Kuchnia jest miejscem w domu, w którym światło odgrywa chyba najważniejszą rolę ze wszystkich pomieszczeń. Spędzamy tu regularnie kilka godzin dziennie, aktywnie pracując, więc i potrzebując do tej pracy odpowiednich warunków. Do efektywnej i komfortowej pracy potrzebujemy między innymi odpowiedniego oświetlenia. Dzięki niemu wygodniej szybciej i bezpieczniej przebiegną wszystkie etapy przygotowania posiłku. Odmierzanie artykułów, krojenie, mieszanie, gotowanie czy finalnie zmywanie, wszystko to będzie łatwiejsze, jeśli będziemy mieli dobrze oświetlone miejsce naszej pracy. Kiedyś w kuchni królowało oświetlenie sufitowe. Rozwiązanie to nie zapewnia jednak właściwych warunków oświetleniowych na blacie, w miejscu, w którym aktualnie przygotowujemy posiłek. Własną osobą rzucamy cień, przez co przed nami mamy zacienione miejsce i słabą widoczność. Z biegiem lat zwiększyły się także kuchnie i ilość różnego rodzaju sprzętu w nich się znajdujących. To również wpłynęło na fakt, iż oświetlenie sufitowe stało się mało funkcjonalnym rozwiązaniem. Ewolucja technik oświetlenia i produkcji zabudowy kuchennej spowodowała, iż powstało oświetlenie podszafkowe. Wszelkiego rodzaju lampy podszafkowe kuchenne uprzyjemniają dziś funkcjonowanie w kuchni, ułatwiając wszystkie prace tam się odbywające. W ostatnich latach przodujące stało się oświetlenie podszafkowe LED. Oświetlenie kuchenne podszafkowe często stanowi przy okazji element dekoracyjny, uatrakcyjniający kuchnię i przyciągający wzrok. Jednocześnie oświetlenie do kuchni podszafkowe jest rozwiązaniem subtelnym, niezaburzającym formy mebli.

Spis treści:

  1. Oświetlenie podszafkowe LED
  2. Halogeny podszafkowe
  3. Oświetlenie podszafkowe - montaż
  4. Oświetlenie pod szafki - podsumowanie

Oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie podszafkowe LED

Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe daje przyjemne rozproszone światło, dzięki czemu nie jest męczące dla oczu, a jednocześnie zapewnia doskonałe warunki do pracy, równomiernie rozprowadzając światło po całej dużej powierzchni blatu. Podszafkowe oświetlenie LED w porównaniu do wykorzystywanych kiedyś tradycyjnych świetlówek, nie nagrzewa się tak mocno i zużywa zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Oświetlenie meblowe podszafkowe LED daje silny strumień światła, zapewniając doskonałe warunki do pracy. Mamy możliwość wyboru strumienia światła o barwie ciepłej lub zimnej. Oświetlenie kuchenne podszafkowe LED może być w postaci zarówno spotów — punktowych lamp w różnego rodzaju oprawach oświetlających punktowo daną przestrzeń (często znajduje się w niej określone urządzenie elektryczne np. czajnik lub blender), jak i listew znajdujących się na całej szerokości szafki dającej równomierne oświetlenie powierzchni roboczej blatu. Technologia LED daje szerokie możliwości oświetleniowe, jest rozwiązaniem energooszczędnym dającym przyjemne światło, uprzyjemniające atmosferę w kuchni i mogące w znacznym stopniu poprawić samopoczucie domowników, a także komfort życia codziennego. Ledy podszafkowe charakteryzują się długą żywotnością, a także odpornością na warunki panujące w kuchni (wilgoć w okolicach zlewu, a także wysoka temperatura z wilgocią w okolicach kuchenki, płyty indukcyjnej). Oświetlenie podszafkowe kuchenne 230 V możemy uruchamiać na kilka różnych sposobów. Pierwszym jest tradycyjny włącznik znajdujący się na ścianie bądź w boku zabudowy kuchennej. Drugim to oprawa podszafkowa LED 230 V uruchamiana poprzez dotyk. Dotykając ręką oprawy, włączamy lub gasimy już zapalone światła podszafkowe. Kolejne jest oświetlenie do kuchni podszafkowe wykorzystujące czujnik ruchu. Włączy on oświetlenie podszafkowe w kuchni automatycznie, gdy się zbliżymy do danego miejsca, wyłączając ją jednocześnie, gdy nie będzie nas już w pobliżu. To ostatnie rozwiązanie jest wygodne w sytuacji, gdy mamy brudne od przygotowywanych potraw ręce, będąc jednocześnie rozwiązaniem ekonomicznym. Oszczędza jeszcze bardziej zużycie energii elektrycznej, chroniąc także źródło światła, będąc równocześnie rozwiązaniem bardzo wygodnym w użytkowaniu. Ostatnim sposobem sterowania oświetleniem jest czujnik zbliżeniowy umieszczony w oprawie. Wystarczy przesunąć ręką jego pobliżu, aby oświetlenie włączyć lub zgasić.

Moduł LED

W miejscu taśm LED umieszczonych w profilach bądź przyklejonych bezpośrednio do mebla możemy także zastosować moduł LED. Jest to tak jak każdy LED, oszczędne źródło światła posiadające dobre parametry świetlne i nowoczesną stylistykę.

Halogeny podszafkowe

W sytuacjach, kiedy nie potrzebujemy równomiernego oświetlenia dużej powierzchni blatu, a jedynie zależy nam na punktowym oświetleniu danego miejsca strefy roboczej, wykorzystuje się często lampkę podszafkową w postaci halogenu. Halogeny podszafkowe mają przyjemną dla oczu barwę i nie fałszują światła. Jeden halogen o mocy 25W wystarczy do oświetlenia 1m2 powierzchni blatu. Jest to bardzo wydajne pod względem jasności źródło światła. Halogeny podszafkowe są tańszym rozwiązaniem od taśm LED, jednak przy ich montażu musimy użyć wkrętów w celu przymocowania ich do szafki. Tym samym nie jest to opcja bezinwazyjna tak jak w przypadku oświetlenia taśmą LED. Możemy również zastosować lampę umieszczoną na wysięgniku. Jest to specjalnie skonstruowane ramię umożliwiające precyzyjne skierowanie strumienia światła w miejsce, na którym nam zależy. Oświetlenie na wysięgniku sprawdzi się także w kuchniach z szerokim blatem i płytkimi szafkami wiszącymi.

Halogeny podszafkowe

Oświetlenie podszafkowe - montaż

Oświetlenie LED podszafkowe możemy zamontować zarówno na etapie wykonywania mebli na zamówienie, jak i w już posiadanych meblach własnych. Na etapie produkcyjnym oświetlenie podszafkowe do kuchni najkorzystniej zamontować w postaci listew LED znajdujących się w profilu, który to z kolei zamontowany jest w specjalnie pod niego wyfrezowanym "rowku" w spodzie szafki. Rozwiązanie to jest bardzo estetyczne i dyskretne. W przypadku mebli własnych możemy wykorzystać profile przyklejane do spodu szafki, montowane w narożniku między dnem szafki a ścianą lub oświetlenie punktowe w oprawie montowanej od spodu do szafki. Szeroki wybór rodzajów takich opraw umożliwia znalezienie właściwej w przypadku każdego stylu mebla i pomieszczenia. Oświetlenie ledowe podszafkowe w kuchni w postaci taśm ledowych w listwach łączy się ze sobą z pomocą łącznika wtykowego. Umożliwia to wykorzystanie tylko jednego przyłącza w przypadku zestawu kilku listew wbudowanych w kilku szafkach. Możliwy jest także montaż oświetlenia podszafkowego zasilanego bateriami. Technologia LED ogranicza konieczność wymiany baterii do minimum (diody LED zużywają nieporównywalnie mniej energii od tradycyjnych źródeł światła). Lampa LED podszafkowa zasilana bateryjnie jest rozwiązaniem korzystnym w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do prądu, na przykład w mieszkaniach wynajmowanych. Oprawy, profile i same taśmy LED montowane bezpośrednio do dna szafki, montuje się, wykorzystując taśmę dwustronną. Dobrej jakości taśma jest wystarczająco przyczepna, żeby trwale zmocować na niej lekką oprawę podszafkową. Jednak warunki, na jakie taka opraw może być narażona (para z gotujących się potraw) sprawiają, że musimy uważniej się przyglądać czy aby przypadkiem nie będzie się ona odklejała od mebli.

Oświetlenie podszafkowe - montaż

Oświetlenie pod szafki - podsumowanie

Reasumując, oświetlenie LED do kuchni podszafkowe jest rozwiązaniem nad wyraz korzystnym. Posiada same zalety, będąc pozbawionym wad tradycyjnego oświetlenia, zwłaszcza sufitowego. Lampy podszawkowe LED 230 V umożliwiają stworzenie funkcjonalnego i energooszczędngo systemu oświetlenia we wnętrzu każdej kuchni. Szeroki wybór opraw sprawia, iż rozwiązanie to znajdzie zastosowanie w każdym pomieszczeniu, bez względu na styl, w jakim zostało ono wykończone. Oświetlenie LED podszafkowe w kuchni zapewni nam właściwe oświetlenie każdej strefy roboczej, dając jednocześnie miłą i przyjemną dla każdego z domowników atmosferę i uatrakcyjniając samo pomieszczenie i zabudowę w nim posiadaną. Szeroki wybór rodzaju oświetlenia podszafkowego umożliwi nam jego montaż nie tylko na etapie budowania całego zestawu mebli kuchennych, ale także w trakcie jego użytkowania w zależności od potrzeb umiejscowienia elementów systemu oświetleniowego.

Oświetlenie pod szafki