W tym wpisie dowiedzą się Państwo, dlaczego tak szybko żarówki LED stały się najpopularniejszym źródłem światła i w jaki sposób wygrały pojedynek żarówki LED vs tradycyjne. Żarówki LED czy warto? Czy one w ogóle się opłacają? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wszystkim naszym klientom. W naszym wpisie poruszymy także temat, dlaczego żarówki LED migają, ale także jakie żarówki ledowe sprawdzą się w firmie, a jakie będą idealne do domu.

Żarówki LED czy warto

Żarówki LED

Żarówki Ledowe to nic innego jak potoczna nazwa lamp ledowych, których źródła światła zostały oparte na diodach elektroluminescencyjnych, czyli LED. Składa się ona zwykle z niebieskiej diody ledowej oraz luminoforu. Diody Ledowe są ogólne przeznaczone do zasilania prądem o napięciu 12V, więc dlaczego występują one w wersji E27, E14 czy GU10 pod 230V? Odpowiedź jest bardzo prosta. W obudowie, źródło światła LED zostało wyposażone w specjalną przetwornicę impulsową, pozwalającą na pracę naszej lampy ledowej przy zasilaniu, które występuje w gniazdkach na terenie naszego kraju. We współczesnych czasach niski pobór mocy żarówki LED, sprawił, że jest ona najczęściej wybierana na rynku i wygryzła z rynku tradycyjne, energochłonne żarówki zwykłe.

Budowa żarówki LED

Żarówki LED czy warto?

Oświetlenie LED to nowoczesna, a zarazem energooszczędna technologia, która wraz z inwestycją bardzo często spotykamy się z pytaniem „czy warto?". Odpowiedź jest prosta - warto. Pobór mocy żarówki LED jest znacznie mniejszy od tradycyjnych żarówek opartych na żarnikach, czy od świetlówek kompaktowych (w czasie startu). W ofercie naszego sklepu internetowego znajdą Państwo zarówno najtańsze żarówki LED, jak i żarówki ledowe do halogenów, czy te do domu. Szeroka oferta sprawia, że nasi klienci bardzo często pytają o porównanie żarówek LED, czy żarówki LED, jakiej firmy wybrać do tego typu zastosowań. Coraz szybciej rozwijająca się technologia sprawiła, że lampę ledową z dużym gwintem o dużej mocy można kupić zarówno za 5 zł, jak i za 40 zł. Jaka jest różnica?. Ta tańsza opcja została wyposażona w najczęściej wykorzystywane diody LED i prosty radiator pełniący bardzo ważną funkcję odprowadzania ciepła. W tej droższej opcji znajdą Państwo firmowe i wyselekcjonowane diody LED firmy Samsung, czy Epistar i okazały aluminiowy lub ceramiczny radiator. Nie możemy powiedzieć, że ta droższa lampa LED będzie świecić znacznie dłużej od tej tańszej, lecz w 90% przypadków tak jest.

Czy żarówki LED się opłacają

Dlaczego żarówki LED migają?

Migające Ledy to najczęściej przytrafiający się problem posiadaczy żarówek wykonanych w tej właśnie technologii. Migające żarówki LED mogą być spowodowane nie tylko uszkodzeniem samego źródła światła, ale także uszkodzeniem instalacji, czy nieodpowiednim włącznikiem światła. Wszystkie powyższe argumenty mogą spowodować, że nasza żarówka LED świeci po wyłączeniu, czy mruga po włączeniu. Poniżej przedstawimy Państwu najczęstsze tego typu problemy użytkowników i w szybki sposób postaramy się je rozwiązać.

  • Uszkodzenie modułu zasilacza żarówki - w takim przypadku uszkodzona jest żarówka, dlatego jedynym rozwiązaniem jest jej wymiana.
  • Włączniki z podświetleniem - jest to najczęstsza przyczyna tego rodzaju problemów. Powoduje je sam włącznik, który w momencie wyłączenia przepuszczał prąd. Tutaj rozwiązaniem jest wymiana samego włącznika lub wymontowanie z niego podświetlenia.
  • Uszkodzona instalacja - do przewodu neutralnego przedostaje się napięcie. Może być to wina wadliwej instalacji, dlatego przyczyny tego rodzaju problemu, powinniśmy szukać w naszej instalacji elektrycznej.

Migające Ledy

Czy żarówki LED są szkodliwe?

Oświetlenie w naszym domu, czy firmie ma bardzo duży wpływ zarówno na naszą efektywność, jak i wypoczynek. Najlepsze dla człowieka jest oczywiście światło słoneczne, dlatego bardzo ważnym wskaźnikiem jakości żarówek LED jest współczynnik CRI, czyli wskaźnik oddawania barw przez nasze źródło światła. Określa on w jaki sposób światło LED danego produktu jest zbliżone do światła naturalnego, słonecznego. Więcej na ten temat dowiedzą się Państwo z naszego wpisu pod tytułem „Oznaczenia żarówek LED”, gdzie nasi klienci znajdą więcej informacji na temat różnego rodzaju danych i oznaczeń, które znajdziemy na opakowaniach naszych produktów.

Czy żarówki LED są zdrowe? To bardzo trudne pytanie, bo wszystko zależy od wybranego produktu, jednak z całą pewnością możemy stwierdzić, że szkodliwość LED, czy żarówek energooszczędnych jest znacznie mniejsza od tradycyjnych źródeł światła. Żarówka Ledowa posiada 3 ważne argumenty, które znacząco wpływają na nasze zdrowie, jak i dbają o środowisko. Są to:

  • Niski pobór energii - żarówki Ledowe pobierają nawet 90% mniej energii od tradycyjnych odpowiedników, a jak dobrze wiemy im mniejszy pobór energii, tym mniej trzeba będzie jej wyprodukować.
  • Brak szkodliwych związków chemicznych - żarówka LED nie zawiera szkodliwych związków rtęci i ołowiu. Jest to także produkt w 100% biodegradowalny.
  • Brak szkodliwego promieniowania - lampy ledowe nie emitują szkodliwego promieniowania UV i nie przyciągają owadów. Jest to także światło bezpieczne dla naszego wzroku.

Teraz przyszła pora na tę gorszą stronę oświetlenia LED, które i tak jest źródłem światła, które tych wad posiada najmniej. Teraz zadajmy sobie pytanie, jaki wpływ ma światło LED na nasze zdrowie, a jaki na oczy jego użytkowników. Jeśli chodzi o oświetlenie ledowe to bardzo wiele zależy od jakości produktu. Jeśli chodzi o najtańsze żarówki LED, nie najwyższej jakości to tutaj możemy spotkać się z efektem migotania widocznego lub takiego, które nie będzie zauważalne dla ludzkiego oka. Miganie LED znacząco wpływa na naszą koncentrację, jak i może wpływać na szybsze zmęczenie naszego wzroku. Kolejnym argumentem jest oślepienie. W oświetleniu ledowym, świat coraz bardziej koncentruje się na tym, aby z jak najmniejszego źródła światła, wydobyć jego najwyższą wartość. Dlatego także, bardzo często żarówki ledowe ze skupiającą soczewką występują o małych mocach, właśnie dlatego, aby nie oślepiały i nie niszczyły naszego wzroku. Ostatnią wadą tego typu oświetlenia jest niebieskie światło LED. Niebieskie ledy według naukowców negatywnie wpływają na siatkówkę naszego oka. Jest to najczęstsza wada białych diod niskiej jakości, które ze względu na budowę i słabą jakość luminoforu sprawiają, że widmo żarówki LED może wpływać negatywnie na nasz wzrok.

Żarówki LED a zdrowie


Od razu możemy stwierdzić, że jakość światła LED ma znaczący wpływ na nasze życie, pracę, czy relaks w zaciszu domowym. Jeśli chcemy, aby nasze światło LED pozytywnie wpływało na nasze zdrowie, to najlepiej wybierać nieco droższe produkty, wyposażone w renomowane diody LED znanych producentów. Wybierając tańsze produkty, różnica w budowie i świetle może nie będzie zbytnio zauważalna, ale spotkamy się z nią przy dłuższej pracy, czy w momencie relaksu przy tego typu oświetleniu.

Czy żarówki LED można ściemniać?

Wymieniając tradycyjne żarówki, które mieliśmy podłączone do ściemniacza bardzo często decydujemy się na zwykłe LEDy, które ze względu na schemat konstrukcji nie są przystosowane do ściemniania. Jest to ogromny błąd, ponieważ w tego typu instalacjach powinniśmy decydować się na żarówki LED przystosowane do ściemniaczy, jak i wybierać dedykowany ściemniacz do żarówek LED. Czemu tak się dzieje? Żarówki Ledowe posiadają wewnętrzną przetwornice, przez co możemy podłączyć je bezpośrednio do prądu o napięciu 230V. W tradycyjnych żarówkach moc świecenia regulowaliśmy, obniżając lub podwyższając napięcie, przez co żarówka ściemniała się lub rozjaśniała. W klasycznych źródłach światła LED nie zawsze zdaje to egzamin. Wybierając ściemniacz LED 230V, mamy teraz do wyboru dwa jego rodzaje:

  • Triak - przycinający przemienne napięcie zasilania, skutkuje obniżeniem wartości napięcia i jednoczesnym zmniejszeniem natężenia światła.
  • PWM - ściemniacz działający na zasadzie wyłączania i włączania żarówki z dużą częstotliwością. Jest to najczęściej wykorzystywany ściemniacz do żarówek LED, który poprzez bardzo szybkie miganie żarówki pozwala na jej ściemnienie lub rozjaśnienie. Ten efekt jest praktycznie niewidoczny dla ludzkiego oka i nie męczy naszego wzroku.

Ściemniacz LED 230V

Żarówka LED z możliwością ściemniania może być wykonana w wielu różnych standardach, dlatego wybierając do niej odpowiedni ściemniacz LED, powinniśmy być pewni, że działają one w jednym standardzie. Żarówki LED współpracujące ze ściemniaczem zostały wyposażone w sterownik, który w zależności od produktu w różny sposób może interpretować działanie ściemniacza. Wtedy najlepszym wyborem jest kupno tego samego rodzaju żarówek do jednego pomieszczenia, aby były one sterowane w identyczny sposób.

Czy żarówki LED się nagrzewają?

Żarówki Ledowe podobnie jak taśmy, lampy, czy inne źródła światła LED po długiej pracy są ciepłe, ale nie osiągają takich temperatur jak ich tradycyjne odpowiedniki. Bardzo często dotykając żarówkę ledową po długotrwałej pracy nie poparzymy się, ale będziemy wyczuwać jej ciepło. Najbardziej narażonym na efekt ciepła jest sam radiator, który aluminiowy lub ceramiczny pełni bardzo ważną funkcję w odprowadzeniu ciepła z diod ledowych. Może on być bardzo ciepły po dłuższej pracy żarówki, jednak będzie on znacząco wpływać na jej długą żywotność i bezawaryjność. Podobnie dzieje się z taśmami ledowymi, które montujemy w profilach aluminiowych. Odgrywają one rolę nie tylko wizualną, ale także odprowadzają ciepło z diod LED. Po dłuższej pracy mogą one osiągać pewien stopień ciepła, lecz przy dłuższym świetle taśma LED w profilu aluminiowym wytrzyma zdecydowanie dłużej niż ta przyklejona na ścianie, czy karton-gipsie, kiedy to w szybki sposób przepala się i skraca swoją żywotność

Czy żarówki LED się nagrzewają

Żarówki LED - ile pobierają prądu?

Jak już dobrze wiemy żarówki ledowe stanowią jedne z najbardziej energooszczędnych źródeł światła dostępnych na naszym rynku. Pobierają one nawet 90% mniej energii od tradycyjnych źródeł światła, a przy tym ich światło jest znacznie wyższej jakości. Żarówki LED są odpowiednikiem tradycyjnych źródeł światła, a ich skuteczność świetlna nie zależy, od tego ile wat mocy pobierają, lecz od ilości lumenów. Żarówka LED o mocy 3W i strumieniu świetlnym 249 lumenów to odpowiednik tradycyjnej żarówki o mocy aż 25W. W tym przypadku liczymy się oszczędnością sięgającą aż 88 procent względem tradycyjnego oświetlenia. Więcej na temat odpowiedników tradycyjnych żarówek, a tych ledowych dowiedzą się Państwo z poniższej tabeli.

żarówki LED ile wat