Taśmy LED to nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie, które daje nam niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Pasek LED to prosty sposób, aby odmienić nasze wnętrza i nadać charakteru każdemu pomieszczeniu czy meblowi. Tworząc własne aranżacje, warto zapoznać się z rodzajami taśm dostępnymi na rynku oświetlenia, aby jak najlepiej dopasować je do naszego pomysłu oraz przestrzeni, która moglibyśmy zagospodarować. Wybierają naszą taśmę LED, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów: długość paska Led, barwę światła, stopień ochrony, ale także możliwości jej podłączenia. Standardowym sposobem podłączenia taśmy są odpowiednio dobrane zasilacze, które podłączamy bezpośrednio do taśmy. Niemniej jednak brak możliwości podłączenia do stałego źródła prądu nie jest już problemem, gdyż na rynku pojawiły się również taśmy z opcją zasilania bateryjnego. Jakie zatem mamy rodzaje taśm Led i o czym informują nas zawarte na nich oznaczenia.

Spis treści:

  1. Rodzaje taśm LED
  2. Co to jest RGB
  3. Kolory RGB
  4. SMD 2835 czy 5730 – która lepsza

Rodzaje taśm LED

Rodzaje taśm LED

Jednymi z najpopularniejszych pasków ledowych są te emitujące światło w jednym kolorze. Są to zazwyczaj różne odcienie bieli, ale również te w kolorze czerwonym, niebieskim, zielony czy żółtym. W asortymencie znajdziemy różne rodzaje taśm Led generujących światło białe: ciepłe, neutralne i zimne. Na tym jednak wybór się nie kończy, rynek oferuje man bowiem mnóstwo dodatkowych możliwości. Taśmy dobieramy również pod względem rodzaju diody, a także ilości diod znajdujących się na pasku. Pierwsza z informacji, jaką znajdziemy na taśmie to rodzaj zastosowanej diody SMD. Jest to nic innego, jak wielkość diody. Przykładowo SMD 3528 oznacza, że dioda świetlna ma wymiary 3,5 mm na 2,8 mm.

Do wyboru mamy taśmy LED:

SMD 3528

SMD 2835

SMD 5050

- SMD 5630

Taśmy Led dzielimy również na gęstość diod na metr taśmy. Paski sprzedawane są w rolkach 5-metrowych. Do wyboru mamy 150 LED (30 diod na metr), 300 LED (60) i 600 LED (120) im więcej punktów świetlnych tym więcej światła uzyskamy.

Kolejną informacją podaną na taśmie jest jej stopień ochrony (Index of Protection) IP. Cyfry następujące po skrócie IP oznaczają stopień ochrony przed, pierwsza-pyłem, druga-wodą. Oscylują one w granicach IP20 niewodoodporna do IP68 hermetyczna. Wybieramy więc taką, która sprawdzi się w poszczególnych warunkach.


Taśmy led rodzaje

Co to jest RGB?

Jednobarwne taśmy to nie jedyne rozwiązanie. Producenci do zaoferowania mają również Taśmy multikolor emitujące światło białe zmienne lub taśmy RGB. Taśmy CCT lub multiwhite emitują światło od ciepłego po zimne i od nas zależy jaki rodzaj światła mamy zamiar w danej chwili ochotę uzyskać. Jeśli jednak biały nie jest dla nas wystarczający, wybieramy taśmę RGB. Również i w tym przypadku do wyboru mamy różne rodzaje taśm Led RGB. Tak jak w przypadku taśm jednokolorowy podzielić je możemy ze względu na rodzaj i wielkość zastosowanej diody, a także ilości zastosowanych na metrze taśmy. Taśma RGB wzbogacona może zostać również o dodatkową diodę odpowiadająca za światło białe w różnej temperaturze. Wyróżniamy zatem taśmy LED RGB z dodatkowym światłem białym. Taśmy takie oznaczamy skrótem RGBW i do wyboru mamy takie ciepłym białym światłem lub z tym w barwie zimnej. Taśmy Led RGB rodzaje, ale czym właściwie jest taśma Led RGB.

Co oznacza RGB

Kolory RGB

Zacznijmy od tego, co dokładnie oznacza skrót RGB. Powstał on od pierwszych liter barw w języku angielskim R (RED) czerwony, G (GREEN) zielony i B (BLUE) niebieski. Są to 3 podstawowe barwy, z których pomieszania uzyskać możemy całą paletę barw RGB. Zatem szukając wielobarwnego światła, poszukajmy na opakowaniu skrótu RGB. Taśmy RGB dzięki zastosowaniu odpowiednich sterowników pozwalają nam na uzyskanie niesamowitych aranżacji świetlnych, które zastosować możemy w naszych mieszkaniach. 

Z połączenia trzech podstawowych kolorów uzyskać możemy całą paletę kolorów RGB. I tak dzięki połączeniu niebieskiego i czerwonego uzyskamy różnego rodzaju odcienie fioletu i różu a z połączenia zielonego i czerwonego odcienie żółci. Dzięki zastosowaniu technologi RGB zyskujemy niezliczone możliwości. Paleta barw RGB tworzy kolory o różnym stopniu nasycenia koloru i różne ich odcienie. Podstawowa paleta RGB to kolory o największym stopniu nasycenia barwą. Powstające one bezpośrednio z pomieszania wiązek światła więc do wyboru mamy 3 podstawowe: czerwony, zielony niebieski, a także te powstałe z ich pomieszania, czyli: pomarańczowy, żółty, brązowy, czarny, fioletowy i różowy. Kolory w RGB to również barwy o znacznie ciekawszych odcieniach jak np. turkus czy fuksja. Dzięki zastosowaniu tej technologi możemy uzyskać niemal całą paletę barw i dostosować światło do każdej aranżacji. Wielobarwne światło stanie się ozdoba każdego pomieszczenia i urozmaici każde wnętrze, w którym je zastosujemy.

kolory rgb paleta

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do palety RGB dołożyć możemy również, różne odcienie światła białego. Skrót RGBW powstaje z dodania dodatkowej barwy (white) białej. Skróty wzbogacone o kolejne literki oznaczające kolory w języku angielskim informują nas, o jaką temperaturę bieli została wzbogacona paleta barw RGB. Dodatkowa litera W oznacza barwę ciepłą (warm) a literka C (cold) zimną. Znając te podstawowe oznaczenia, znaleźć możemy dokładnie to, czego szukamy i uzyskać oszałamiający efekt.

SMD2835 czy 5730 - która lepsza?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, barwa światła to tylko jeden z aspektów podczas wyboru taśmy LED. Bardzo istotnym czynnikiem jest również rodzaj zastosowanej diody. Informacja o rodzaju zastosowanej diody również znajduje się na opakowaniu taśmy. Obecnie rynek oświetlenia oferuje nam wiele rozwiązań różniących się jakością i ceną. Diody wykorzystywane do produkcji taśm Led to diody kilku generacji. Najpopularniejsza z nich to te z pierwszych generacji i są one rozwiązaniem najtańszym. Zaliczamy do nich taśmy zbudowane na diodach SMD 3528 i 5050.

led smd 2835 vs 5730

Dioda w taśmach LED 3528 pobiera ok. 0,06 W na sztukę i generuje strumień świetlny ok. 7,5 lumena. Diody te stosuje się zarówno w taśmach jednobarwnych, jak i RGB. Drugą najpopularniejszą diodą jest SMD 5050. Jest gabarytowo większa od swojej poprzedniczki, więc powierzchnia generująca strumień świetlny jest nieco większa. Moc pobierana w tym przypadku to 0,2 W a generowany strumień światła ok. 23 lm i tak jak jej poprzedniczka stosowana jest w każdym rodzaju taśm. Diody nowszych generacji o bardzo dobrej wydajności i strumieniu świetlnym o świetnych parametrach to efekt rozwoju technologicznego. Zaliczyć do nich możemy diody SMD 2853 i 5730. Obie z nich charakteryzują się dużą efektywnością i niewielką emisją ciepła. Która z nich jest jednak lepsza. Porównajmy diody SMD 2835 vs 5730. Pierwsza z nich jest nowocześniejszym następcą diody 3528. Jej wymiary to 2,8 mm na 3,5 mm więc gabarytowo jest mniejsza od diody 5730. Moc pobierana przez nią to 0,2 W a generowany strumień światła ok. 24 lm. Jest więc znacznie wydajniejsza od swojej poprzedniczki diody SMD 3528. Dioda 5730 jest nieco większa od 2835, więc optycznie strumień świetlny będzie nieco mocniejszy. Pomimo swoich wymiarów 5,7×3,0 mm moc pobierana przez nią to tylko 0,5 W a generowany strumień światła ok. 55 lm. Daje jednolite światło o niskiej emisji ciepła i jest bardzo chętnie wykorzystywana do produkcji taśm jednokolorowych. Który pasek Led będzie zatem lepszy ten na diodach SMD 2835 vs 5730? Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Wybierając diodę SMD 2835 zyskamy na mniejszym poborze prądu natomiast wybierając 5730 uzyskamy mocniejszy strumień światła.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Państwu w zorientowaniu się w rodzajach i oznaczeniach taśm Led oferowanych na rynku.