Nadchodzą długie, zimowe wieczory. Ciemno robi się już po południu i oświetlenie jest szczególne ważne podczas czytania lub pracy przy komputerze. Przy odpowiednim oświetleniu unikniemy problemów ze wzrokiem, zmęczenia i znacznie zmniejszymy ryzyko bólów głowy. Oczywiście najlepsze dla oczu jest światło dzienne, tego jednak w sezonie jesienno zimowym za mało. 

Światło ciepłe czy zimne?

W domu często używane jest oświetlenie o żółtawym lub czerwonawym odcieniu. Dostępne są również żarówki dające bielsze i niebieskawe światło. Oba rodzaje używane są w fotografii do nadawania efektów (ciepłych lub zimnych) i stąd biorą się ich nazwy. Istnieje także tak zwane światło neutralne.

Lampy do czytania

Najlepszym światłem do czytania jest oczywiście słońce – nie w sposób bezpośredni, ale poprzez odbicie na ścianach lub przez zasłony, które osłabiają jego moc. Ciepłe lub żółte światło nie jest zalecane do nauki ani czytania służy bardziej do tworzenia specjalnej atmosfery i klimatu. Aby utrzymać koncentrację, zwykle zaleca się zimne światło, ponieważ bardziej przypomina naturalne światło i mniej męczy oczy.


Niestety stosowanie światła zimnego w nocy może przynieść efekty odwrotne do zamierzonych. W nocy tak wyraźne oświetlenie wpływa na mózg i nie pozwala zasnąć, co może prowadzić do problemów ze snem. Dlatego też podczas czytania przed snem jedna lepiej sprawdzi się oświetlenie ciepłe lub neutralne.

Na co uważać?

Podczas czytania e-booków, najlepiej nie korzystać z silnego rozjaśnienia ekranu, ale dostosować kontrast i jasność do warunków zewnętrznych. Nowsze urządzenia połączyć można z oświetleniem przez Internet, uzyskując możliwość regulacji automatycznej światła. Warto przy okazji zainstalować sieć VPN, która dodatkowo ochroni cały system automatyki domowej.

Światło do czytana
Najgorsze rozwiązanie podczas wyboru światła do czytania w domu to światło ze świetlówek, które jest fluorescencyjne. Chociaż może się wydawać, że tak nie jest, lampy migoczą w sposób ciągły z niezbyt dużą częstotliwością, która może powodować zmęczenie, jeśli jest używane przez długi czas.

Najlepszym oświetleniem do czytania jest słońce. Dlatego mimo wszystko najlepiej czytać i uczyć się w ciągu dnia, korzystając z naturalnego oświetlenia. Podczas długich wieczorów jesienią i zimą najlepszą alternatywą będzie zimne światło. Jeśli czytamy przed samym pójściem spać lepiej wybrać światło ciepłe.