Projekt, jak i sam wybór lamp, które będą służyć jako oświetlenie sklepowe, często może stanowić nie lada wyzwanie. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju sklepu, w którym chcemy zamontować lampy, ale także od warunków, i wymagań oświetleniowych obiektu. Jak dobrze wiemy, lepiej wyeksponowany towar, który będzie dobrze oświetlony, znacznie szybciej przyciągnie uwagę klientów. Dziś nowoczesna technologia LED oferuje nam lampy sklepowe, które doskonale sprawdzą się do punktowego oświetlenia i dodatkowo wyeksponują sprzedawany towar, ale to nie wszystko. Znajdziemy również lampy dedykowane do głównego oświetlenia, które równomiernie oświetlą całe pomieszczenie.

Oświetlenie sklepowe LED

Oświetlenie sklepu spożywczego, odzieżowego, czy wielobranżowego będzie wymagało od nas użycia nieco innego rodzaju lamp, ze względu na typ towaru, jaki będziemy w naszym sklepie oferować.

Lampy sklepowe

W przypadku sklepu odzieżowego liczy się głównie mocne i równomierne oświetlenie na całej jego powierzchni. Bardzo ważne jest to, aby każda koszulka, czy spodnie zostały dostrzeżone przez potencjalnych klientów. W tym celu bardzo często stosuje się dodatkowe lampy, w miejscu wyeksponowania tych produktów. Lepiej oświetlone koszulki szybciej przyciągną naszą uwagę niż te leżące poukładane na szafce przy wejściu.

Oświetlenie sklepu odzieżowego

Przy oświetleniu sklepu spożywczego bardzo często spotykamy się także z wyeksponowaniem produktów poprzez ich odpowiednie doświetlenie. Bardzo często możemy zauważyć dodatkowe lampy w miejscach, w których znajdują się słodycze, czy pieczywo.

Lampy sklepowe

Halogeny sklepowe możemy podzielić na takie służące do punktowe i ogólnego oświetlenia. Tutaj możemy wyróżnić najczęściej wybierane do punktowego podświetlenia, czyli lampy szynowe LED. Są one bardzo wygodne ze względu na swoją mobilność, ale także bardzo praktyczne, dzięki wąskiemu kątowi świecenia. Dzięki nim w bardzo szybki sposób zmienimy położenie samej lampy, ale także kąt jej nachylenia.

Lampy szynowe LED

Reflektory szynowe

Kolejne lampy to te służące stricte do oświetlenia sprzedawanych produktów do tego typu oświetlenia, świetnie sprawdzają się niezbyt duże lampy liniowe. Współcześni klienci najczęściej decydują się tutaj na świetlówki LED T5 ze zintegrowaną obudową lub inne lampy ledowe.

Lampy liniowe LED


Lampy sklepowe w postaci zintegrowanych świetlówek T5 są szybkie i proste w montażu, a ponadto bardzo funkcjonalne. Tutaj możemy wybierać, czy nasze lampy mają świecić światłem ciepły, dziennym lub zimnym, a także zdecydować się na lampę z włącznikiem lub bez. Oczywiście dostępne są różne długości, dzięki czemu taką gotową oprawę będziemy mogli zamontować praktycznie wszędzie. Wielką ich zalętą jest to, że kupujemy praktycznie gotowe lampy, w bardzo niskiej cenie, które wystarczy podłączyć do prądu 230 V, aby zaczęły swoją pracę.

Oświetlenie sklepu spożywczego

Oświetlenie Ledowe i nasz sklep powinny idealnie ze sobą współgrać. Kolejną dosyć nowoczesną propozycją oświetlenia produktowego, są profile aluminiowe LED wraz z taśmami ledowymi. Tutaj mamy jeszcze więcej możliwości niż w przypadku gotowych lamp, ponieważ tą projektujemy sami od podstaw. Wybieramy nie tylko rodzaj profilu (dostępnych blisko 50), ale także ilość pasków LED, jakie w nim zamontujemy, a także ich moc. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać taśmę LED najsłabszą, czyli tą z diodami SMD 3528, ale także najmocniejszą, czyli taką wyposażoną w diody SMD 5630. W tym przypadku możemy pokusić się także o kolorowe oświetlenie w jednym kolorze (niebieski, czerwony, zielony, żółty), ale także wybór taśmy RGB lub RGBW, w której kolor światła dostosujemy do własnych potrzeb.

Ośwetlenie sklepu

Profile aluminiowe do taśm LED

Oczywiście to tylko kilka naszych propozycji odnośnie do oświetlenia produktowego w naszych sklepach stacjonarnych. Prócz tego możemy wybierać także plafony LED, oprawki sufitowe z żarówkami, czy innego rodzaju gotowe lampy. Technologia LED dzisiaj dysponuje ogromnymi możliwościami, dlatego taki wybór jest naprawdę szeroki. Wszystko zależy wyłącznie od naszej wyobraźni oraz indywidualnych preferencji i potrzeb.

Oświetlenie LED sklep

Najwyższy czas zająć się głównym oświetleniem naszego sklepu. Obecnie produkty do tego rodzaju zastosowań występują w bardzo atrakcyjnych cenach, dlatego coraz rzadziej współcześni klienci decydują się na oświetlenie sklepowe, gdzie ich wybór pada na lampy używane. Obecnie tradycyjne lampy rastrowe, czy inne źródła światła starego typu od razu są wymieniane na te ledowe. Przyczyną tego jest głównie energooszczędność. Inwestując w oświetlenie ledowe, zwróci nam się bardzo często nawet po roku użytkowania. Drugim chyba najważniejszym aspektem w tej sprawie jest jakość światła. Lampy sklepowe wykonane w technologii LED emitują znacznie przyjemniejsze dla oczu światło. Odczują to najbardziej pracownicy sklepu, którzy nie będą czuć się tak znużeni, jak to było w przypadku tradycyjnych lamp oświetleniowych.

Lampy do oświetlenia sklepu

Koniec krótkiego wstępu i przechodzimy do wyboru samych lamp. Tutaj podobnie jak w przypadku oświetlenia punktowego, mamy ogromny wybór. Zacznijmy może od tego najbardziej popularnego, czy świetlówek LED. Jeszcze dosyć niedawno sklepy były rozświetlane główne za pomocą opraw z tradycyjnymi świetlówkami gazowymi. Były to najczęściej zwykłe belki lub oprawy rastrowe w wersji z dwiema tubami 120 cm, lub czterema 60 cm. Dzisiaj jest to praktycznie coraz rzadziej spotykane. Zostały one zastąpione głównie świetlówkami ledowymi, które do pracy nie potrzebują żadnych stateczników, ani starterów i wystarczy podłączyć je bezpośrednio do prądu o napięciu 230 V. Tutaj prócz samych tub, wybieramy również rodzaj oprawy. Jeśli w naszym sklepie nie będą one narażone na podwyższoną wilgotność, czy kurz, ze spokojem możemy wybrać zwykłe belki, czy rastry. Jeśli jednak potrzebujemy dodatkowej ochrony dla naszych lamp, najlepiej wybrać oprawy hermetyczne. Kosz takiej z dwiema świetlówkami LED 120 cm zaczyna się już od 49 zł brutto.

Lampy świetlówkoweJeśli nie chcemy zmieniać całej oprawy, pamiętajmy o tym, że aby podłączyć świetlówkę LED do lampy starego typu, musimy odpowiednio ją przerobić.

Przerabianie opraw świetlówkowych


Kolejnym bardzo atrakcyjnym zamiennikiem tradycyjnych opraw rastrowych są panele LED. Są to lampy o wymiarach 30x3030x6060x6030x120 lub 60x120, które zostały wyposażone w zintegrowane źródło światła, ukryte najczęściej pod mleczną przesłoną. Emitują one jednolite światło na całej swojej powierzchni, dzięki czemu wyróżniają się one swoim wyglądem i są znacznie bardziej eleganckie od tradycyjnych lamp ze świetlówkami. Dzisiaj są one stosowane nie tylko w biurowcach, ale również w sklepach stacjonarnych.

Panele LED


W ofertach sklepów oświetleniowych dużą popularnością cieszą się także lampy liniowe. Są to odpowiedniki świetlówek, wyposażone w zintegrowane źródło światła. Kupując takie lampy, otrzymujemy gotowe oprawy, które wystarczy podłączyć do prądu, aby zaczęły swoją pracę. Dostępne są one w wielu długościach i możemy je zamontować zarówno natynkowopodtynkowo, czy zwiesić (w zależności od wybranego modelu). Bardzo wygodnym rozwiązaniem tych lamp jest możliwość liniowego łączenia. Taka opcja pozwoli nam na połączenie ze sobą nawet kilku lamp, tak aby stworzyły nam eleganckie, a zarazem bardzo skuteczne oświetlenie liniowe naszego sklepu. Tutaj podobnie jak w przypadku opraw świetlówkowych, możemy wybierać także lampy z klasą szczelności IP20, jak i te o podwyższonej odporności.

Oświetlenie liniowe LED

Oświetlenie sklepu spożywczego

Sklep spożywczy podobnie jak inne miejsca, w których pracują ludzie, powinien posiadać odpowiednie natężenie światła, za które odpowiadają normy PN-EN 12665:2008 i PN-EN 12464-1:2004. Dodatkowo w przypadku obiektów, w których znajduje się żywność, są parametry techniczne lamp świetlnych, które powinny być dopasowane odpowiednio do branży. Oświetlenie sklepu spożywczego może również odgrywać niebagatelną rolę i wydłużyć lub skrócić przydatność do spożycia mięsa, czy ryb. Tradycyjne lampy, które dosyć szybko się osiągały wysokie temperatury pracy, zdecydowanie szkodziły takim wyrobom. Dzisiaj lampy ledowe po pewnym czasie użytkowania podnoszą swoją temperaturę, lecz jest ona zdecydowanie niższa niż w przypadku opraw starego typu. Tutaj w przypadku produktowego oświetlenia najczęściej stosuje się światło neutralne oraz zimne o wysokim wskaźniku CRI. Dobrze oświetlone mięsa, bułki, czy inne produkty, których jakość nie odbiega od normy zdecydowanie, zwiększą zaufanie klientów, a także będą miały znaczący wpływ na ich dobrą sprzedaż.

Oświetlenie sklepowe

Oświetlenie sklepu odzieżowego

Dziś przechodząc się po galerii handlowej, spotkamy bardzo wiele sklepów odzieżowych, wykonanych w różnych stylach. Sklep oferujący odzież sportową będzie bardziej nowoczesny, natomiast te posiadające w ofercie odzież retro będą wykonane w stylu Vintage. Oczywiście każdy tego rodzaju sklep powinien posiadać oświetlenie, które odpowiednio rozświetli jego pomieszczenia, a także znakomicie wkomponuje się w jego całościowy styl i wizerunek.

Lampy do sklepu odzieżowego

Oświetlenie sklepu odzieżowego powinno się składać z lamp służących jako główne źródła światła i tych akcentowych, skupionych głównie na oświetleniu produktowym. Powinniśmy wybierać lampy o szerokim kącie świecenia, które równomiernie oświetlą całe nasze wnętrza, tak aby każdy z naszych produktów był zauważalny przez potencjalnych klientów. Kolejnym zabiegiem świetlnych, jakie coraz częściej stosują sklepy, jest akcentowe doświetlenie dla produktów promocyjnych, czy nowości. Lepiej oświetlona koszulka, czy spodnie szybciej przyciągają uwagę klienta i znacznie lepiej się sprzedają.