Wybór gwintu i moc żarówki to nie wszystko, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Zakup nowych źródeł światła do naszego żyrandola, czy halogenów w łazience wiąże się również z wieloma innymi wyborami, które przez większość ludzi są pomijane (przez brak odpowiedniej wiedzy) lub niezauważane. W naszym wpisie postaramy się wyjaśnić Państwu, co oznaczają te wszystkie oznaczenia żarówek LED i czy mają one znaczenie w jakości i trwałości tego rodzaju produktów.

Szukasz odpowiednich żarówek LED? zadzwoń!

Moc żarówek LED

Jeszcze dosyć niedawno wybierając tradycyjne źródło światła, czy żarówki ledowe do domu zwracaliśmy głównie uwagę na jej pobór mocy (ilość watt). Wiadomo, im więcej żarówka będzie pobierać energii, tym jej światło będzie mocniejsze i jaśniejsze. W przypadku żarówek LED jest nieco inaczej. Tutaj bardzo często możemy spotkać się z żarówkami, które pomimo niższego poboru energii świecą równie mocno, jeśli nie mocniej od ich odpowiedników z wyższym poborem prądu. Tutaj główną rolę pomiarową odgrywa strumień świetlny żarówki, który podawany jest w lumenach. Lumen (oznaczenie LM) to nic innego jak jednostka miary strumienia świetlnego, która przedstawia nam skuteczność świetlną źródeł światła LED.

jasność żarówki

Ile lumenów ma żarówka?

Bardzo często spotykamy się z pytaniami typu „Ile lumenów ma żarówka 40W", czy „Ile lumenów ma żarówka 100W". Poniżej przedstawimy Państwu tabelkę, która w odpowiedni sposób powinna wyjaśnić wszystkie tego typu niepowiedzenia.

moc żarówki led a zwykłej

Już na pierwszy rzut oka mogą Państwo zauważyć, że strumień świetlny żarówki, który wynosi 1000 lumenów nie jest odpowiednikiem tradycyjnych 100W. Jest to najczęstszy błąd popełniany przez klientów sklepów z oświetleniem. Po szybkim zapoznaniu się z naszą tabelką już wiemy, że odpowiednikiem 100W jest żarówka led o mocy świetlnej 1521 lumenów, natomiast 40W, zastąpi nam LED o strumieniu świetlnym wynoszącym 470 lumenów.

LED - kąt świecenia

Kolejnym bardzo ważnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju produktu, jest kąt świecenia żarówki. Jest to bardzo ważne oznaczenie, dzięki któremu ilość lumenów wraz z odpowiednim rozsyłem światła pomoże nam odpowiednio rozświetlić całe pomieszczenie lub podświetlić wybrany element wnętrza. Tutaj mamy ogromny wybór, który zaczyna się już nawet od 16 stopni, a kończy na dookólnym kącie świecenia wynoszącym 360 stopni. Nie mniej ważnym elementem jest sposób montażu żarówki. Jeśli będzie ona zamontowana ku górze, to najlepszym wyborem są te o jak najszerszym kącie świecenia (kulki, świeczki). Jeśli ma to być punktowe oświetlenie, które oświetli wybrane przez nas elementy dekoracji, to tutaj najbardziej racjonalnym wyborem są spoty LED o wąskim kącie świecenia. Najczęściej wyposażone w skupiającą soczewkę, aby jak najmniej tracić na mocy świetlnej, uzyskując przy tym wymagany kąt świecenia.

Kąt świecenia żarówki

Barwa żarówek LED

Technologia LED to również możliwość wyboru odpowiedniej barwy światła. Jest to oznaczenie, które podawana jest w Kelwinach (K). Im niższa temperatura barwy danego źródła światła, tym jest ono cieplejsze. Na dobór odpowiedniego koloru świecenia znaczący wpływ ma przeznaczenie miejsca oświetlenia. Inną barwę światła dobierzemy do salonu, w którym się relaksujemy i inną w miejsca takie jak biuro, czy magazyn, gdzie pracujemy i potrzebujemy odpowiedniego doświetlenia.

Barwa światła żarówki LED


Temperaturę świecenia żarówki LED możemy podzielić na trzy podstawowe:

 • Barwa biała ciepła (2700 - 3500 Kelwinów) - jest to światło, które jest najbardziej zbliżone do koloru tradycyjnej żarówki żarówek. Jest to idealny wybór do pomieszczeń, w których relaksujemy się i odpoczywamy. Biały ciepły kolor światła sprzyja przytulnej atmosferze i sprawia, że pomieszczenia stają się znacznie bardziej przytulne. Najcieplejsze żarówki LED to te w wersji Filament. Posiadają one przezroczysty klosz i specjalną diodę wzorowaną na tradycyjnej żarówce wolframowej.
 • Barwa neutralna (4000-4500 Kelwinów) - inaczej zwana białą dzienną barwą, jest rodzajem światła, który słynie ze swojej uniwersalności. Jest to kolor światła pośredni pomiędzy tym ciepłym a zimnym, dając wrażenie najczystszej bieli. Doskonały wybór do nowoczesnym wnętrz i najczęściej wybierana barwa światła wśród naszych klientów.
 • Barwa zimna (4600-11000 Kelwinów) - jest to najchłodniejsza ze wszystkich kolorów światła żarówek LED. Jest to również barwa światła, która znacząco pobudza nasz organizm do działania i pracy. Miejsca, które oświetlimy zimnym światłem, są lepiej wyeksponowane i szybciej zauważalne przez ludzkie oko. Czym wyższa temperatura barwy tym światło wpada w lekkie odcienie niebieskiego.

Jest to podstawowy podział barw światła, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokusić się o zmieszanie dwóch, czy nawet trzech kolorów w jednym pomieszczeniu. Pozwoli nam to osiągnąć jeszcze bardziej nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie, które doskonale sprawdzi się w wielu sytuacjach.
kelwiny a barwa światła

Efektywność energetyczna LED

Oznaczenia żarówek energooszczędnych LED podobnie jak telewizorów ledowych, czy lodówek posiadają na swoim pudełku zapis na temat efektywności energetycznej. Tego typu informację o żarówce najczęściej znajdują się na jej opakowaniu. Efektywność energetyczna stanowi nic innego jak stosunek wydajności żarówek do ich poboru energii.

Efektywność energetyczna żarówek LED

Jest to oznaczenie oszacowane lub zmierzone, które wskazuje nam ilość energii, która zaoszczędzimy, nie tracąc przy tym na jakości oświetlenia. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej każdy tego rodzaju produkt oświetleniowy o mocy świetlnej powyżej 30 lumenów, powinien taką etykietę posiadać.

Klasy efektywności energetycznej żarówek LED:

 • A++ - najbardziej efektywna, którą posiadają najlepsze ledy o niskim poborze energii i dużej wydajności świetlnej.
 • A+ - druga z najlepszych klas efektywności, w której znajdziemy także bardzo energooszczędne produkt, które charakteryzują się niskim poborem energii.
 • A - w tej klasie znajdziemy średnie produkty LED, które względem efektywności do zużycia energii są na poziomie świetlówek kompaktowych.

Pozostałe z nich (B, C, D i E) są to klasy energetyczne o znacznie niższym stosunku wydajności do pobieranej energii. Do tego rodzaju klasy możemy zaliczyć między innymi lampy halogenowe, ksenonowe, czy też tradycyjne żarówki żarowe.

Współczynnik oddawania barw

CRI to jeden z najważniejszych parametrów we współczesnej technologii, oznaczający jakość światła emitowanego przez lampę, żarówkę, czy inny produkt oświetleniowy. Colour Rendering Index podawany czyli współczynnik oddawania barw jest w przedziale od 0 do 100. Im wyższy współczynnik tego parametru, tym światło jest bardziej naturalne i najbardziej zbliżonego do światła dzienne/słonecznego. W naszym kraju posiadamy normę PN-EN 12464-1:2004. Zaleca ona stosowanie źródeł światła o CRI>80Ra w miejscach, w których pracujemy. Jest to bardzo ważne dla ludzkiego oka, które miejscu oświetlonym światłem spełniającym te standardy będzie znacznie mniej męczyć się, ale także łatwiej dostrzeże ważne szczegóły.

Współczynnik oddawania barw


Gwint żarówki LED

W naszym artykule nie mogło oczywiście zabraknąć podstawowego oznaczenia wszystkiego rodzaju żarówek, czyli gwintu. Tutaj wybór jest ogromny, ponieważ najczęściej inny rodzaj trzonka znajdą Państwo w lampie kuchennej, w oprawkach łazienkowych czy w lampach parkingowych i ulicznych, a także lampach samochodowych.

Żarówki LED rodzaje gwintów

Najbardziej znane i najczęściej używane to:

 • E27 - „duży gwint” to trzonek, który bardzo często spotykamy w domach i mieszkaniach. W nazwie tego gwintu możemy znaleźć zarówno szerokość, jak i długość tego rodzaju trzonka, czyli 27 mm.
 • E14 - „mały gwint”, czyli rodzaj trzonka o średnicy znamionowej 14 mm. Jest to wkręcany rodzaj gwintu, który najczęściej używany jest w lampach i żyrandolach.
 • E40 - „gwint Goliata” największy wśród gwintów wkręcanych, który najczęściej możemy spotkać w oświetleniu ulicznym. Jest to doskonały wybór do lamp ulicznych i parkowych, które ze względu na rodzaj zastosowań mają dużo wyższą moc od żarówek domowych.
 • GU10 - to rodzaj trzonka najczęściej stosowany w ledowych zamiennikach tradycyjnych halogenów. Podobnie jak większość gwintów wkręcanych, są to źródła światła najczęściej pracujące przy prądzie o napięciu 230V.
 • MR16/G4/GU5,3 - trzonek wtykowy (piny umieszczone w odległości 5,3 mm od siebie) to bardzo często spotylany gwint w niezbyt mocnych żarówkach ledowych, który stanowi naturalny zamiennik tradycyjnych halogenów zasilanych napięciem 12V. Możemy również spotkać żarówki ledowe z tym gwintem, zasilane prądem o napięciu 230V.
 • G9 - gwint z mocowaniem na wcisk, najczęściej stosowany w małych lampach ściennych i sufitowych. Idealna żarówka w miejsca o ograniczonej powierzchni.
 • GX53 - trzonek z mocowaniem bagnetowym, stosowany najczęściej w płaskich lampach i oprawach. Tego typu żarówki działają pod napięciem 12V i montujemy je, przekręcając o ćwierć obrotu.
 • G53 - trzonek, który znajdziemy w popularnych żarówkach AR111. Pracują one pod napięciem 230V i mocujemy je za pomocą śrubek lub zacisków.

Każdy z gwintów posiada odpowiedni symbol i oznaczenie. Możemy spotkać się także z gwintem o oznaczeniu N. Oznacza to, że jego trzonek został wykonany z materiałów niemetalowych.

Inne oznaczenia

 • Trwałość    Trwałość żarówki LED

Podawany w godzinach, szacunkowy czas świecenia lampy. Najczęściej generowany ze względu na strumień świetlny, który nie spadnie poniżej 70% wartości początkowej.

 • Liczba włączeń i wyłączeń  Liczba włączeń i wyłączeń żarówki

Na opakowaniach żarówek ledowych znajdziemy także podaną szacunkową liczbę włączeń i wyłączeń produktu. Najwyższej jakości LEDy deklarują nawet 100 000 cykli natomiast wśród standardowych, możemy zauważyć około 30 000 cykli.

 • Oznaczenie diody   Oznaczenie diody

Produkty wykonane w technologii LED posiadają źródło światła w postaci diod ledowych. Na opakowaniach żarówek możemy znaleźć rodzaj użytych diod LED, które będą emitować nasze światło. Najczęściej możemy spotkać tam diody LED SMD (powierzchniowo-montowane) o szerokim kącie świecenia (SMD 2835/3528/5050) lub diody COB, idealne do punktowego oświetlenia.

 • Temperatura pracy  Temperatura Pracy

Zakres temperatury, w której dana żarówka ledowa będzie odpowiednio pracować i nie straci na swojej trwałości i jakości.

 • Cosinus Fi  Cosinus Fi

Współczynnik mocy, który określa bierne zużycie prądu przez żarówkę ledową. Mierzony jest poprzez stosunek mocy użytecznej do iloczynu napięcia i prądu.

 • Znak przekreślonego konteneraSegregacja żarówek

Oznacza, że żarówki po zużyciu nie można wyrzucić do kosza razem z innymi odpadami. Należy przekazać go do punktu zbiórki elektrośmieci.

Oznaczenia żarówek LED