Odpowiednie oświetlenie restauracji to nie lada wyzwanie dla każdego jej właściciela. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniu potrafi pozytywnie bądź negatywnie wpływać na jego wygląd, a także nastrój jego klientów. W przypadku restauracji dochodzą nam dodatkowe aspekty w postaci wyglądu jedzenia oraz klimatu, jaki chcemy nadać naszej restauracji. Inaczej oświetlimy typowy bar mleczny a inaczej klimatyczną włoską knajpkę na obrzeżach miasta.

Oświetlenie restauracji

Co jest istotne podczas oświetlania restauracji

Decydując się na odpowiednie oświetlenie, musimy wziąć pod uwagę
-funkcję użytkową oświetlenia,
-funkcję dekoracyjną oświetlenia,
-klimat wnętrza, jaki chcielibyśmy uzyskać,
-wygląd oświetlenia,
-ilość oświetlenia i punktów świetlnych,
-barwę światła,
-oświetlenie na zewnątrz restauracji.

oświetlenie restauracji

Intensywność oświetlenia restauracji

Oświetlenie restauracji nie jest prostą sprawą. Nie może być ono zbyt mocne, ale również zbyt słabe. Najlepiej, aby ukazywało serwowane jedzenie w jak najlepszy sposób i wprawiało gości restauracji w dobry nastrój. Można zatem podzielić oświetlenie na sekcje i doświetlić miejsca, które spełniają dodatkową funkcję jak przejście do baru czy toalety. W okolicy stolików możemy zastosować lampy wiszące bezpośrednio nad nim lub np. oświetlenie w formie kinkietów. Nie zapomnijmy o świetle świec, które stwarza odpowiedni nastrój i wprawia nas w relaksacyjny stan. 

Barwa światła w przypadku oświetlenia restauracji również ma niemałe znaczenie. Zimna barwa światła raczej odpada w przypadku pracy z jedzeniem gdyż nadaje mu siny czasem zielonkawy odcień. Ciepłe światło zawsze będzie bezpieczne i nie zmienia znacznie wyglądu potraw. Najlepiej jednak sprawdzi się to w neutralnej barwie. Potrawy wyglądać będą najbardziej apetycznie i nie nabiorą nienaturalnej sinej barwy.

oświetlenie restauracyjne

Wygląd oświetlenia w restauracji

Wygląd samych lamp również nie jest bez znaczenia. Najważniejsze, aby pasował nam do całości restauracji. Inną lampę zastosujemy w nowoczesnym industrialnym wnętrzu a inną w góralskiej knajpce. Całość oświetlenia restauracji powinna ze sobą współgrać. Fajnie jeśli oświetlenie w ogródku jeśli takowy posiadamy, współgra z oświetlenie wewnątrz budynku. Wybierajmy przede wszystkim oświetlenie Led, które pozwoli nam na zaoszczędzeniu zużycia prądu, co w przypadku prowadzenia tego typu działalności nie pozostaje bez znaczenia.