeł światła LED sprawi, że znajdą one zastosowanie w każdym wnętrzu, niezależnie od wymagań, jakie przed oświetleniem sufitu postawimy.