Profile do taśm LED to produkty, które powstały w związku z rozwijającym się trendem w oświetleniu, w którym coraz częściej decydujemy się na paski ledowe. Profile LED mogą być wykonane zarówno z PCV, jak i odlewu aluminium. Z mojej strony mogę zdecydowanie polecić te wykonane z aluminium, które nie tylko zwiększą możliwości montażowe naszego paska, ale także odpowiednio odprowadzą z niego ciepło. Obecnie na rynku dostępne jest wiele modeli profili aluminiowych, a innowacyjnym producentem pod tym względem jest firma Lumines. Jest to polski producent znany już w całym naszym kraju, który oferuje 50 różnych rodzajów profili aluminiowych, od meblówek zaczynając, a na architektonicznych kończąc.
Profil aluminiowy LED jako radiator taśm ledowych
Aluminium to materiał, który doskonale współpracuje z nowoczesnymi technologiami, a także z oświetleniem LED. Bardzo często możemy dzisiaj spotkać zarówno żarówki ledowe z aluminiowym radiatorem, czy lampy zewnętrzne, wyposażone w obudowy z odlewu aluminium. Pełni on w takich produktach funkcję radiatora, który odprowadza ciepło i znacząco wydłuża żywotność samych diod LED. Ponadto jest to materiał nierdzewny, a zarazem elastyczny i łatwy w obróbce, przez co tak często wykorzystywany w czasie produkcji ledów.
Jak już dobrze wiemy, taśm LED nie powinniśmy instalować bezpośrednio na ścianie, karton-gipsie, czy innych powierzchniach, na których nie będą posiadać optymalnych warunków pracy. Korytka do ledów są idealnym rozwiązaniem tego problemu. Zwiększają one nie tylko możliwości instalacyjne samych ledów, ale także znacznie wydłużają ich żywotność. Listwa aluminiowa LED to także produkt, który pozwoli nam ochronić naszą taśmę przed kurzem, oderwaniem, czy przypadkowym uszkodzeniem.
Trudniej będzie nam ingerować w pasek ledowy, jeśli będzie on ukryty w profilu aluminiowym i osłonięty dedykowanym kloszem. Oczywiście wszystkie listwy ledowe posiadają odpowiednie akcesoria montażowe, dzięki czemu większość z nich zamontujemy na dedykowanych uchwytach, a i bardzo często będziemy mogli spotkać profile LED, które do montażu nie potrzebują nawet wkrętów montażowych. Wystarczy nam jedynie dwustronna taśma lub dobry klej montażowy.
Listwa aluminiowa LED
Profile aluminiowe do taśm LED to nic innego jak specjalne listwy, na których naklejamy pasek ledowy, a następnie całość montujemy w wybranym przez nas miejscu. Listwy do taśm LED w najprostszej formie dostępne są już od niecałych 6 złotych za metr bieżący, co w przypadku instalacji pełnej rolki taśmy przekłada się na około 30 złotych. Nie jest to zbyt duży wydatek w przypadku niezbyt skomplikowanej instalacji ledowej, a pierwsze różnice zobaczą Państwo już po pierwszych 6 miesiącach użytkowania. Taśmy LED (najczęściej te najtańsze), które zostały zamontowane bezpośrednio na ścianie, zaczynają się powoli odklejać, i możemy zauważyć również nieco inną ich barwę światła. Są to pierwsze oznaki tego, że diody LED zaczynają powoli się przepalać. W przypadku montażu taśmy w profilu aluminiowym nie uświadczymy takiego efektu. Odtłuszczona szyna LED bardzo dobrze trzyma pasek ledowy, a aluminium doskonale odprowadza ciepło z samym diod LED.
Profil ledowy jest w stanie wydłużyć żywotność taśmy nawet dwukrotnie, a w przypadku ich tanich odpowiedników okazuje się niezbędny do długiej i bezawaryjnej pracy. Nawet najsłabsze taśmy LED o poborze mocy 2,4W/m potrzebują odpowiedniego radiatora, który zapewni im swobodne odprowadzanie ciepła. Właśnie w tym celu producenci profili prześcigają się w tworzeniu nowych listw aluminiowych, które spełnią większość wymagań współczesnych klientów. Dzisiaj profile LED możemy podzielić na 5 podkategorii ze względu na rodzaj montażu i zastosowanie.
Profile aluminiowe - rodzaje
- Profil LED kątowy - przystosowany do montażu w narożnikach ścian, idealny do stworzenia kierunkowego oświetlenia.
- Profil LED wpuszczany - idealny do wpuszczenia we frez między innymi w sufitach podwieszanych.
- Profil LED okrągły - nowość, która świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach i posiada szeroki wachlarz możliwości.
- Profil LED szeroki - wersja architektoniczna, umożliwiająca stworzenie własnych, mocnych lamp ledowych.
- Profil LED natynkowy - rodzaj prostych profili, służących głównie do oświetlenia meblowego odprowadzania ciepła z diod LED.
- Profil LED podłogowy - listwa aluminiowa o podwyższonej odporności, która świetnie sprawdzi się do instalacji w podłogach, na schodkach, czy miejscach o podwyższonej wilgotności.
- Profil schodowy LED - dedykowane listwy ledowe, służące do oświetlenia stopni schodowych. Wytrzymałe i trwałe, po których będziemy mogli swobodnie stąpać.
Oczywiście do większości z profili aluminiowych będziemy mogli wybrać odpowiedni klosz, który dodatkowo ochroni taśmę ledową i odpowiednio rozproszy jej światło. Klosze dostępne są sześciu typach (Slim, Basic, Double, Terra, Wide, Super Wide), w pięciu wersjach przezroczystości (mleczny, mrożony, transparentny, Frosted, Frosted mleczny) i rozmiarach dostosowanych do wymiarów profili. Mowa tutaj oczywiście o profilach Lumines, czy jednej z najprężniej rozwijających się firm, zajmujących się produkcją profili LED.
Profil LED narożny
Bardzo często taśmy LED montowane są w narożnikach ścian czy w miejscu łączenia ich z sufitem. Tutaj prosty profil nie posłuży nam więcej niż do oświetlenia samej ściany, dlatego w tego typu przypadkach powinniśmy użyć specjalnie do tego stworzonych listw ledowych
Profil LED kątowy dostępny jest w dwóch wersjach.
Pierwsza z nich to profil aluminiowy C jest to symetryczna opcja, która posiada ścianki o równym pochyleniu na poziomie 45 stopni. Jest to idealny wybór, kiedy chcemy zamontować go we wnęce o kącie prostym, aby strumień światła taśmy był równą jego przekątną.
Drugi z nich to profil aluminiowy H posiada dwie ścianki o różnym kącie nachylenia, przez co w zależności od strony montażu, jego kąt świecenia będzie inny. Z jednej strony uzyskamy kąt świecenia na poziomie 30 stopni względem miejsca montażu, a z drugiej będzie to 60 stopni.
Profil LED szeroki
Profil aluminiowy LED szeroki to najczęściej architektoniczna listwa ledowa, przystosowana do montażu od 3 do nawet 6 taśm LED. Instalując w nich 6 pasków LED równolegle (najmocniejszych SMD 5630) na jednym metrze, otrzymamy lampę o mocy nawet około 100W. Tutaj oczywiście również mamy ogromne bogactwo wyboru, kilka naprawdę ciekawych pozycji, które będziemy mogli zarówno zamontować przy użyciu profili montażowych, a także wpuścić w sufit podwieszany, czy zwiesić za pomocą stalowych linek.
Profil LED szeroki stanowią między innymi takie listwy LED jak:
- Largo - szeroki profil z możliwością instalacji aż 6 pasków LED. Przystosowany do montażu natynkowego lub wpuszczanego za pomocą profili montażowych.
- inLargo, Sorga - profile wpuszczane, które idealnie sprawdzą się, kiedy będziemy potrzebować mocnej dawki światła, i lampy którą dyskretnie ukryjemy w zabudowie.
- Topo, Pero, Veda - jest to seria profili sufitowych, które zamontujemy, wpuszczając w nasz sufit. Wszystkie z nich świecą światłem odbitym, przez co w każdym przypadku unikamy patrzenia się bezpośrednio na świecące diody LED.
- Inso, Iledo - chyba najbardziej uniwersalne listwy LED, w których zamontujemy trzy paski ledowe na spodzie, a dodatkowe będziemy mogli dokleić na ściankach bocznych profilu. Dostępne zarówno w wersji natynkowej, jak i podtynkowej.
Tego rodzaju listwy aluminiowe do taśmy LED są najczęściej wykorzystywane jako główne lampy oświetleniowe. Możemy je spotkać zarówno w domowym, biurowym, jak i publicznym oświetleniu, ale także świetnie sprawdzą się do stworzenia opraw, służących do dodatkowego doświetlenia wybranych przestrzeni.
Gięcie profili aluminiowych
Listwy do oświetlenia LED wykonane z aluminium nie są zbyt proste w gięciu i wyginaniu. Gięcie profili aluminiowych jest możliwe wyłącznie w przypadku tych płaskich (wśród profili Lumines jest to typ „D”) Aluminium jest proste w obróbce, ale ze względu na wysokość ścianek bocznych listwy, taki profil jak na przykład typ Y jest całkowicie niemożliwy w gięciu, podobnie w przypadku większych profili architektonicznych. Profil aluminiowy D nie ma takiego problemu i w najczęściej właśnie on jest wykorzystywany w miejscach, w których potrzebujemy lekko pochylonej lub wygiętej instalacji.
Najlepszym wyborem jednak do skomplikowanych instalacji jest profil LED z PCV. Nie odprowadza on tak ciepła, jak ten wykonany z aluminium, ale zapewni nam dodatkową ochronę naszego paska ledowego. Profil elastyczny tego typu pozwala na dowolną ingerencję w jego kształt i wygląd, bez potrzeby skomplikowanych narzędzi.
W momencie, kiedy czeka nas wyginanie profili, czy gięcie kątowników pamiętajmy o tym, że tutaj liczy się przede wszystkim dokładność. Kiedy popełnimy błąd, bardzo ciężko wrócić do stanu początkowego, dlatego gięcie aluminium powinniśmy zostawić doświadczonym profesjonalistom.