Halogeny sufitowe to chyba najczęściej wykorzystywane źródła światła w oświetleniu sufitowym, a także meblowym. Oświetlenie halogenowe zyskało swoją ogromną popularność dzięki szerokiej ofercie opraw i źródeł światła, które mogą być zasilanie bezpiecznym napięciem 12V lub 230V. Atrakcyjna cena takich zestawów oraz wymienne źródła światła, także znacząco przyczyniły się do tego, że jest to obecnie jedno z najczęściej spotykanych i wykorzystywanych domowych i komercyjnych źródeł światła.

Jakie są najlepsze oprawy halogenowe?Oprawy do halogenów - co to jest?

Oprawy oświetleniowe do sufitów podwieszanych, czyli oprawki sufitowe to nic innego rodzaje opraw, w których montujemy źródło światła LED, którym kiedyś były żarówki halogenowe, a dzisiaj są to najczęściej żarówki LED GU10, GU11, MR16 lub MR11. Nowoczesna technologia LED wprowadziła także możliwość instalacji w tego typu oprawach źródeł światła LED 230V, czyli żarówek, które do zasilania nie potrzebują żadnych zewnętrznych zasilaczy. Są one dostępne zarówno z gwintem GU10 (przekręcany), jak i igiełkowym MR16 (wciskany).

Halogeny Sufitowe

Najczęściej wybierane halogeny do sufitu podwieszanego to te z gwintem GU10, które poźniej montowane są oprawkach sufitowym. Obecnie na rynku możemy znaleźć żarówki LED GU10 o mocy od 1 do nawet 10W (zamiennik tradycyjnej 90W żarówki), do których dopasujemy oprawki sufitowe w dowolnym kolorze (chrom, satyna, srebro, mosiądz, czarny i wiele więcej) i w kształcie kwadratu, koła, sześciokąta lub ośmiokąta.

Rodzaje opraw halogenowych

Oprawy do halogenów dostępne są wielu stylach i materiałach wykonania. Występują one również w wielu wymiarach, dlatego ich odpowiedni wybór często może sprawić nam trochę trudności. Aby jak najbardziej ułatwić Państwu tę decyzję przygotowaliśmy, krótką rozpiskę na temat oprawek sufitowych i najczęściej wybieranych modeli.

Podział ze względu na źródło światła

 • Oprawa sufitowa do żarówek LED MR16 i GU10 - oprawka przystosowana do żarówek LED o średnicy 50 mm, czyli tych o oznaczeniu GU10 lub MR16.

Oprawka sufitowa GU10

 • Oprawa halogenowa do żarówek LED MR11 i GU11 - rodzaj oprawki, dedykowany do źarówek, których średnica wynosi 35mm. Są one zasilane 230V (GU11) lub 12V (MR11)

Oprawka sufitowa MR11

 • Oprawy sufitowe do żarówek LED G4 - oprawki dedykowane do małych żarówek LED 12V wyposażonych w gwint G4.

Oprawka sufitowa G4

Wszystkie oprawki są dostępne w wersji stałej lub ruchomej. Ta pierwsza to świetny wybór do ledów o szerokim kącie świecenia, natomiast druga opcja idealnie sprawdza się do punktowego oświetlenia.

Materiał wykonania

 • Blacha - oprawy sufitowe wykonane z blachy to najtańsze produkty, które idealnie sprawdzą się w miejscach o niskiej wilgotności. Trwałe i eleganckie.

Oprawka halogenowa blacha

 • Odlew aluminium - oprawki halogenowe wykonane z aluminium to wyjątkowo trwałe produkty, które znacznie lepiej prezentują się od tych wykonanych z blachy. Jest to idealny wybór do miejsc o podwyższonej wilgotności takich, ponieważ nigdy nie zardzewieją i nie stracą swoich walorów estetycznych.

Oprawki sufitowe/Oprawka halogenowa odlew

 • Szkło - szklane oprawki halogenowe to połączenie stylu i ponadczasowego designu. Ten rodzaj idealnie sprawdza się w łazienkach, czy nowoczesnych wnętrzach. Zalecamy montowanie ich w pomieszczeniach z oknem, tak aby w dzień również można było podziwiać je przy zgaszonym świetle.

Oprawka sufitowa szklana

 • Gips - oprawki gipsowe to nowość, która zaczyna zdobywać coraz większą rzeszę klientów. To połączenie eleganckiego wzoru z możliwością malowania zwykłymi farbami ściennymi.

Oprawka gipsowa

Na temat dostępnych kolorów i kształtów oprawek sufitowych nie będziemy się zbytnio rozpisywać. Dziś dostępne są one naprawdę w przeróżnych, czego potwierdzeniem jest na przykład ta w kolorze panterki.

Oprawka sufitowa panterka

Wszystko to jest odpowiedzią na współczesne potrzeby klientów oświetleniowych, którzy w atrakcyjnej cenie chcą czegoś wyjątkowego i bardzo oryginalnego. Pamiętajmy także o oprawkach wodoodpornych, które są świetnym rozwiązaniem do oświetlenia w kabinie prysznicowej, czy w pobliżu wanny lub basenu.


Sprężynki do opraw halogenowych

Sprężyny do opraw halogenowych obecnie mogą oznaczać zarówno klipsy montażowe, za pomocą których montujemy oprawę w suficie, jak i rodzaj sprężynki, za pomocą której instalujemy żarówkę w oprawce. Jeżeli chodzi o klipsy montażowe, są one nierozłącznym elementem każdej oprawki i służą do bezpiecznego i trwałego jej zamontowania. W przypadku sprężynek mocujących żarówkę są to akcesoria, od których powoli się odchodzi na rzecz specjalnych uchwytów lub metalowych zaślepek. Ich wadą jest to, że były one widoczne po zakończeniu instalacji żarówek na ich kloszu, dlatego powoli producenci zaczęli od nich odchodzić.

Sprężynki do opraw halogenowych

Puszki do opraw halogenowych

Puszka do montażu oprawy halogenowej w strop pomieszczeń o wyższych wymaganiach szczelności jest niestety niedostępne w oddzielnej sprzedaży. W tego rodzaju przypadkach pozostaje nam zakup nowych opraw halogenowych wyposażonych w tego rodzaju uszczelnienie, czy wodoodpornych oprawek sufitowych. Posiadają one wyższą klasą szczelności i od razu w zestawie zostały one wyposażone w puszki do opraw halogenowych. Zapewniają one im odpowiednią ochronę przed dostaniem się szkodliwej wilgoci czy pyłów do instalacji. Ponadto oprawki sufitowe wodoodporne zostały wyposażone w dodatkowy klosz, dzięki czemu nawet chlupnięcie wody bezpośrednio na taką oprawkę, nie spowoduje jej uszkodzenia.

Puszka do montażu oprawy halogenowej


Jak wyjąć halogen z oprawki

Montaż opraw halogenowych, jak i ich podłączenie nie stanowi wielkiego wyzwania, ale co w przypadku kiedy potrzebujemy wymienić już zamontowany halogen. Wtedy pierwszym co powinniśmy zrobić, jest odłączenie instalacji od prądu, w celu zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa podczas prac nad instalacją. Następnym krokiem jest wyjęcie elementów trzymających żarówkę w oprawce, czyli sprężynki, blaszki lub metalowej zaślepki. W przypadku kiedy żarówka trzyma się na uchwycie, wystarczy ją wyciągnąć. Następnym i ostatnim krokiem będzie wyjęcie żarówki z gniazda. Jeśli posiadamy żarówki MR16, wystarczy je wyciągnąć, a jeśli zakupiliśmy ledy GU10, powinniśmy najpierw przekręcić żarówkę, a następnie ją wyjąć.

Jak wyjąć halogen z oprawki


Jak zamontować oprawy halogenowe

Oprawy halogenowe to bardzo często wybierane źródła światła, które stworzą nam elegancki sufit podwieszany z ledami i dzięki którym ledy w naszym suficie nie będą tworzyć jedynie dekoracyjnego oświetlenia, ale również doskonale sprawdzą się do punktowego oświetlenia lub jako główne źródło światła. Coraz częściej możemy się także spotkać z pytaniem „Jak zamontować oprawy halogenowe?". Montaż oprawy halogenowej w suficie podwieszanym lub w innym miejscu nie jest wcale taki trudny i wymaga wyłącznie trzymania się paru podstawowych zasad.

Oświetlenie halogenowe

Każdy montaż oprawy halogenowej należy rozpocząć od zastanowienia się nad rozmieszczeniem każdego halogenu z osobna, tak aby optymalnie wykorzystać jego moc. Oprócz prawidłowego ich rozstawienia trzeba pamiętać o zostawieniu odpowiedniej przestrzeni między sufitem pierwotnym a sufitem podwieszanym, tak aby halogen swobodnie się w niej zmieścił. Wysokość standardowa halogenu to ok 6 cm ale zdarzają się i wyższe np. ok. 8 cm, a gniazdo GU10 to kolejne 1,6 cm, czyli optymalna przestrzeń między sufitem pierwotnym a sufitem podwieszanym powinna być nie mniejsza niż około 10 cm.

Montaż oprawy halogenowej w suficie podwieszanym - przydatne narzędzia i akcesoria

- Wkrętarka
- Nóż tapicerski
- Probówka
- Gniazdo GU10, MR16, bądź MR11
- Oprawka Halogenowa
- Otwornica

Montaż opraw oświetleniowych

Jak widać, montaż oprawek nie jest przesadnie wymagający. Wystarczy trochę wiedzy technicznej i podstawowe narzędzia do ich zainstalowania.

Etapy montażu oprawek sufitowych

 • Wyznaczenie punktów montażowych oprawek, a następnie naniesienie ich na sufit. Dokładnie sprawdźmy czy są one równomiernie rozmieszczone, a następnie za pomocą otwornicy wytnijmy na nie otwory. Pamiętajmy, aby uważać na instalację elektryczną, by podczas nawiercania otworu nie uszkodzić przewodów. Ważne jest też, aby odpowiednio dobrać średnicę otworu. Należy ją dopasować wg średnicy oprawki (dokładne dane znajdą się w instrukcji produktowej).

Montaż opraw halogenowych

 • Po wycięciu otworów należy wykonać połączenia elektrycznie, czyli podłączyć gniazda GU10, MR16, bądź MR11 do instalacji.

Montaż oprawy halogenowej w suficie podwieszanym

 • Kolejnym etapem jest montaż opraw oświetleniowych. Jest to bardzo proste. Wszystko, co należy zrobić to wygiąć sprężynki montażowe oprawki maksymalnie w górę (optymalnie w kącie 90 stopni względem oprawki). Następnie wsuwamy ramiona sprężynek w otwór w suficie, dzięki czemu rozszerzają się one i odpowiednio trzymają całą oprawę.

Montaż oprawek halogenowych

 • Ostatnim krokiem jest montaż żarówki w oprawce. Robimy to przy pomocy sprężynki dołączonej do zestawu lub za pomocą ringu mocującego (w zależności od montowanej oprawki). Wkręcamy żarówkę, mocujemy i gotowe! Teraz wystarczy włączyć oświetlenie, aby podziwiać efekt.

montaż oświetlenia w suficie podwieszanym