Świetlówki kompaktowe, czy żarówki energooszczędne jeszcze dosyć niedawno były standardem oświetleniowym w każdym domu. Żarówka energooszczędna i jej działanie nie było jednak zbyt jasne dla większości jego użytkowników, dlatego bardzo często, zamiast zadać sobie pytanie, jakie żarówki energooszczędne wybrać, decydowaliśmy się na te najtańsze lub najmocniejsze. Wszystko zmieniło się w dobie nowoczesnej technologii LED, kiedy to w pojedynku żarówki LED vs energooszczędne zdecydowanie wygrały te pierwsze. O ich zwycięstwie zdecydowała głównie jeszcze wyższa energooszczędność, ale także trwałość. Nie możemy również zapomnieć o tym, że najbardziej energooszczędne żarówki LED nie zawierały w sobie szkodliwych substancji takich jak rtęć czy nie emitowały dwutlenku węgla.

Spis treści:

  1. Żarówki energooszczędne
  2. Żarówka kompaktowa
  3. Żarówka energooszczędna - zasada działania
  4. Żarówka energooszczędna - budowa
  5. Żarówki energooszczędne - wady i zalety

Żarówki energooszczędne

Żarówki energooszczędne

Żarówka kompaktowa zwana świetlówką energooszczędną największą swoją popularność zyskała w momencie zakazu używana tradycyjnych żarówek żarowych i przed zyskaniem ogromnej popularności produktów wykonanych w technologii LED. Żarówki energooszczędne posiadały swoje wady i zalety, ale ich atrakcyjna cena i dostępność w praktycznie każdym sklepie zdecydowały, że każdy z ówczesnych klientów, właśnie na takie źródło światła się decydował. Żarówki kompaktowe energooszczędne imponowały wtedy także niski poborem energii, który był nawet kilkukrotnie niższy niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Świetlówki energooszczędne, których moc sięgała 15W były w stanie zastąpić starodawne źródła światła o mocy aż 75W.

Żarówka kompaktowa

Żarówka kompaktowa

Na szkodliwość żarówek energooszczędnych zwróciliśmy uwagę dopiero wtedy, kiedy źródła światła LED stały się najczęściej wybieranymi żarówkami. Wszystko to przez rtęć w żarówkach energooszczędnych, która była toksyczna dla naszego organizmu, a w nich mogliśmy spotkać nawet do kilku gram takich substancji. Stłuczona żarówka energooszczędna mogła wzbogacić nasze mieszkania o nawet 4 gramy rtęci, a przecież bądźmy szczerzy, rzadko kto z nas decydował się na wywiezienie tego typu lamp do specjalnych miejsc utylizacji i trafiały one prosto do naszych przydomowych koszów. W ostatnich latach większą uwagę zaczęliśmy zwracać jednak na ekologię i prócz sortowania śmieci, zdecydowaliśmy się na całkowitą zmianę naszego nastawienia odnośnie do samego oświetlenia. Dzisiaj w domach prym wiodą głównie żarówki LED, który nie tylko zużywają znacznie mniej energii, ale przede wszystkim są zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu.

Żarówki energooszczędne zasada działania

Żarówka energooszczędna - zasada działania

Występują różne rodzaje żarówek energooszczędnych jednak najpopularniejsze z nich to te w kształcie litery U lub Spirali. Żarówka kompaktowa ze zintegrowanym układem zapłonowy lub być przystosowana do opraw z takim układem. Jest to niezbędne do uruchomienia samej żarówki, która szklana wypełniona jest parami rtęci i argonu. Sam proces świecenia jest możliwi poprzez zjawisko wyładowania jarzeniowego, które pobudzane jest efektem promieniowania ultrafioletowego. Jest ono później przetwarzane na światło widzialne o odpowiedniej barwie przez luminofor znajdujący się wewnątrz szkła. Taka konstrukcja sprawia, że żarówki energooszczędne podobnie jak te wykonane w technologii LED rzadko mają możliwość ściemniania, ale lampy energooszczędne za sprawą odpowiedniego luminoforu mogą emitować światło w barwie ciepłej, dziennej lub zimnej.

Żarówka energooszczędna budowa

Żarówka energooszczędna - budowa

Żarówka energooszczędna i jej budowa jest dosyć skomplikowanym pojęciem. Żarówka kompaktowa składa się z korpusu oraz szklanej rurki występującej w różnym kształcie. Wypełniona jest ona mieszaniną gazów w tym niewielkiej ilości rtęci. Ich uruchomienie odbywa się poprzez układ zapłonowy, który może być integralną częścią samej żarówki, lub znajdować się w jej oprawie. To właśnie dlatego żarówki energooszczędne nie są przystosowane o ciągłego włączania lub wyłączania. W tym właśnie procesie świetlówka kompaktowa pobiera największe ilości energii, które często nawet są wyższe niż w przypadku standardowych żarówek. Później, w momencie, kiedy żarówka energooszczędna rozgrzewa się, jej pobór energii znacząco spada i jest mniejszy od tradycyjnej żarówki o nawet 80%.

Żarówka energooszczędna jak działa

Żarówki energooszczędne - wady i zalety

Świetlówka kompaktowa i jej zasada działania sprawia, że posiada one wiele zalet, ale również wad. Poniżej przedstawię Państwu wszystkie najważniejsze zalety i wady energooszczędnych żarówek.

Żarówki energooszczędne wady i zalety

Żarówki energooszczędne zalety

  • Nawet kilkukrotnie dłuższy czas pracy od trakcyjnych żarówek (przy rzadkim włączaniu i wyłączaniu)
  • Znacznie więcej światła przypadającego na 1W pobieranej energii - oczywiście po rozgrzaniu do odpowiedniej temperatury.
  • Dostępne kilka barw światła, takich jak ciepła, neutralna i zimna
  • Mniejsza zależność strumienia świetlnego od źródła zasilania niż w przypadku innych żarówek,

Żarówki energooszczędne wady

  • Powodują efekt stroboskopowy, niezdrowy dla ludzi
  • Zawierają niewielką ilość toksycznych oparów rtęci i argonu, dlatego tak ważny w ich przypadku jest recykling
  • Emitują mniej naturalne światło, które może szybko męczyć nasze oczy.
  • Nie może być stosowania do oświetlenia obrazów, ponieważ może negatywnie wpływać na barwy, powodując ich blaknięcie lub uszkodzenie
  • Odkształcają przebieg energii elektrycznej w sieci, pogarszając jej jakość
  • Utrudniony zapłon świetlówki przy niskiej temperaturze
  • Stopień zużycia ma znaczący wpływ na ich barwę światła oraz efektywność energetyczną
  • Emitują szkodliwe promieniowanie UV
  • Nie ma możliwości regulacji jasności światła, ani jego barwy