Świetlówki kompaktowe stanowią energooszczędny zamiennik tradycyjnych źródeł światła. Zużywają nawet do 80% mniej energii. Zalecamy je do używania w miejsach, w których światło zapalone jest przez dłuższy czas.

Energooszczędne świetlówki kompaktowe 

Pokazuje 1 - 13 z 13 elementów
Pokazuje 1 - 13 z 13 elementów

Świetlówka kompaktowa, czyli rodzaj energooszczędnego oświetlenia

Świetlówki energooszczędne to żarówki zużywające około 80% mniej energii od tradycyjnego oświetlenia. Są to również trwałe produkty, które mogą świecić nawet do 15 razy dłużej niż ich tradycyjne zamienniki. Świetlówka kompaktowa polecana jest w miejscach, gdzie będzie ona zapalona przez dłuższy czas. Podczas ciągłego załączania nasze świetlówki energooszczędne zużywają dużo więcej energii, a dopiero w momencie ich rozgrzania, pobór energii żarówki świetlówki znacząco spada.

Świetlówka kompaktowa - rodzaje

Świetlówki i żarówki energooszczędne Philips, czy innego znanego i cenionego producenta na polskim rynku występują w wielu rodzajach i kształtach. Najpopularniejsze z nich to te z dużym i małym gwintem, czy o trzonku G4. Najczęściej posiadają one spiralny kształt oraz spotkamy również te w kształcie rurki, czy kulki. Żarówka CFL po tym, jak tradycyjne żarowe źródła światła zostały zakazane, była spotykana w praktycznie każdym domu. Świetlówka kompaktowa po rozgrzaniu wytwarza znacznie więcej światła niż tradycyjna żarówka, przy bardzo podobnym poborze mocy. Najmocniejsze żarówki energooszczędne, których moc sięga nawet kilkunastu Wat, będą w stanie zastąpić znacznie bardziej energochłonne żarówki tradycyjne. Posiadają one także znacznie dłuższy czas pracy, ale nie są przystosowane do ciągłego włączania oraz wyłączania. Świetlówki energooszczędne to także ekologiczny wybór, gdyż przyczyniają się do znacznie mniejszej emisji szkodliwych substancji do środowiska, niż było to w przypadku tradycyjnych żarówek.

Świetlówki kompaktowe barwa światła

Żarówki i świetlówki energooszczędne podobnie jak lampy wykonane w technologii LED nie są ograniczone do jednej barwy światła. Świetlówka kompaktowa w zależności od wybranego modelu może emitować światło w barwie ciepłej, neutralnej, czy zimnej. Świetlówka kompaktowa 6500k jest najczęściej wybieranym źródłem światła w miejscach pracy, natomiast cieplejsze barwy spotkamy w naszych domach, czy mieszkaniach.

Bardzo popularne stały się także świetlówki liniowe energooszczędne, które często możemy spotkać w naszych garażach, czy w oświetleniu przemysłowym. Są one funkcjonalnym i efektywnym źródłem światła, które wydziela niewielkie ilości ciepła i podobnie jak żarówki energooszczędne są one dostępne w różnych barwach światła.

Świetlówki energooszczędne budowa

Budowa świetlówki kompaktowej nie jest zbyt skomplikowana, ale możemy podzielić je na te ze zintegrowanym układem zapłonowym i te, które wymagają opraw z takim układem. Żarówki kompaktowe energooszczędne, które używamy w lampach, czy żyrandolach to źródła światła posiada zintegrowany układ zapłonowy. Taka konstrukcja pozwala na ich wykorzystanie bez potrzeby użycia dodatkowych zewnętrznych akcesoriów. Pamiętajmy jednak, że taka konstrukcja nie sprzyja ich stosowaniu w oprawach zamkniętych, dlatego zalecamy ich używanie wyłącznie w kloszach otwartych. Świetlówki liniowe energooszczędne to źródła światła, które nie posiadają wewnętrznych zapłonników, dlatego wymagają opraw z takim układem. Właśnie dlatego bardzo często wymieniając świetlówki energooszczędne, na te wykonane w technologii LED, zawsze musi usunąć z oprawy zbędne zapłonniki i startery.