Oświetlenie do altany

Altany ogrodowe stają coraz popularniejsze i coraz chętniej budujemy je w swoich ogrodach. Pięknie zaprojektowana altana ogrodowa jest idealnym miejscem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Jest także idealnym miejscem na wieczorne imprezy czy spotkania w gronie rodziny. Aby jednak altana służyła nam tak dobrze w nocy, jak i za dnia warto pomyśleć o odpowiednim jej oświetleniu. Idealnie dobrane światło pozwoli nam na stworzenie odpowiedniej atmosfery i bezproblemowe poruszanie się pomimo zapadającego zmroku. Jak zatem odpowiednio oświetlić altanę ogrodową?

Oświetlenie Altany


Oświetlenie altany bez dostępu do źródła prądu


Jeśli twoja altana nie ma doprowadzonego źródła prądu oświetlenie, jakie możesz zastosować, będzie niestety ograniczone. W tym przypadku do dyspozycji pozostają nam świece, latarenki czy lampki naftowe lub ewentualnie lamy solarne, które jednak sprawdzają się jedynie podczas słonecznych dni. W takim wypadku dobrym pomysłem oświetlenia altanki będą również wszelkiego rodzaju oświetlenia na baterie lub akumulatorowe. Możemy użyć tu zarówno przenośnych halogenów Led, jak i łańcuchów świetlnych, cotonballs czy innego typu oświetlenia bateryjnego. Warto zaznaczyć, że chcąc stworzyć odpowiedni klimat i ładną aranżację przestrzeni raczej zrezygnujmy z halogenów, które nie są zbyt efektowne, a postawmy na światło świec. Oświetlmy za to w większym stopniu dojście do altanki, aby ułatwić przemieszczanie się po niej i w jej okolicy. 


Oświetlenie do altany z dostępem do źródła prądu

Oświetlenie do altany

Problem znika w przypadku doprowadzonego do altany prądu. W tym przypadku jedyne, nad czym musimy się zastanowić to rozmieszczenie i wybór odpowiedniego oświetlenia altany.

W ofercie naszego sklepu znajdziemy lampy wiszące ogrodowe, które idealnie pasują do altany. Znajdziemy tu zarówno takie w stylu nowoczesnym, jak i te bardziej retro. Lampę taką najlepiej umieścić w centralny punkcie altany, dzięki czemu będziemy mieć równomiernie rozchodzące się światło.

Oświetlenie altany

Jednakże lampy wiszące to nie jedyny sposób na oświetlenie naszej altany, równie dobrze sprawdzą się tutaj np. lampy stojące lub kinkiety ogrodowe. W przypadku lam stojących możemy zastosować zarówno te wmontowywane w podłoże, jak i wolno stojąca, którą łatwo przestawimy w miejsce docelowe. Kinkiety ogrodowe również świetnie sprawdzą się w oświetleniu altany. Natomiast inaczej niż w przypadku lampy wiszącej najlepiej zastosować kilka, równomiernie rozmieszczając je na bokach altany. Jeśli chodzi o lamy tego typu i tu oczywiście wybór jest naprawdę ogromny i znajdziemy te idealnie pasujące do charakteru naszego ogrodu i stylu altany.

Oświetlenie altany

Jakie oświetlenie altany wybrać

Oczywiście możemy zastosować oświetlenie mieszane i zapatrzeć się zarówno w źródła światła na prąd, jak i to bardziej nastrojowe w postaci świec czy łańcuchów świetlnych. Barwę i moc światła dobierajmy zarówno pod względem funkcjonalności, jak i odpowiedniego nastroju, który chcielibyśmy uzyskać.

Warto pomyśleć również o oświetleniu dookoła naszej altany i dojścia do niej. Najlepiej zaplanujmy je tak, aby stanowiło spójną całość i dawało efekt harmonii.