Oświetlenie to jeden z najbardziej delikatnych i istotnych elementów planowania romantycznej kolacji. Przyjemną atmosferę można łatwo stworzyć przez wybór odpowiednich żarówek. Działa to również w drugą stronę – nieodpowiednie światło skutecznie zrujnuje intymne napięcie. Wieczór dla dwojga powinien odbyć się spokojnie, bez pośpiechu, w otoczeniu sprzyjającym miłym rozmowom i relaksowi.

Oświetlenie na randce

Jasność i kontrast światła

Stworzenie romantycznego nastroju za pomocą światła nie musi być trudne, a konkretne działania zależą oczywiście od danego pomieszczenia. Na pewno warto pomyśleć o niższej temperaturze kolorów, przyciemnionym oświetleniu, łagodnych przejściach i kilku punktach odbić światła. Jednym z czynników jest jasność światła - aby uzyskać romantyczny nastrój, użyj opcji przyciemniania. Przytulny kominek lub stół jadalny oświetlony tylko świecami. Aby uzyskać jeszcze bardziej wyrafinowane oświetlenie wykorzystać można ciepłe, ściemniające się diody LED, które przyciemniają się od barwy bielszej do bardziej czerwonej.

Oświetlenie na romantycznej randce

Temperatura powinna kojarzyć się ze wschodem lub zachodem słońca, kiedy słońce przyjmuje swój „najcieplejszy” czerwony lub pomarańczowy odcień. Unikaj chłodnych kolorów, takich jak białe lub niebieskawe światło. Czerwone lub delikatnie różowe żarówki mogą zmienić wygląd całej sypialni, salonu lub jadalni.

Również kontrast może służyć do nadania romantycznego nastroju, dlatego lepiej sprawdzą się płynniejsze niż ostre przejścia od jasności do ciemności. Jeśli większa część pomieszczenia pozostaje zacieniona, najjaśniejszym punktem powinno być miejsce, w którym przebywają ludzie, na przykład okolica stołu. Stworzy to intymną atmosferę. Warto też rozważyć użycie obiektów odbijających światło, które stworzą efekty podświetlenia.

O co jeszcze zadbać?

Całości scenerii dopełni oczywiście dobrze dobrana muzyka i odpowiednia temperatura pomieszczenia. Zamiast osobno regulować wszystkie te czynniki przed randką, można skorzystać z nowoczesnych inteligentnych rozwiązań i zarządzać światłem, temperaturą i muzyką naraz za pomocą bezprzewodowych pilotów do sterowania aplikacjami lub funkcjami smartfona (na przykład Flic Button). Warto też z wyprzedzeniem dobrać odpowiedni film. Można skorzystać z usługi wirtualnej sieci prywatnej VPN, która odblokuje zagraniczny katalog serwisów takich jak Netflix (amerykańska wersja serwisu zawiera dużo więcej propozycji niż europejska).

Oświetlenie romantycznej randki

Niezależnie od tego, czy obchodzicie rocznicę, Walentynki, urodziny, czy jest to po prostu spokojna kolacja w towarzystwie bliskiej osoby, warto wcześniej poświęcić chwilę na dopracowanie szczegółów, a światło to jeden z najważniejszych czynników wpływających na nastrój.