Wczesny poranek, za oknem jeszcze ciemno, a my musimy przygotować się do wyjścia z domu. Otwieramy, więc szafę, którą posiadamy w sypialni, aby skompletować ubiór (o ile nie przygotowaliśmy się w tej sprawie dnia poprzedniego). Niestety wczesna pora i poranny mrok uniemożliwia nam odnalezienie właściwego ubioru. Zmuszeni jesteśmy przemieścić się po pomieszczeniu, aby zapalić oświetlenie i niestety tym samym budzimy małżonkę/małżonka. Ileż razy każdy miał do czynienia z podobną sytuacją. Jakie mamy rozwiązania, aby temu zapobiec? Możliwe jest oczywiście osobne pomieszczenie garderobiane lub zabudowa szafy w innym pokoju niż sypialnia. Ze względu na ograniczony metraż mieszkania nie zawsze jest to niestety możliwe. Kolejnym rozwiązaniem jest oświetlenie szafy. Ułatwi ono odnalezienie właściwej garderoby, a korzystając z automatycznego włącznika oświetlenia do szafy, ograniczy konieczność przemieszczania się po pomieszczeniu w celu włączenia lub wyłączenia oświetlenia szafy przesuwnej, bo z takimi mamy głównie do czynienia.

Spis treści:

  1. Oświetlenie szafy przesuwnej
  2. Ledy w szafie
  3. Taśmy LED do szafy
  4. Oświetlenie LED półek szklanych

Oświetlenie szafy

Oświetlenie szafy przesuwnej

Oświetlenie do szaf przesuwnych najlepiej zaprojektować i wykonać na etapie tworzenia zabudowy szafy. Najkorzystniejsze okazuje się oświetlenie LED do szafy w postaci taśm LED umieszczonych w profilu aluminiowym. Stolarz/meblarz, nawet średnio wprawiony z łatwością wyfrezuje specjalne rowki w płycie, z której zbudowana jest szafa i w ich wnętrzu umieści profile z oświetleniem LED. W ten sposób otrzymujemy oświetlenie LED szafy idealnie dopasowane do wielkości danej jej części, LED-y do szafy przesuwnej będą miały długość dokładnie taką jak szerokość (w przypadku montaż oświetlenia w spodzie półki) lub wysokość szafy (wtedy gdy oświetlenie montowane jest w boku szafy). Możliwe jest także skorzystanie z rozwiązania w postaci drążka z podświetleniem LED. Jest to wytrzymały, aluminiowy drążek o średnicy takiej samej jak standardowe drążki do szafy. Możemy go wykonać, dokładnie na taką szerokość jak jest nam potrzebna w danej szafie. Oświetlenie LED szafy przesuwnej w postaci drążka może być skierowane w dół lub obustronnie (zarówno w dół, jak i w górę).

Oświetlenie LED w szafie

Ledy w szafie

Oświetlenie LED w szafie ma szereg plusów. Przyjemnie rozjaśni nam wnętrze szafy, dokładnie oświetlając znajdujące się w niej przedmioty i ubrania. Barwa światła uatrakcyjni wizualnie ubrania, które będzie oświetlać. Ciepła barwa sprawi, że oświetlone ubrania wyglądają bardzo przyjemnie i miło dla oka. Niestety kolory ubrań mogą wyglądać inaczej w świetle dziennym, a inaczej oświetlone światłem ciepłej barwy. Rozwiązaniem jest skorzystanie z oświetlenia o barwie dziennej. Jest ona najbardziej zbliżona do światła słonecznego, tym samym najmniej „przekłamuje” kolory tkanin. Do oświetlenia biżuterii możemy wykorzystać oświetlenie LED do szafy o barwie neutralnej. Jeśli natomiast drzemie w nas odrobina szaleństwa możemy zamontować LED-y do szafy w odważnym kolorze lub wielokolorowe RGB. Dzięki taśmie RGB ze sterownikiem na pilota uzyskamy oświetlenie szafy LED, które będzie charakteryzowało się kolorowymi efektami świetlnymi, sekwencją zmiany kolorów lub ustawimy taki kolor światła, jaki nam w danym momencie najbardziej odpowiada.

Oświetlenie do szafy przesuwnej

W celu wyeliminowania konieczności ręcznego sterowania oświetleniem możemy skorzystać z pomocy czujników zbliżeniowych. Spowodują one, że światło do szafy załączy się automatycznie po otwarciu drzwi szafy i samoczynnie wyłączy po ich zamknięciu. Podobne rozwiązanie sterowania oświetleniem mamy w lodówkach.

Taśmy LED do szafy

Taśmy LED stosowane do oświetlenia szaf przesuwnych są wysoko energooszczędne. 1 metr taśmy wykorzystuje jedynie ok. 4,5-5,0 W. Taśmy LED są elastyczne, możemy je docinać nożyczkami co 5 cm w przypadku taśm LED jednokolorowych i co 10 cm w przypadku taśm RGB, posiadają samoprzylepne podłoże, co jest ważne w przypadku gdy nie montujemy ich w profilach, tylko bezpośrednio do mebla. Posiadają różne zagęszczenie diod (od 30 do 120 LED/m), różne kolory świecenia (jak już wcześniej napisaliśmy, mogą być jednokolorowe lub wielokolorowe RGB), różną jasność (a co za tym idzie różny pobór mocy 1 mb taśmy), a także różne klasy szczelności (wodoodporności). Standardowo taśmy LED mają długość 5 m, spotykane jednak są i taśmy o większej długości. Możemy je łączyć ze sobą w celu osiągnięcia pożądanej długości odcinka. Charakteryzują się długą żywotnością, nawet do 50 tys. godzin świecenia. Do ich montażu możemy wykorzystać profile albuminowe z mleczną osłonką. Odpowiada ona za dokładne rozproszenie światła, a co za tym idzie dokładne oświetlenie wszystkich zakątków szafy.

Taśmy LED do szafy

Oświetlenie LED półek szklanych

Jeśli wnętrze naszej szafy posiada wbudowane półki szklane, możemy je również w bardzo atrakcyjny sposób, oświetlić uzyskując nowoczesny wygląd, a zarazem dużą funkcjonalność. Oświetlenie LED półek szklanych znajduje zastosowanie nie tylko w przypadku szaf. Ledy do półek szklanych znajdą zastosowanie we wszystkich miejscach, w których takie półki posiadamy. Regał z książkami, bibelotami, półka z płytami czy sprzętem RTV, witryna z kolekcją np. samochodzików, półki w kuchni czy łazience, barek i wiele innych miejsc będzie uatrakcyjnionych zastosowaniem podświetlenia pólek szklanych LED. Oświetlenie LED do półek szklanych to klips LED, czyli nakładka na tylną część półki posiadająca wbudowanych kilka diod LED, które w atrakcyjny sposób rozświetlą półkę. Klipsy rekomendowane są do półek szklanych o grubościach 4-8 mm, posiadających matowe krawędzie. W przypadku gdy chcemy zamontować oświetlenie LED półki szklanej nieposiadającej krawędzi do tego odpowiedniej, wystarczy zlecić usługę szlifowania krawędzi w zakładzie szklarskim. Dzięki odpowiedniej krawędzi uzyskamy efektowny efekt rozmycia światła na niej. Podświetlenie szklanych półek LED zapewni nam nowoczesny, interesujący i miły dla oka efekt świetlny, jest dyskretne, posiada nieduży rozmiar i zgrabną formę, charakteryzuje się dużą żywotnością i odznacza niewielkim poborem mocy. LED-y do podświetlania półek szklanych dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu każdy dobierze oświetlenie zgodnie z własnymi preferencjami.

Oświetlenie półek szklanych

Podsumowując temat oświetlenie do szafy przesuwnej w postaci taśm LED, profili z wbudowaną taśmą LED czy też klipsów LED okazuje się także i w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Oświetlenie LED szafy z drzwiami przesuwnymi, standardowej szafy z drzwiami otwieranymi na boki, a także garderoby jest rozwiązaniem funkcjonalnym (zwłaszcza w połączeniu z czujnikiem zbliżeniowym), nowoczesnym, estetycznym, miłym dla oka i energooszczędnym zarazem. Charakteryzuje się wysoką efektywnością (najbardziej energooszczędne źródło światła oferowane na rynku), trwałością (bardzo długi czas pracy), niską emisją ciepła (wysoka sprawność diody powoduje emisję bardzo małej ilości ciepła), a także ekologią (nie wymaga używania rtęci i innych metali niebezpiecznych dla środowiska).