Oświetlenie obiektów sakralnych to często poruszany temat przez współczesnych architektów, a także przez księży, którzy, aby ich kościół wyglądał dostojnie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jak już dobrze mogliśmy to zauważyć światło odrywa bardzo ważną, funkcjonalną rolę w każdym obiekcie i oświetlenie kościołów nie jest tutaj wyjątkiem. Stylowe okna witrażowe, które w większości z nich spotkamy zwykle, odgrywają rolę głównie dekoracyjną i klimatyczną, dlatego odpowiedni rodzaj źródła światła w kościele jest bardzo ważny.

Oświetlenie kościoła

Oświetlenie kościołów

Oświetlenie sakralne ma bardzo duży wkład w funkcjonowanie kościoła, ale także jego odbiór przez wspólnote wiernych, na co dzień go odwiedzających. Odpowiedni dobór oświetlenia do kościoła pełni równie ważną funkcję, jak jego aranżacja wnętrza. W kościołach, czy innych obiektach sakralnych znajdziemy w większości tradycyjną i klasyczną architekturę, wiele obrazów, czy symboli wiary. Ich odpowiednie oświetlenie będzie miało znaczący wpływ na ich wygląd, a także na ich duchowy odbiór. Decydując się na oświetlenie kościoła wykonane w technologii LED, wybieramy nie tylko energooszczędne rozwiązanie, ale także, które możemy dopasować do naszego stylu wnętrza. Oświetlenie wnętrza kościoła ze względu na to, że jest on ogólnie dostępny przez cały dzień, może pracować całą dobę, dlatego ważne jest, aby wybierać do niego lampy, które sprostają tym wyzwaniom i będą nam służyć przez długi czas.

Oświetlenie wnętrza kościoła

Oświetlenie wnętrza kościoła

Wybierając nowe oświetlenie wnętrza kościoła, zwróćmy uwagę na jego odpowiednią lokalizację oraz moc świetlną. Odpowiednie połączenie tych dwóch elementów sprawi, że jego wnętrze będzie odpowiednio i równomiernie oświetlone. Oczywiście podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń powinniśmy tutaj zdecydować się na oświetlenie główne i dodatkowe światła punktowe. Ławki, których modlić będą się wierni, możemy oświetlić głównym oświetleniem, natomiast to punktowe posłuży nam do dodatkowego doświetlenia ważnych elementów wnętrza kościoła (obrazów, czy ołtarza).

Oświetlenie ołtarza

Oświetlenie ołtarza w kościele jest niezwykle ważne, gdyż przez cały okres modlitwy właśnie tam będą skupione oczy wszystkich wiernych. Także tam odbywa się najważniejszy etap każdej mszy, dlatego powinien zwracać on na siebie uwagę odpowiednim doświetleniem. Warto tutaj wykorzystać dodatkowe lampy LED nad ołtarzem, czy żyrandole świecznikowe, które odpowiednio rozświetlą go względem pozostałego wnętrza, a miejsce, w którym znajdują się wierni, zostawić głównemu oświetleniu (może być to zarówno więcej mniejszych lamp, jak i duży żyrandol pośrodku obiektu).

Oświetlenie do kościoła
Na ścianach kościołów możemy zauważyć wiele obrazów, które bardzo często nadają odpowiedni klimat temu miejscu. Oświetlenie obrazów w kościele jest również bardzo ważnym elementem jego wystroju, dlatego powinniśmy zadbać o ich odpowiednie doświetlenie. Do tego celu możemy wykorzystać zarówno wyjątkowe kinkiety w stylu Retro, jak i użyć czegoś bardziej nowoczesnego, czyli taśmy LED z profilem aluminiowym. Ważne jest, aby same obrazy wyróżniały się z otoczenia i odpowiednio przyciągały uwagę.

Oświetlenie obrazów

Oświetlenie zewnętrzne kościołów

Oświetlenie kościołów na zewnątrz możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwsza z nich to oświetlenie drogi do kościoła. Najczęściej przed kościołem mamy ścieżkę prowadzącą do jego drzwi, która powinna być dobrze oświetlona. Do tego celu możemy wykorzystać

Oświetlenie zewnętrzne kościołów

oprawy najazdowe i kostkę brukową LED, którą zamontujemy na powierzchni drogi. Są to nowoczesne lampy, które nie będą psuć kompozycji ogrodu przed kościołem, ale także odpowiednio doświetlą wiernym drogę do kościoła, która nie zawsze jest taka prosta.

Oświetlenie zewnętrzne kościoła
Kolejnym ważnym elementem, jeżeli chodzi o oświetlenie zewnętrzne kościołów, jest doświetlenie samego budynku. Kościół, czy mniejsza kaplica powinna posiadać odpowiednie doświetlenie i nawet w nocy wyróżniać się wśród innych budynków w mieście, czy na wsi. Tutaj najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się dwustronne kinkiety ogrodowe, które świecą w górę oświetlając elewację, a także w dół doświetlając aranżację wokół kościoła.

Oświetlenie zewnętrzne kaplicy

Jako oświetlenie zewnętrzne kościołów możemy wykorzystać również lampy elewacyjne służące do doświetlenia zewnętrznego budynku. Zamontowane w ogrodzie, pozwolą na skierowanie światła na budynek kościelny, który będzie nie tylko odpowiednio doświetlony, ale również doskonale odbijać światło będą jego okna witrażowe. Do tego rodzaju oświetlenia najczęściej wykorzystuje się specjalne lampy elewacyjne o wąskim kącie świecenia, ale sprawdzą się do tego także ogólnodostępne halogeny LED.

Oświetlenie kaplicy