Jaki ściemniacz do żarówek LED wybrać? Jest to bardzo trudne pytane ze względu na różnorodność prężnie rozwijającej się technologii LED. Musimy zwrócić uwagę także na to, że nie wszystkie żarówki ledowe są ściemnialne, a nawet większość z nich, którą zasilamy napięciem 230V nie jest do tego systemu przystosowana. W tego rodzaju wypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zakup żarówek dedykowanych do danego systemu sterowania, lub przejście na instalację 12V, która jest zdecydowanie łatwiejsza w sterowaniu. 

Potrzebujesz sprawdzonych żarówek ściemnianych? Zadzwoń!

Ściemniacz LED - co to jest i jak to działa

Ściemniacz światła LED to urządzenie służące do sterowania jednokolorowym oświetleniem. Prócz możliwości ściemniania lub rozjaśniania światła, będziemy mogli również korzystać z wielu innych funkcji, w które został wyposażony dany ściemniacz. Są to między innymi różne tryby świecenia, czy możliwość wyłączenia oświetlenia po pewnym czasie. Wszystko oczywiście zależy od wersji kontrolera, który wybraliśmy. Możemy je podzielić na dwa podstawowe modele i są to:

  • ściemniacz LED 12V
  • ściemniacz LED 230V

Te pierwsze to kontrolery 12V, które doskonale sprawdzą się do sterowania niskonapięciowym oświetleniem takim jak: taśmy LED, moduły LED, oraz żarówki ledowe z wkręcanym gwintem, czy halogenowe o niskim napięciu zasilającym. Ta druga opcja została przeznaczona do ściemnialnych źródeł światła 230V, które podłączamy bezpośrednio do sieci napięcia, jakie obowiązuje w naszym kraju. Są to najczęściej żarówki LED przystosowane do ściemniaczy, z wbudowanymi sterownikami. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się czegoś więcej na temat nie tylko kolorowego oświetlenia, ale również RGB, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem „Jak ustawić sterownik RGB”.

Ściemniacz do żarówek LED

W zależności od systemu oświetlenia jak występuje w naszym domu lub firmie, będziemy musieli wybrać odpowiedni ściemniacz światła. W przypadku instalacji niskonapięciowym opartych na taśmach, czy modułach LED możemy znaleźć:

  • ściemniacz LED na pilota
  • ściemniacz do taśm LED, który obsłuży również dedykowane do danego systemu sterowania źródła światła MI-LIGHT
  • ściemniacz natynkowy
  • ściemniacz ścienny
  • ściemniacz LED dotykowy

Ściemniacz LED 12V


Jeśli chodzi o żarówki LED 12V należy tutaj szukać dedykowanych źródeł światła do danego systemu sterowania, ponieważ w większości są one wyposażone w przetwornicę uniemożliwiającą ściemnianie.

Ściemnialne żarówki LED 230V należy już do bardziej skomplikowanych systemów. Jak dobrze wiemy większość żarówek ledowych posiada wbudowaną przetwornicę, dlatego w żadnym wypadku nie nadają się ona do ściemniania. W odpowiedzi na potrzeby współczesnych klientów producenci zdecydowali się jednak na stworzenie ściemnialnych źródeł światła LED 230V. Są one wyposażone w wewnętrzny sterownik i zwykle dostępne w zestawach wraz z dedykowanym ściemniaczem (jak w przypadku lamp natynkowych, czy plafonów) lub ściemniacz musimy dokupić oddzielnie (w przypadku ściemnialnych żarówek LED).

Ściemniacz LED 239V

Jak podłączyć ściemniacz?

Ściemniacz LED 230V (regulator oświetlenia LED) podłączamy bezpośrednio przed ściemnialne źródła światła. Przewód fazowy (L) instalujemy w ściemniaczu, a następnie wyprowadzamy go z drugiego otworu urządzenia bezpośrednio do gniazda żarówki. Przewód neutralny (N) doprowadzamy bezpośrednio do gniazda. Aby zaobrazować Państwu instalację takiego ściemniacza, przygotowaliśmy prosty schemat.

Schemat podłączenia ściemniacza LED 230V

Powyżej znajduje się jeden z najpopularniejszych ściemniaczy do żarówek LED 230V. Jest to obrotowy ściemniacz, przystosowany do ściemniania źródeł światła LED 230V o mocy maksymalnie 800W.

Ściemniacz do Ledów 230V może być również dostępny w systemach sterowania oświetleniem takich jak Mi-Light. W ofercie tego producenta znajdziemy nie tylko ściemnialne żarówki LED, ale także te zmieniające kolor świecenia i temperaturę barwową. Wszystko to dzieje się za pomocą domowej sieci WiFi, fal radiowych lub systemu Bluetooth, dzięki czemu nasza nowoczesna żarówka łączy się bezprzewodowe z dedykowanym do niej pilotem, smartfonem czy sterownikiem naściennym.

Jaki ściemniacz do żarówek LED?  

Jaki ściemniacz do żarówek LED

Wybierając włącznik ze ściemniaczem do naszych lamp ledowych, powinniśmy wybierać ściemnialne źródła światła wyłącznie jednego producenta. W zależności od producenta żarówki może być w niej zastosowany inny rodzaj wewnętrznego sterownika, przez co jej ściemnianie może odbywać się w różny sposób, szybciej lub wolniej, płynniej lub bardziej stopniowo. Oczywiście kupując ściemniacz do Ledów musimy wybierać wyłącznie te dedykowane do nowoczesnej technologii. Występują one najczęściej w formie tradycyjnego włącznika lub panelu naściennego. Pamiętajmy także o tym, że w większości przypadków tradycyjnego ściemniacze fazowe nie zadziałają nawet ze ściemnialnymi żarówkami LED. W przypadku tradycyjnego ściemniacza bardzo często będziemy mogli zaobserwować żarzące się żarówki LED lub prawdziwą dyskotekę świetlną. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest przejście na ściemniacz dedykowany do ledów lub źródła światła 12V.

Czy żarówki LED można ściemniać