Jak już dobrze, wiemy moc świecenia produktów, wykonanych w technologii LED mierzymy, sprawdzając lumeny danego produktu, a nie jego pobór mocy. Jest to naturalny przelicznik mocy LED, który w prosty sposób pozwala nam na określenie, jaka jest moc danej lampy, czy żarówki LED. W naszym artykule postaramy się wszystkim Państwu objaśnić, jak wygląda przelicznik lumenów na waty oraz przedstawimy jasność żarówek w lumenach, którą zamieścimy w bardzo przydatnej i przystępnej tabeli.

Oświetlenie o sprawdzonej mocy świetlnej

Lumen - co to jest?

Lumen to jednostka strumienia świetlnego określająca moc świetlną danej żarówki, czy innej lampy ledowej. Moc świetlna i ilość lumenów idą ze sobą w parze i bardzo często produkt o wyższym poborze energii wcale nie musi świecić mocniej niż ten o niższym poborze prądu. Inaczej było to w tradycyjnych źródłach światła. Ilość wat określa moc żarówki oraz to jaką mocą świetlną będzie ona dysponować. Informacje ile lumenów ma żarówka LED znajdą Państwo na jej opakowaniu wraz z innymi ważnymi oznaczeniami. Więcej na temat tego, co znajduje się na opakowaniach żarówek ledowych dowiedzą się Państwo z artykułu pod tytułem „Oznaczenia żarówek LED". Tam znajduje się dokładne wyjaśnienie wszystkich oznaczeń, jakie znajdą klienci na opakowaniach naszych żarówek.

Jednostka strumienia świetlnego
Przelicznik żarówek LED na zwykłe

Ilość lumenów w żarówce uzależniona jest przede wszystkim od użytych w niej diodach LED. Z reguły im mocniejsze diody tym nasza lampa będzie emitować silniejszy strumień świetlny. Bardzo duże znaczenie tutaj odgrywa również kąt świecenia. Lampy o wąskim kącie świecenia są przystosowane do punktowego oświetlenia, a ich moc świetlna jest skierowana do jednego punktu. Inaczej jest z żarówkami o szerokim kącie świecenia 180/360 stopni. Tutaj pod uwagę musimy wziąć to, że dane źródło światła musi oświetlić szeroki obszar, dlatego równomiernie potrzebuje nieco wyższej mocy świetlnej.

Tabela lumenów

Powyżej znajduje się tabela lumenów, na której znajdą Państwo sugerowaną moc oświetlenia dla danego typu wnętrza. Dla przykładu dla segregowania, czy kopiowania będziemy potrzebować światło o natężeniu 300 luksów (luks = ilość lumenów*metr kwadratowy)

Kalkulator lumenów

Przelicznik lumenów na waty bardzo często jest źle interpretowany przez wiele sklepów internetowych, czy naszych klientów. W internecie znajdą Państwo informację, że 1000 lumenów odpowiada żarówce o mocy 100W natomiast 500 lumenów żarówce o mocy 50W. Jest to zdecydowanie zawyżony pomiar. Dlatego w naszym artykule na sklepie Żarówka-LED odpowiemy dokładnie na pytanie ile lumenów ma żarówka tradycyjna o mocy 50W oraz jaki strumień świetlny żarówki 100W. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą tabelą.

Ile lumenów ma żarówka

Jak od razu zauważymy odpowiednikiem tradycyjnych 100W jest żarówka LED o mocy świetlnej 1521 lumenów. W przypadku żarówki o mocy 50W (po dokładniejszych obliczeniach) jej ledowy odpowiednik powinien posiadać moc świetlną około 625 lumenów.
W przypadku żarówek do mocy 25W możemy zauważyć, że 1W to około 10 lumenów. Jednak wraz ze zwiększającą się mocą żarówki tradycyjnej, zwiększa się również ilość lumenów, jaką emituje ona z 1W mocy. W przypadku żarówki o mocy 60W jest to około 13,43 lm/1W natomiast w przypadku 100W jest to aż 15,21 lm/1W.


Przy wymianie tradycyjnego oświetlenia LED na żarówki Ledowe nasza tabela może stać się niezastąpioną wskazówką i odpowiedzią na pytanie „Jak obliczyć moc żarówki LED?". Jest to swojego rodzaju kalkulator lumenów, który sprawdzi się w większości mieszkań i firm, w których chcemy wymienić nasze oświetlenie na te energooszczędne ledowe.

Kalkulator lumenów