Na początek, choć zapewne każdy, kto tu trafił, wie to doskonale, wyjaśnimy, czym jest podbitka. Podbitka, nazywana często również podsufitką jest to element wykończeniowy dachu. Jeśli nie zależy nam na wyeksponowaniu krokwi dachu, mogących być jego estetyczną ozdobą, wówczas z reguły decydujemy się na montaż podbitki właśnie. Jest to nic innego, jak widoczny od spodu element wykończenia połaci dachowej, czyli zabudowa dolnej części dachu, która wystaje poza ściany budynku. Widzimy ją, stojąc pod połacią dachową i patrząc w górę, w kierunku spodu okapu dachu. Podbitka spełnia szereg funkcji. Znaczącą rolę odgrywa oczywiście funkcja ozdoby i estetyki budynku. Dzięki niej nie mamy wrażenia „niedokończenia” budowy i nie widzimy konstrukcji dachu (zaimpregnowane krokwie, ocieplenie, folia – nie są to elementy atrakcyjne wizualnie). Jednak najważniejszą funkcją podbitki jest funkcja ochronna. Ma ona za zadanie chronić krokwie, izolację dachu (samemu będąc jednocześnie elementem izolacyjnym) przed niszczącymi czynnikami pogodowymi takimi jak opady, słońce czy wiatr. Zapobiega również budowaniu gniazd przez ptactwo pod okapem. Tak więc, pomimo tego, że podbitka nie jest konieczna przy budowie domu, zaleca się jej montaż w każdej sytuacji. Ochroni ona nasz dom przed zgubnym dla niego wpływem przyrody (warunki pogodowe oraz ptactwo, zwierzyna), Uatrakcyjni jednocześnie bryłę całego budynku. Aby estetyka była jeszcze większą podbitkę można i z reguły wyposaża się w oświetlenie do podbitki. Wydobywa ono piękno elewacji, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców domu.

Spis treści:

  1. Oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce
  2. Jakie oświetlenie podbitki dachowej?
  3. Halogeny zewnętrzne LED do podbitki
  4. Oświetlenie LED podbitki dachowej - montaż
  5. Oświetlenie zewnętrzne-podbitki dachowej - wnioski

Oświetlenie podbitki

Oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce

Oświetlenie zewnętrzne w podbitce tworzy swoisty klimat wokół domu, podkreśla jego bryłę i uatrakcyjnia elementy architektoniczne. Jednocześnie oświetlenie w podbitce jest rozwiązaniem wygodnym, komfortowym i bezpiecznym. Oświetla teren wokół domu, ułatwiając poruszanie się po terenie do niego przylegającym, zapobiega kolizjom z różnymi przedmiotami znajdującymi się wokół domu, niewidocznymi w przypadku, gdyby go nie było. Sprawi, iż widoczny będzie każdy intruz zbliżający się do budynku.

Halogeny zewnętrzne LED do podbitki

Jakie oświetlenie podbitki dachowej?

W ostatnich latach rozwój technologii LED spowodował, że oświetlenie LED, także i w podbitce dachu stało się rozwiązaniem przodującym. Rozwiązanie to jest wysoce energooszczędne i bezpieczne. Oprawy LED do podbitki nie nagrzewają się, nie powodując zniszczenia jej paneli. Wybierając oświetlenie podbitki dachowej, musimy pamiętać, że będzie ono pracowało na zewnątrz, będąc narażonym na wpływ warunków atmosferycznych, które w Polsce są wyjątkowo ciężkie dla urządzeń pracujących na zewnątrz. Mamy bowiem panujący tu klimat umiarkowany, a więc możliwe są wszelkie warunki pogodowe (deszcz, susza, upał, mrozy, silny wiatr). Dlatego wybierajmy oprawy o klasie szczelności minimum IP 44. Taka klasa szczelności zapewni nam bezawaryjne funkcjonowanie oświetlenia mimo zgubnego wpływu wilgoci, opadów, kurzu pyłów i zmiennych temperatur, jakie mogą na nie oddziaływać. Oprawa LED do podbitki dachowej daje szeroki kąt strumienia światła, pięknie i wygodnie oświetlając teren wokół domu. Ze względu na wysokość montażu źródła światła polecamy zastosowanie źródeł światła o skupionym (wąskim) kącie świecenia. Da nam ono dłuższe światło niż takie o szerokim kącie. W przypadku oprawy na podbitkę na tarasie warto wybrać takie oprawy, które mają możliwość manewrowania kierunkiem padania światła.

Oświetlenie w podbitce dachowej

Oświetlenie podbitki dachowej LED możemy wykonać również, używając taśm LED, zamontowanych w profilu aluminiowym oraz wodoszczelnych modułów LED (diody LED w hermetycznej obudowie). Jednolita linia światła efektownie oświetli elewację budynku.

Oświetlenie podbitki - taśmy LED

Oświetlenie do podbitki dachowej w przypadku oświetlenia LED 12 V może współpracować z wieloma rodzajami ściemniaczy. Możemy nim sterować za pomocą sterownika naściennego, pilota, a także smartfona. Możemy wybrać oświetlenie w klerze białym, a także kolorowe RGB. Sterownik pozwoli nam wybrać wówczas kolor podświetlenia, na jaki mamy w danym momencie ochotę.

Halogeny zewnętrzne LED do podbitki

Halogeny LED do podbitki, jakich należy użyć do instalacji w domu, powinny składać się z wodoodpornej oprawy, wykonanej z wysokiej jakości materiału (klasa szczelności IP44 lub IP65) Oprawy halogenowe zewnętrzne do podbitki możemy wyposażyć w dowolne żarówki halogenowe LED o średnicy 50 mm. Oprawy LED zewnętrzne do podbitki zasilane napięciem 230 V wykorzystują żarówki LED GU10. W przypadku zasilania instalacji niepięciem bezpiecznym 12 V najlepszym rozwiązaniem są żarówki LED MR16. Żarówki LED emitują dużo więcej światła od tradycyjnych, cechując się jednocześnie dużo niższym poborem energii elektrycznej. Oprawy halogenowe znajdziemy w różnym kształcie i kolorze, każdy więc znajdzie odpowiednią do gustu, oczekiwań i stylu własnego domu.

Halogeny do podbitki

Oświetlenie LED podbitki dachowej – montaż

Oświetlenie domu w podbitce i jego montaż nie jest tematem bardzo skomplikowanym, jednak jak w każdym przypadku, warto się do niego przygotować. Montaż Tego oświetlenia należy zaplanować, przed założeniem zewnętrznych paneli podbitki. Umożliwi to bezproblemowe rozprowadzenie przewodów zasilających oraz wygodne przygotowanie otworów pod lampki w podbitce. Najbezpieczniej, gdy światełka w podbitce zamontuje elektryk z uprawnieniami, na co dzień zajmujący się prądem. Mamy wówczas gwarancję właściwego, bezpiecznego podłączenia całej instalacji i prawidłowego jej funkcjonowania. W sytuacji, oświetlenia LED podbitki dachowej podłączonej do zasilacza mamy dużo większe bezpieczeństwo, ponieważ transformator daje znacznie niższe napięcie. Ze względu na trudne warunki pracy na zewnątrz warto zasilacz umieścić wewnątrz domu, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy użyć zasilacza hermetycznego. Ogólnie rzecz biorąc, oświetlenie domu na zewnątrz w podbitce jest instalacją zewnętrzną, dlatego musimy zwrócić baczną uwagę na wybór materiałów, jakich użyjemy do jego wykonania. Wszystkie one muszą być odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci, zmiennych temperatur i warunków atmosferycznych. W przypadku wykonania podbitki drewnianej należy pamiętać, aby przewody nie stykały się bezpośrednio z drewnem. Jeśli podbitka wykonana jest ze stali, musimy zadbać o zabezpieczenie i zaizolowanie połączeń i styków. W przypadku podbitki z PCV istotne jest, żeby oprawa oświetleniowa jej nie stopiła, zbytnio się nagrzewając (na szczęście oprawy LED do podbitki dachowej nagrzewają się w niewielkim stopniu).

Halogeny w podbitce

Jeśli oświetlenie podbitki LED służyć będzie oświetlenia np. części tarasu, wskazane jest by oczka LED do podbitki rozmieszczone były stosunkowo gęsto. Jeśli natomiast oświetlenie podbitki domu będzie miało jedynie za zadanie poprawę wizualnej strony budynku, nie jest to konieczne i oprawa do podbitki może być rozmieszczona rzadziej.

Oświetlenie LED podbitki dachowej – montaż

Oświetlenie zewnętrzne podbitki dachowej – wnioski

Podbitka dachowa i jej oświetlenie da nam poczucie komfortu, nowoczesności i wygody. Umożliwia stworzenie atrakcyjnej aranżacji, świetlnej, wyróżniając nasz dom spośród innych. Halogeny zewnętrzne LED do podbitki, nie tylko uatrakcyjniają budynek, ale rozświetlając jego najbliższą przestrzeń, zwiększają bezpieczeństwo i wygodę poruszania się wokół niego. Lampy ledowe zewnętrzne do podbitki zmniejszają wydatki w stosunku do tradycyjnego oświetlenia i posłużą zdecydowanie dłużej od niego. Szeroki wybór, rodzajów oświetlenia LED, opraw pozwala nam wybrać dokładnie to, czego oczekujemy. Oświetlenia zgodnego z naszymi oczekiwaniami i gustem, pasującego do stylu architektonicznego, w jakim wykończony jest nasz dom.

Oświetlenie podbitki - podsumowanie