Panele LED to energooszczędny i elegancki zamiennik tradycyjnych opraw rastrowych ze świetlówkami. Świecą one w całości jednolicie na całej swojej powierzchni, a zamontować możemy je na aż trzy różne sposoby. Do montażu paneli LED dostępne są także dedykowane akcesoria, znacznie powiększające pole manewru podczas ich instalacji. Są to klipsy montażowe, ramki natynkowe i stalowe linki. Każde z nich pozwoli nam zamontować panel LED natynkowo, podtynkowo lub zwiesić.

Spis treści

Panel LED

Montaż natynkowy

Panel LED możemy zamontować natynkowo, wykorzystując do tego dedykowane ramki natynkowe. Są one dostępne w kolorze białym i srebrnym oraz w wymiarach: 30x120 i 60x60.

Ramka natynkowa do Panelu LED

W zestawie z ramką otrzymujemy:

 • Ramkę do złożenia
 • Śrubki do skręcenia ramki
 • Kołki montażowe

Przed rozpoczęciem montażu powinniśmy odpowiednio spasować każdą część ramki, tak aby później za pomocą śrubek, które otrzymamy w zestawie, moglibyśmy każdą z tych części odpowiednio przykręcić i zamocować.

Montaż ramki natynkowej

Ramki natynkowe do paneli LED

Po odpowiednim spasowaniu każdej strony ramki możemy przejść do jej skręcenia. Zrobimy to za pomocą najpopularniejszego śrubokręta gwiazdkowego. Ważne jest, aby nie przesadzić z siłą i dokręcić każdą stronę z odpowiednim wyczuciem, tak aby nie zniszczyć samej ramki.

Skręcenie ramki natynkowej Panelu LED

Jak złożyć ramkę natynkową do panelu LED

Po złożeniu ramki możemy przejść do jej montażu na suficie. Zacząć musimy oczywiście od przymierzenia jej i zaznaczenia miejsc, w którym zamocujemy wkręty.

Ramka natynkowa Panel LED

Otwory do ramki natynkowej

Po zaznaczeniu otworów możemy przejść do wywiercenia otworów. Zrobimy to wiertłem do betonu o średnicy 5 mm. Powinniśmy przygotować 6 otworów.

Wiercenie otworów do Panelu LED

Otwory do ramki natynkowej Panel LED

Teraz odkręcamy jeden bok ramki i przykręcamy ją do sufitu. 

Przykręcanie ramki natynkowej Panelu LED

Montaż ramki natynkowej do Panelu LED

Ramka natynkowa z Panelem LED

Po upewnieniu się, że ramka jest już stabilnie zamocowana, możemy podłączyć zasilacz do Panelu. Najpierw podłączamy go do prądu 230V, a następnie do naszej lampy (Pamiętajmy, że prąd do zasilacza nie może dochodzić w momencie, kiedy nie jest on podłączony do panelu. Może to grozić jego uszkodzeniem lub przepaleniem). Zasilacz po podłączeniu kładziemy pod panelem, a następnie wsuwamy lampę w ramkę.

Podłączenie zasilacza do Panelu LED

Zasilacz Panel LED

Panel natynkowy i zasilacz LED

Panel LED i ramka natynkowa

Wsuwanie panelu LED w ramkę natynkową

Panel LED w ramce natynkowej

Po stabilnym zawieszeniu panela przystępujemy do przykręcenia ostatniej części ramki. Podobnie jak to robiliśmy wcześniej, przykręcamy ją za pomocą dwóch śrubek po obu stronach ostatniej części.

Montaż ramki natynkowej

Skręcanie ramki natynkowej panelu LED

Składanie ramki natynkowej panelu LED

Po dokręceniu ostatniej śrubki panel LED jest gotowy do pierwszego uruchomienia i pracy. Pamiętajmy, aby w żadnym wypadku nie włączać go przed zakończeniem prac instalacyjnych.

Panel LED natynkowy

Panel natynkowy LED

Montaż podtynkowy

Panel LED możemy także wpuścić we wcześniej przygotowany otwór montażowy. Do tego celu będziemy potrzebować klipsów montażowych. Jest to element dodatkowych akcesoriów montażowych do Paneli LED, które mogą Państwo dokupić razem z samymi lampami. W skład klipsów montażowych wchodzą:

 • 4 klipsy montażowe
 • 10 śrubek

Do montażu przyda nam się także:

 • wkrętarka
 • wiertło o średnicy 1,5 mm
 • śrubokręt gwiazdkowy
 • miarka
 • ołówek
 • taśma izolacyjna

Panel LED i klipsy montażowe

Klipsy montażowe nie zawsze będą w pełni kompatybilne z panelem LED. W zależności od producenta klipsów, będziemy musieli nawiercić dodatkowe otwory do ich odpowiedniego przykręcenia. 

Powinniśmy oczywiście zacząć od odpowiednich pomiarów otworów na klipsie, jak i zaznaczeniu ich z tyłu panelu.

Panel LED montaż podtynkowy

Panel LED montaż podtynkowy

Panel LED - zaznacznie otworów na klipsy

Po dokładnym zaznaczeniu otworów wykręcamy jedną śrubkę z panelu i wywiercamy otwór na drugą śrubkę. Do tego użyjemy wkrętarki i wiertła o średnicy 1,5 mm. Aby mieć pewność, że nie przewiercimy się przez całą lampę, możemy zaznaczyć sobie granicę na wiertle (będzie to około 0,5 cm). Najlepiej wykorzystać do tego zwykłą taśmę izolacyjną.

Panel LED - przykręcanie klipsów

Panel LED - instalacja klipsów

Panel LED - wiertło 1,5 mm

Granica na wiertle - montaż Panelu LED

Przewiercanie się przez Panel LED

Przykręcanie klipsów do Panelu LED

Klipsy montażowe do panelu LED

Robimy to dokładnie tak samo dla pozostałych trzech klipsów, pamiętając o tym, aby ich montaż był symetryczny, względem wszystkich stron panelu.

Klipsy montażowe - Panel LED

Panel LED podtynkowy

Po zamontowaniu wszystkich 4 klipsów Panel LED jest gotowy do włożenia we wcześniej przygotowany otwór montażowy. Pamiętajmy o tym, aby na Panelu umieścić zasilacz, który następnie podłączymy do prądu 230V.

Montaż zwieszany

Panele LED mogą posłużyć nam także jako lampy wiszące. Do tego typu instalacji będziemy potrzebować dedykowanych akesoriów, w skład których wchodzą:

 • stalowe linki o długości 1 m każda
 • uchwyty stropowe
 • kołki montażowe
 • uchwyty
 • nyple
 • śrubki

Stalowe linki do paneli LED

Montaż rozpoczynamy od przymocowana 4 uchwytów do panelu. Zrobimy to w bardzo prosty sposób, odkręcając jedną ze śrubek z tyłu lampy, a następnie przymocowując sam uchwyt. Robimy to dokładnie w tych samych miejscach, dla wszystkich czterech uchwytów.

Panel LED - montaż zwieszany

Panel LED zamontowany na linkach

Panel LED - uchwyty do stalowych linek

Po zamocowaniu uchwytów możemy swobodnie przeciągnąć przez nie linki, która same zablokują się na końcowej blokadzie. Teraz możemy włożyć na linki również nyple, które później dokręcimy do uchwytów stropowych.

Panel LED - montaż stalowych linek

Panel ledowy - montaż na linkach

Po zamocowaniu wszystkich uchwytów i linek do panelu możemy przejść do jego montażu. Rozpocząć instalację powinniśmy oczywiście od wykonania dokładnych pomiarów, tak, aby sam Panel LED wisiał prosto i równolegle względem miejsca jego montażu.

Montaż zwieszany Panelu LED - zaznaczanie otworów

Po zaznaczeniu otworów możemy przejść do ich wywiercenia. Użyjemy do tego wiertarki i wiertła o średnicy 5 mm.

Otwory do montażu zwieszanego panelu LED

Następnie w otwór, przykręcamy uchwyt stropowy

Montaż linek stalowych do Panelu LED

Uchwyt stropowy - Panel LED

Po wykonaniu wszystkich czterech otworów możemy przejść do zawieszenia panelu. Przez nypel przeciągamy stalową linkę, a następnie wkładamy ją w otwór znajdujący się na samym uchwycie. Po wszystkim przykręcamy nyple do uchwytów i zwis jest już gotowy. Nadmiar linki możemy bez problemu przyciąć, za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi.

Montaż Paneli LED na linkach zwieszanych

Montaż zwieszany Panelu LED

Docięcie linki stalowej do zwieszania Paneli LED

Po zwieszeniu panelu jest on gotowany do podłączenia do prądu. Zasilacz zewnętrzny możemy umieścić na tylnej obudowie lampy, a następnie podłączyć go do wyjścia prądu 230V. 

Panel LED zwieszany

Podsumowanie

Montaż Panelu LED nie jest zbyt trudny, a wszystkie potrzebne do tego akcesoria znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym. Pamiętajmy jednak, że tego typu instalacjami zajmować powinni się jedynie profesjonalni monteży, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa.