Świetlówki Led - Jaką wybrać, czym się kierować? 

Świetlówki Led to jedne z bardziej popularnych źródeł światła sprzedawanych w naszym sklepie internetowym. Dostępne w naszej ofercie świetlówki przeznaczone są głównie jako oświetlenie przemysłowe, czyli tam gdzie ważna jest równomierność oświetlenia, oraz jakość i trwałość produktów. Zaletą świetlówek jest też przystępna cena.

Rodzaje świetlówek Led

Świetlówki Led to urządzenie świetlne zbudowane z kilku podstawowych elementów. Pierwszy z nich to obudowa, którą podzielić możemy na kilka typów. Począwszy od szklanych, po aluminiowe, czy  tzw. świetlówek nano wykonanych ze specjalnego tworzywa sztucznego. Kolejny ważny składnik świetlówki Led to diody. Na dzień dzisiejszy najczęściej stosowane w świetlówkach są diody S.M.D (skrót od ang. Surface Mount Device), czyli dioda powierzchniowo montowana. Jest to dioda pokryta Luminoforem, do której podłączone są złącza półprzewodnikowe. Na diodę podane jest odpowiednie napięcie, które na zasadzie elektroluminescencji rozświetla luminofor. W początkowych fazach produkcyjnych, świetlówki LED oparte były o diody DIP, jednak lepsza sprawność świetlna pozwoliła diodom S.M.D wyprzeć starsze odpowiedniki. Ostatnim, bardzo ważnym elementem jest przetwornica obniżająca napięcie z 230V do mniejszego, dedykowanego danej diodzie napięcia. W zależności od rodzaju świetlówki napięcie i natężenie prądu są inne. Obecnie najczęściej wykorzystuje się więcej diod o niskim natężeniu prądu celem redukcji emisji ciepła. Dlatego też dobrej jakości przetwornica jest podstawą działania nowoczesnych świetlówek LED.  

 Świetlówka LED Szklana

Świetlówki Led Szklane - Jak wiemy od dawien dawna, szkło jest słabym przewodnikiem elektryczności, co daje mu ogromną przewagę jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania energetycznego. Dlatego też, wiele świetlówek wykorzystuje właśnie szkło jako obudowę Dodatkowo specjalna technologia topienia szkła pozwoliła na stworzenie takich jego parametrów, by odprowadzało optymalnie dużo ciepła ze swej płaszczyzny. Możliwość barwienia szkła pozwala na rozproszenie optymalnie światła tak aby każdy wydobywający się luks ze świetlówki był odpowiednio rozproszony. Grubszy pasek PCB na którym nadrukowane są diody pozwala dodatkowo zabezpieczyć świetlówkę przed przegrzaniem. Świetlówki szklane mają tą przewagę, iż świecą możliwie jak najszerzej. Ich kąt świecenia często sięga aż 280 stopni. Taki rodzaj obudowy zapewnia więc równomierne rozproszenie światła. Ma to jednak swoje plusy i minusy. Ogromnym Plusem jest równomierne wypełnienie pomieszczenia światłem wydobywającym się z danej świetlówki. Minusem natomiast jest mniejsze natężenie oświetlenia w jednym punkcie (światło nie jest w żaden sposób kierunkowane na powierzchnię). Oznacza to, iż świetlówki LED tego typu potrzebują opraw z dobrym odbłyśnikiem, lub wolą tzw. niski montaż. Są również najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Świetlówka Aluminiowa Led

Świetlówki LED aluminiowe - Świetlówka nazywana aluminiową opiera się o obudowę stworzoną z dużego radiatora wykonanego z aluminium, oraz części przepuszczającej światło. Powszechnie wiadomo, że aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła. Stosowane jest od wielu wielu lat i pozwala na optymalne wykorzystanie jego naturalnych właściwości, jako wysokiej klasy radiator. Szybkie odprowadzenie nagromadzonego ciepła z diod umożliwia wykorzystanie wysokiej mocy źródeł światła. Diody nie przegrzewają się, a co za tym idzie ich żywotność wydłuża się i pozwala na dłuższy czas działania świetlówki. Kolejną zaletą świetlówek opartych o duży radiator z aluminium jest dość wąski kąt świecenia. Tutaj skala waha się od kąta świecenia sięgającego 200 stopni, do modeli mających nawet 140 stopni. Im węższy kąt świecenia, tym precyzyjniej możemy doświetlić daną powierzchnię, a co za tym idzie świetlówki te możemy wieszać na  trochę większych wysokościach. Warto nadmienić, że kierunkowane światło nie sprawdza się dobrze, gdy chcemy całościowo rozświetlić pomieszczenie z niższej wysokości.

Świetlówka Led Nano-PVC

Świetlówki Led Nano/PVC - Jednym z najnowszych typów świetlówek obecnych na naszym rynku jest tzw. świetlówka LED "NANO". Świetlówki te wykonane są z cienkiego tworzywa PVC. Tworzywo to ma kilka ważnych zalet. Pierwszym atutem takiej świetlówki jest szeroki kąt świecenia, bardzo przybliżony do świetlówek szklanych. wynoszący w przybliżeniu ok 280 stopni. Tworzywo PVC jest bardziej odporne na potłuczenia niż jej odpowiedniczka ze szkła, co może mieć duży wpływ na sprawy logistyczne. Kolejnym plusem takich świetlówek jest ich waga - są wyjątkowo lekkie. To kolejny plus jeśli chodzi o transport. W świetlówkach z tworzywa PVC tak jak i w świetlówkach szklanych pasek PCB jest nieco szerszy niż w świetlówkach aluminiowych co pozwala kompensować i absorbować nagromadzone ciepło bez konieczności stosowania dużego radiatora zewnętrznego. Minusy świetlówek Nano to przede wszystkim specyficzny wygląd (wygląda trochę jak z papieru), oraz wyższa cena niż szklane odpowiedniki. 

Strumień Świetlny w świetlówce Led

Co to jest strumień świetlny świetlówki LED? To nic innego jak całkowita moc świetlna emitowana z danego źródła światła mogącego wywołać określone wrażenie wzrokowe. Określa się ją w Lumenach - im wyższa wartość, tym więcej światła emituje źródło. Urządzenie pomiarowe jakie jest używane do określenia jej faktycznej mocy to "kula Ulbricht'a", czyli kula całkująca. Moglibyśmy pomyśleć więc - im więcej lumenów tym lepiej. Teoretycznie tak, ale w grę wchodzi jeszcze kilka ważnych szczegółów. Istotną sprawą jest np. kąt świecenia Jeżeli pierwsza świetlówka ma kąt 180 stopni, a druga ma np. 270 i obie mają strumień świetlny około  1700 lumenów, to ta z węższym kątem świecenia (180) lepiej będzie się sprawdzała na większych wysokościach, a ta z szerszym kątem (270) równomierniej doświetli niskie pomieszczenia. Oprócz strumienia świetlnego ważne jest również ile prądu zużywa dana świetlówka. Im lepszy stosunek Watów do Lumenów ty lepiej. Jest to tak zwana wydajność świetlna. Świetlówka Led 20W może emitować strumień świetlny o mocy 1800lm,  co daje nam wynik 90lm z jednego (W) wata. Konkurencyjna świetlówka może emitować to samo światło przy poborze prądu w granicach 18W. Daje nam sprawność aż 100 lumenów z 1W. Im wydajność wyższa, tym wyższe oszczędności płynąć będą z wymiany świetlówek tradycyjnych na LED. 

Co jest ważne w świetlówce Led ?

Istotną sprawa jest gwarancja na dany produkt. Im więcej tym lepiej. Oczywiście jeżeli nie ma dodatkowych wyłączeń. Jeżeli producent zapewnia odpowiednią moc świetlną świetlówki i dodatkowo gwarancja będzie na odpowiednim poziomie, można to uznać za produkt warty uwagi.