Gwint E27, czy gwint E14 to chyba najpopularniejsze rodzaje trzonków stosowanych w żarówkach. Pamiętajmy jednak o tym, że jest ich o wiele więcej i są to nie tylko gwinty wkręcane, ale również wciskane. Rodzaje trzonków żarówkach, dostępne są w bardzo wielu opcjach, dlatego do rozpisania się nad każdym z nich potrzebowalibyśmy poświęcić cały nasz blog. Z tego powodu w naszym wpisie zajmiemy się najczęściej wybieranymi przez klientów, domowymi trzonkami żarówek LED, które dzisiaj najczęściej spotykamy w lampach i innych oprawach świetlnych.

Szukasz żarówek? zadzwoń!

Rodzaje gwintów i ich podział

Gwinty żarówek możemy w pierwszej kolejności podzielić na te wciskane i przekręcane. Do tej pierwszej grupy zaliczamy gwint Edisona i jego różne rodzaje, czyli trzonek E14, E27, E40, czy inne bardziej nietypowe żarówki z trzonkiem E5, czy E10.

Gwint Edisona

Druga grupa to przede wszystkim różne rodzaje żarówek halogenowych. Do tego grona możemy zaliczyć gwint MR16, G9, czy trzonek G53, G5, G5,3. Do obu podgrup możemy zaliczyć jednak gwint GU10. Trzonek o oznaczeniu GU10 najpierw wciskamy, a następnie przekręcamy o 1/4 obrotu.

Gwinty halogenowe

Nie możemy zapomnieć również o żarówkach samochodowych LED, które coraz prężniej i częściej wykorzystywane są przez współczesnych kierowców. Prócz klasycznych zamienników znajdziemy żarówki samochodowe z trzonkami BA15S, BAY15D, BA9S, W5W, C5W, C10W.

Żarówki samochodowe

Rozmiary gwintów

Oznaczenia gwintów to najczęściej ich rodzaj oraz wielkość. Dla przykładu gwint E27 - E oznacza przynależność do grupy trzonków Edisona, natomiast liczba 27 jest przybliżoną średnicą znamionową gwintu podaną w milimetrach. Tutaj możemy natrafić również na oznaczenie w stylu E27/N. Oznacza to, że gwint danej żarówki został wykonany z niemetalowych materiałów.

Gwint Edisona

Inaczej jest nieco, kiedy pod lupę weźmiemy oznaczenia żarówek halogenowych. Żarówki oznaczone literką G są określeniem gwintów bagnetowych. Liczba, którą możemy znaleźć obok oznaczenia tego gwintu, wyznacza odległość pomiędzy dwoma jego bagnetami, podaną w milimetrach. Dla przykładu odległość pomiędzy dwoma wtykami żarówki LED GU10 wynosi 10 mm, natomiast G53 - 53 mm.

Gwint GU10

Teraz pewnie spytacie czym kierowano się nazywając gwint MR16. To coraz częściej używana nazwa, dla żarówek halogenowych z trzonkiem GU 5,3, w którym odległość pomiędzy bagnetami, zgodnie z nazwą wynosi 5,3 mm. Skąd więc wzięła się liczba 16 przy oznaczeniu tego gwintu? Już odpowiadamy. Jest to wysokość od końca gwintu do poziomego nacięcia na obudowie żarówki (oznaczającego wpust na zatrzask, który podtrzymywał ją w starodawnych oprawkach), która wynosi dokładnie 16 mm. Jak można przypuszczać podobnie jest w przypadku żarówki LED MR11, której wysokość w tym przypadku wynosi 11 mm.

Trzonek MR16

Rodzaje gwintów i ich oznaczenia

Najbardziej popularne rodzaje gwintów żarówek w naszym kraju to te Edisona i halogenowe o oznaczeniu G. Coraz większą popularność zyskują również samochodowe, służące do oświetlenia wnętrza auta, czy tablicy rejestracyjnej.

Zacznijmy więc od gwintów o oznaczeniu E, czyli wkręcanych. Poniższa tabela przedstawia wszystkie trzonki żarówek z rodziny wkręcanych (Edisona).

Gwint Edisona

Najpopularniejsze z nich to:

Gwint E10 - trzonek o średnicy 10 mm, który bardzo często możemy spotkać w zabawkach, czy latarkach. Przystosowany do pracy pod bezpiecznym napięciem.

Gwint E10

Gwint E14 - żarówka na mały gwint to bardzo popularne rozwiązanie we współczesnych lampach, żyrandolach, czy kinkietach. Wyposażona w trzonek E14 (średnica znamionowa 14 mm) dostępna jest zarówno kształcie świeczki, reflektora, czy kulki.

Gwint E14

Gwint E27 - żarówki na duży gwint możemy spotkać praktycznie wszędzie, a swoją popularność zapewniają również uniwersalnym mocom. Żarówki energooszczędne na gwint E27 możemy kupić zarówno o mocy 0,5W (typowo dekoracyjna), jak i o mocy aż 38W, która zastąpi tradycyjną żarówkę 300W.

Gwint E27

Gwint E40 - zwany trzonkiem Goliata, jest to mocowanie dedykowane do żarówek ulicznych. Idealnie sprawdza się wśród potężnych lamp ledowych o dużych mocach.

Gwint E40

W kolejnym naszym zestawieniu znajdą się różne rodzaje żarówek halogenowych. Poniżej w tabeli znajdą Państwo wszystkie dostępne żarówki i podział gwintów. Różne typy żarówek halogenowych dostępne są zarówno w wersji zasilanej 12V, jak i 230V.

Rodzaje trzonków żarówek

Najczęściej używane:

Gwint GX53 - płaska żarówka ledowa, którą najczęściej spotykamy w nowoczesnych żyrandolach, czy lampach ledowych. Średnica rozstawu jej trzonków wynosi 53 mm.

Gwint GX53

Gwint GU10 - różne rodzaje żarówek LED GU10 oraz możliwość ich podłączenia bezpośrednio do sieci napięcia 230V, zdecydowały o tak dużej popularności tego modelu. Odległość między bolcami tej żarówki wynosi równo 10 mm.

Gwint GU10

Gwint G4 - to trzonek wciskany, charakteryzujący się odległością między bolcami, wynoszącą 4 mm. Jest to gwint używany zazwyczaj w małych żarówkach typu "sztyft" lub "talerzyk".

Gwint G4

Gwint MR16/Trzonek gu5 3 - halogenowa żarówka wciskana, wyposażona w dwa igiełkowate bolce, które oddalone są od siebie o 5,3 mm. Energooszczędny zamiennik tradycyjnych halogenów, dostępny zarówno w wersji pod 230V, jak i 12V.

Gwint MR16

Gwint G9 - trzonek wciskany, w którego wyposażone zostały niezbyt wielkie żarówki zasilane prądem o napięciu 230V. Tego typu źródła światła możemy spotkać w nowoczesnych żyrandolach i kinkietach. Rozstaw bolców tego gwintu wynosi równo 9 mm.

Gwint G9

Ostanie nasze zestawienie to oczywiście żarówki samochodowe LED. Jest to coraz prężniej rozwijająca się kategoria produktów, a i kierowcy coraz częściej decydują się na oświetlenie wykonane w technologii LED.

Trzonki żarówek samochodowych

  • Żarówki postojowe - gwint wkręcany, wyposażone w źródła światła SMD
  • Gwint W5W - do świateł pozycyjnych i oświetlenia wnętrza
  • Gwint C5W - do oświetlenia tablic rejestracyjnych
  • Gwint C10W - o długości 42/43mm, do oświetlenia tablic rejestracyjnych, 

Żarówki samochodowe

Przyłożyliśmy wszelkich starań, aby jak najbardziej rozjaśnić Państwu różne rodzaje gwintów żarówek ledowych. Bardzo często możemy spotkać się z sytuacją, kiedy po samym wyglądzie nie będziemy w stanie sterdzić, z jakim modelem żarówki mamy tutaj do czynienia. Ten wpis ma na celu właśnie odpowiedź na te i inne pytania związane z trzonkami żarówek ledowych.

Rodzaje gwintów